Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα
Ιούλ

Έχοντας ακούσει και διαβάσει πολύ θετικές κριτικές, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε με τον σύζυγό μου τον Δυόσμο βράδυ Σαββάτου τέλη Ιουλίου. Όταν πήραμε να κλείσουμε τραπέζι την ίδια μέρα μας είπαν ευγενέστατα ότι δυστυχώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και είχαν μόνο ένα τελευταίο τραπέζι στην ταράτσα και μάλιστα πιο μέσα.

Δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα με αυτό επομένως κινήσαμε για Πειραιά!
Το πάρκινγκ στην περιοχή δεν το λες δύσκολο, δεν το λες και πανεύκολο.
Φτάνοντας μας έκανε εντύπωση η είσοδος του μαγαζιού: είσοδος παλιού αρχοντικού, πολύ φωτεινή, με ζεστά παστέλ χρώματα.
Φτάνοντας στον πρώτο όροφο που είναι το χειμερινό κομμάτι του μαγαζιού είδαμε μια μεγάλη ψηλοτάβανη αίθουσα με πολύ μοντέρνα και ανάλαφρη διακόσμηση. Παρά το γεγονός ότι προφανώς καλοκαίρι δεν χρησιμοποιείται ο όροφος όλα τα τραπέζια ήταν όμορφα στρωμένα και τα φώτα αναμμένα. Συνεχίσαμε την ανάβαση και τελικά φτάσαμε στην ταράτσα. Το μόνο σχετικό μείον προς το παρόν ήταν η έλλειψη ασανσέρ κάτι που όμως δικαιολογείται από τη δομή του κτιρίου.

Η ταράτσα εξίσου όμορφη και με ευχάριστη διακόσμηση και ακόμα πιο ευχάριστο αεράκι. Η υποδοχή από τα κορίτσια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ και γενικά έχω να πω σε αυτό το σημείο ότι η εξυπηρέτηση πρέπει να είναι από τις καλύτερες ever και ένα από τα πλέον δυνατά σημεία του μαγαζιού. Χαμογελαστοί ευχάριστοι άνθρωποι, πρόθυμοι και εξυπηρετικοί. Απολογήθηκαν εκ νέου που αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν να μας εξασφαλίσουν κάποιο καλύτερο τραπέζι και φρόντισαν να μας φέρουν κοντά ανεμιστήρες για να νιώθουμε πιο δροσερά.
Πάμε τώρα στο φαγητό. Μικρός σχετικά κατάλογος (κάτι που προσωπικά μου αρέσει) με αποκλειστικότητα στα ελληνικά προϊόντα και ποτά. Μου έκανε πολύ εντύπωση αυτό και πραγματικά δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω γιατί ήταν πολλά που δεν τα γνώριζα και ήθελα να τα δοκιμάσω!!!

Πριν την παραγγελία στο τραπέζι κατέφτασε ωραιότατο ψωμάκι με ντιπ που δεν ξέρω τι ήταν αλλά ήταν πεντανόστιμο!
Από ορεκτικά πήραμε καβουρμά Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο (πεντανόστιμο-έλιωνε στο στόμα) και φλογέρες με φέτα Χήρας με μέλι και παπαρουνόσπορο (υπέροχες-τραγανές χωρίς ίχνος λαδίλας).
Από κυρίως παραγγείλαμε πέτουρα (χειροποίητο ζυμαρικό) με κοτόπουλο, μπρόκολο και κρέμα τυριού - πάρα πολύ νόστιμα και προσεγμένα και φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα. Το κοτόπουλο ήταν μαριναρισμένο σε γιαούρτι ήταν πολύ ζουμερό και καλοψημένο και συνοδευόταν από πατατούλες σωτέ.
Αποφασίσαμε να συνοδεύσουμε το φαγητό με ουζάκι και δοκιμάσαμε το Δολύχι Ικαρίας (ελλείψει Πλωμαρίου που προτιμούμε συνήθως).
Πολύ ωραίο, σχετικά άγλυκο αλλά πολύ δυνατό!!!

Στο τέλος παραγγείλαμε και μία τάρτα σοκολάτας η οποία εμένα μου άρεσε, στο σύζυγο όχι και τόσο.
Μας κέρασαν σφηνάκι οινόμελο στο τέλος το οποίο ήταν πολύ νόστιμο!
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 43 ευρώ. Πιστεύω ότι η εξυπηρέτηση, η γεύση και η ποιότητα δικαιολογούν την τιμή και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθούμε έχοντας κάνει εγκαίρως κράτηση αυτή τη φορά για να μας βάλουν πρώτο τραπέζι πίστα στην ταράτσα όπως μας υποσχέθηκαν!!!

2016-07-24 21:48:27

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επίσκεψη στον χώρο μας, όπως και για την πολύ όμορφη κριτική σας.

Αισθανόμαστε μεγάλη τιμή και ένα βάρος ταυτόχρονα για αυτό που αναφέρετε για το σέρβις μας.

Καθημερινά προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι σε όλους τους τομείς της εστίασης.

Με εκτίμηση
Η ομάδα του Δυόσμου

2016-11-24 13:02:56
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την MarDros.