Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Ιούλ

Προχτές το βράδυ πήγαμε για φαγητό καθώς είχε η μητέρα μου τα γενέθλιά της. Στη διαδικασία του ψαξίματος για ένα εστιατόριο πέραν των συνηθισμένων (για εμάς), βρήκαμε μια ενδιαφερουσα πρόταση στην Αγία Παρασκευή. Ήμουν βέβαια πολύ επιφυλακτικός καθώς ο όρος "Πολίτικη κουζίνα" 'εχει κατ' επανάληψη βιαστεί στην Αθήνα. Ως λάτρης των γεύσεων της Πόλης και έλκοντας καταγωγή από τα χώματα αυτά, αποφάσισα να το ρισκάρω. Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα ήταν άλλο ένα ντεμέκ πολίτικο μαγαζί.

Ο χώρος σαν μικρή αυλή, καλαίσθητος και χωρίς βαβούρα. Το σέρβις σχετικά γρήγορο, σίγουρα πρόθυμο και πολύ ευγενικό.

Όταν ήρθε η στιγμή της παραγγελίας είχα μια μικρή κουβέντα με τον κύριο που έπαιρνε παραγγελία...
- Έχετε εξοικείωση με τις πολίτικες γεύσεις; με ρώτησε ευγενικά.
- Η ερώτηση σας είναι μέχρι και προσβλητική, είπα χαριτολογώντας. Έχω καταγωγή από την Πόλη και έχω μεγαλώσει με αυθεντικές πολίτικες γεύσεις" συνέχισα χαμογελαστός.
- Σας ρωτώ γιατί κάποιοι δεν έχουν και άλλα περιμένουν και άλλα βλέπουν. Κατάλαβα αμέσως τι εννοούσε. Με τα δεδομένα και την αντίληψη που επικρατεί για τα μαγαζιά με Πολίτικη Κουζίνα φαντάζονται αποκλειστικά κάτι βαρύ, φορτωμένο με μπαχαρικά και ιδιαίτερα δύσπεπτο. Η κλασσική συνταγή στην Ελλάδα για α πλασάρουμε την κάθε αηδία ως πολίτική γεύση.

Παραγγείλαμε γιουφκά, παστουρμαδοπιτάκια, ιτσλί κεφτέ, σαλάτα πλιγούρι, φαλάφελ (ναι δεν είναι πολίτικα αλλά τους έχω μια αδυναμία), χιουνκάρ και άδανα κεμπάπ.

Τα τυροπιτάκια με το παραδοσιακό πολίτικο φύλλο (γιουφκάς) ήταν πολύ νόστιμα και τραγανά.

Τα παστουρμαδοπιτάκια ήταν τα πιο έυγεστα και απαλά που έχω δοκιμάσει ποτέ. Το τυρί και ο παστουρμάς ήταν σε σωστή αναλογία και δεν ήταν καθόλου βαριά. Δεν είναι τυχαίο ότι πήραμε τέσσερις μερίδες.

Το ιτσλί κεφτέ ήταν μέτριο. Η γέμιση ήθελε παραπάνω ένταση, ίσως και λίγη κανέλα. Λίγο κουκουνάρι θα ήταν επίσης μια καλή προσθήκη. Το περίβλημα ήταν κάπως μαλακό και ενδεχομένως με μεγαλύτερο πάχος για τα δικά μου γούστα. Εν ολίγοις θα το προτιμούσα πιο τραγανό, πιο λεπτή την έξω πλευρά και πιο έντονο σε γεύση το εσωτερικό.

Η σαλάτα πλιγούρι ήταν εξαιρετική. Σαν να τρώω την γέμιση από αυθεντικά γεμιστά από τη Σμύρνη (όποιος ξέρεις καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοώ).

Τα φαλάφελ ήταν εξίσου νόστιμα και απαλά. ϊσως κράταγαν λίγο λάδι αλλά όχι πολύ.

Το άδανα κεμπάπ ήταν εξαιρετικό. Η μυρωδιά του ήταν μεθυστική και η γεύση του εξαίρετη. Επίσης καθόλου βαρύ ενώ ήταν τόσο πικάντικο όσο έπρεπε. Πραγματικά πολύ καλό πιάτο.

Και τώρα περνάμε στην αποκάλυψη της βραδιάς, το αδιαφιλονίκητα κορυφαίο πιάτο. Το χιουνκάρ!!!! Τι πράγμα ήταν αυτό.... Δεν υπάρχουν λόγια. Ήταν πραγματικά ασυναγώνιστο. Ο πουρές μελτζάνας ήταν απίστευτος, με φοβερή υφή, πολύ ελαφρύς ενώ σου άφηνε μια διακριτική νότα μπεσαμέλ (που δεδομένα είχε). Το μοσχαράκι ήταν πολύ μαλακό και πάλι η κόκκινη σάλτσα ήταν πολύ ελαφριά. Είχα πολλά χρόνια να φάω τέτοιο χιουνκάρ. Μπράβο πραγματικά στον άνθρωπο που μαγείρεψε αυτό το ποίημα.

Όλα τα παραπάνω συνοδευόμενα από ένα εκπληκτικό ροζέ κρασί το οποίο δεν ξέρω καν πως να χαρακτηρίσω. Σίγουρα όχι συνηθισμένο. Γλυκό και ευκολόπιοτο.

Για το τέλος άφησα τα γλυκά. Προτιμήσαμε κιουνεφέ και καζάν ντιπί. Λυπούμαι που θα πώ πως κανένα από τα δυο δεν με άφησε ικανοποιημένο. Το καζάν ντιπί δεν ήταν όσο κρεμώδες έπρεπε, είχε μια πιο συμπυκωμένη υφή και γεύση. Το δε κιουνεφέ ήταν άγλυκο ενώ το τυρί δεν είχε λιώσει επαρκώς και έμοιαζε με τοστ. Θα προτιμούσα να έιχε σιροπιαστεί παραπάνω και το τυρί να είναι πιο κρεμώδες.

Δεν χρειάζεται να πω ότι θα επισκεφτώ ξανά το μαγαζί. Θα έλεγα πως βρήκα ένα στέκι στο οποίο θα απολαύσω την αγαπημένη μου κουζίνα, γυρνώντας πίσω το χρόνο στα παιδικά μου χρόνια.