Τοπική ελλ. κουζίνα - Ίλιον, Αθήνα
Ιούλ

Απογευμα Σαββατου αποφασισαμε να επισκεφτουμε το καταστημα το οποιο βρισκοταν αρχικα στην περιοχη του Ριμινι στο Ιλιον. το απογευμα που εμεις επιλεξαμε να παμε δεν ειχε κοσμο το μαγαζι επομενως η εξυπηρετηση ηταν εξαιρετικη. βεβαια οι ευγενεια και η διαθεση απο την πλευρα των ανθρωπων που το έχουν ή δουλευουν εκει φαινεται θεωρω ειτε εχει κοσμο ειτε οχι.

επειδη η κρητικη κουζινα ειναι απο τις αγαπημενες μας και επειδη γενικα η απογοητευση στα λεγομενα κρητικα μαγαζια ειναι μεγαλη σχεδον παντα, στο Μιτατο το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πας για να φας αμιγως κρητικη κουζινα.
ο χωρος του εστιατοριου δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο οπως στο παλιο εστιατοριο που ηταν πολυ παραδοσιακο Κρητικο οσον αφορα τη διακοσμηση, ομως και σε αυτο κανουν τη διαφορα καποιες λεπτομερεις που αφορουν τη διακοσμηση ή το γεγονος οτι βλεπεις στη βιτρινα πως ψηνεται το λεγομενο αντικριστο που ειναι κρεας ψητο με τη φωτια μες τη μεση.

απο θεμα φαγητου τωρα: καταρχην εφεραν ως κερασμα ενα μπουκαλακι τσικουδια με ντακακια και ελιες οτι επρεπε για προθερμανση. εμεις παραγγειλαμε τη σαλατα Μιτατο που ηταν μια πολυ νοστιμη και τεραστια πραγματικα σαλατα (θα μπορουσε ανετα να αποτελει κυριως πιατο) με μια υπεροχη dressing και γραβιερα Κρητης (μας πληροφορησαν οτι ειναι μικρης παραγωγης απο τα Χανια), απακι, και διαφορα λαχανικα. η τιμη της ηταν 8 ευρω, και ηταν εξαιρετικη.

απο ορεκτικα πηραμε μανιταρια στη σχαρα τα οποια επισης ηταν αρκετα ως μεριδα και καλα ψημενα κοστιζαν 5 ευρω και απο κυριως παραγγειλαμε το αντικριστο που ανεφερα πιο πανω το οποιο ειναι αρνι και ειναι σαν να ψηνεται στη σουβλα απλα ψηνεται με παραδοσιακο τροπο και λιγο πιο αργα, οποτε σαν γευση ειναι εξαιρετικο το οποιο κοστιζε 15 ευρω και μια μεριδα τσιγαριαστο που ειναι κρεας αρνι κατσαρολας με πολυ ωραια σαλτσα και το συνοδευαν με πατατες τηγανιτες που δεν ηταν προτηγανισμενες και τυποποιημενες που κοστιζε 9 ευρω και ηταν επισης ενα εξαιρετικης νοστιμιας και ποιοτητας πιατο.

σε γενικες γραμμες το φαγητο ηταν υπεροχο και καταλαβαινες οτι αυτο που τρως ειναι ποιοτικο και καλομαγειρεμενο.
επισης παραγγειλαμε μια μπυρα και αφου προθυμοποιηθηκαν να μας κερασουν αλλη μια και εμεις αρνηθηκαμε μας κερασαν αυτη που ηδη παραγγειλαμε. και για το τελος μας εφεραν και φρουτακι, δλδ καρπουζι και πεπονι.
σας εμπειρια ηταν εξαιρετικη, φυσικα και θα το ξαναεπισκεφτω καθως και το κοστος των 40 ευρω περιπου για 2 ατομα ειναι ικανοποιητικο για τη ποιοτητα και τη ποσοτητα των φαγητων που προσφερει.
σε οσους αρεσει η αυθεντικη Κρητικη κουζινα μια δοκιμη και μια βολτα στα Δυτικα προαστια αξιζει τον κοπο