Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα
Ιούλ

New entry στην καρδιά του Κολωνακιου....

Ένα all day cafe restaurant άνοιξε τις πόρτες του και έδωσε νέα πνοή στην πλατεία Κολωνακιου, στις αρχές Μαρτίου. Πολλές φορές ηθελα να το επισκεφτώ, αλλα τελικά το πλήρωμα του χρόνου ηρθε μεσα στο καλοκαίρι. Στεγάζεται στο πρώην jk, έχοντας κρατήσει την ιδια χωροταξική διαρρύθμιση, αλλα έχοντας υποστεί ανακαίνιση, δημιουργώντας το τωρινό Mayor.

Μπαίνοντας, ο χωρος ειναι λιγο σκοτεινός. Εχει τραπέζια στη σειρά και με την πλάτη στον τοιχο, ενω υπάρχουν και λίγα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Προς τα μεσα και στη δεξιά πλευρα, υπαρχει το μπαρ, όμορφα φωτισμένο και προσεγμένο, και ολο το οίκημα ειναι σε χρώματα καφέ.

Για όσους θέλουν να καπνίσουν ή να ειναι σε εξωτερικό χωρο, χωρις τη βαβούρα των αυτοκινήτων, υπαρχει και ο πισω χωρος, ο οποίος εχει ξύλινα τραπέζια, σε ικανοποιητική αποσταση, μεγάλα και άνετα, εχει πέργολες ντυμένες με λουλουδια, χωρις να ειμαι σίγουρη, αλλα νομιζω οτι ειναι ψεύτικα, και γύρω γύρω υπάρχουν δέντρα. Η πισω πλευρα βλέπει σε ένα χωρο, που η πρόσβαση ειναι μονο απο τα γύρω κτήρια. Ειναι ήρεμα, ήσυχα, και η απόλαυση του φαγητού ειναι κατι παραπάνω απο δεδομένη.

Βρέθηκα εκει με μια καλή φίλη, που είχα να δω καιρο, και λόγω του οτι ηταν Κυριακή, καλοκαίρι και το κέντρο εχει ησυχία, θεωρήσαμε οτι ειναι μια καλή επιλογή για φαγητο και gossip!!! Και ευτυχως δε διαψευστηκαμε.

Η εξυπηρετηςη ευγενική και λιγο απόμακρη στην αρχή, αλλα ´οσο περνούσε η ωρα, και εμείς ήμασταν και πιο χαλαρές, χαλάρωσε και ο σερβιτόρος. Μας εξήγησε κάποια πράγματα που θέλαμε, μας έδωσε πληροφορίες τοσο για το μαγαζι ´οσο και για τον κατάλογο, γενικότερα, και μας διευκρίνισε οτι οι επιλογές του μενού ειναι διαφορετικές για μεσημέρι και βραδυ.

Εμείς επιλέξαμε μια μερίδα ψητά λαχανικά με ανθότυρο, μαρμελάδα τομάτας και μυρωδικά. Σαν ορεκτικό ηταν εξαιρετικό. Η μερίδα πλούσια σε λαχανικά και ποςοτητα, ωραια ψημένα, και η προσθήκη του ανθότυρου με τη μαρμελάδα το απογειωναν. Αυτο που μου έκανε εντύπωση ειναι οτι ένα απλό πιάτο, με λίγη φαντασία και προσθήκη κάποιων πινελιών, μπορει πραγματικά να αποδώσει το μέγιστο της γεύσης. 4/4

Απο κυριως πιάτα επιλέξαμε ταλιατέλες με σολομό, φινόκιο και σπανάκι. Οι ταλιατέλες ηταν εξαιρετικά βρασμένες, ο σολομός καλομαγειρεμενος και το αποτέλεσμα εξαιρετικό. Η μερίδα αρκετα μεγάλη, τοσο ώστε να μη σε μπουχτίσει το ζυμαρικό.

Το δευτερο κυριως πιάτο ηταν φιλέτο κοτόπουλο, το οποίο συνοδευόταν απο πουρέ και σάλτσα τρούφας και μανιτάρια. Το κοτόπουλο ηταν εξαιρετικά ζουμερο, σωστά αλατισμένο και ο πουρές βελουδινος. Εξαιρετικό πιάτο και αυτο. 4/4

Για γλυκο δοκιμάσαμε μους σοκολάτας, με πραλίνα Φουντουκίδου, και παγωτό βανίλια. Ηταν φρέσκο, γευστικό και τα βατόμουρα με τις φράουλες μαζι με το παγωτό απέδιδαν μια δροσερή αίσθηση. Το νερό ηρθε σε κανάτα, αφου πρωτα ερωτηθήκαμε, ανανεωνόταν συνεχώς, και ξεχωριστά είχαμε ολόκληρη παγοθηκη για να διατηρείται δροσερό.

Κληθήκαμε να πληρώσουμε 44 ευρω, το οποίο πιστευω οτι ηταν πολυ λογικό για αυτα που γευτήκαμε, το χωρο και την περιοχή. Υπαρχει η δυνατότητα για πληρωμή με καρτα, επιςης. Ειναι ένα μαγαζι εστιασης, που θα το ξαναεπισκεφτω με την πρωτη ευκαιρία, γιατι ειναι μια καλή επιλογή κα για ένα γρήγορο lunch break. Όσοι κυκλοφορήσετε στο κολωνακι, είτε για βόλτα είτε για δουλεια, δώστε μια ευκαιρία, νομίζει οτι αξιζει τον κόπο.

Φιλια!!