Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα
Ιούλ

Την Ροζαλία την ακούω χρόνια. Δεν ξέρω γιατί δεν ειχε τύχει να πάω, ίσως γιατί όλα όσα άκουγα για αυτό το μαγαζί μου φαίνονταν πολύ καλά για να είναι αληθινά. Ομολογώ, δέ, πως αν είχα αναλάβει εγώ το να κλείσω τραπέζι ούτε αυτή τη φορά (Ιούλιος 2016, Σάββατο) θα είχαμε πάει. Δύο άτομα πάλευαν επί μία ώρα να μιλήσουν με κάποιον υπεύθυνο για να κλείσουν ένα τραπέζι. Τελικά έκλεισαν μέσω ίντερνετ.

Πάμε τώρα στα βασικά...

Χώρος: Σαν όαση στο κέντρο της Αθήνας. Χρόνια πήγαινα στα Εξάρχεια, αυτό το κομμάτι τους δεν το ήξερα. Αλλά χαίρομαι που το έμαθα. Πεζόδρομος, δέντρα, χρωματιστές λάμπες... Αν με διακτίνιζαν εκεί, θα νόμιζα πως είμαι σε νησί.

Σέρβις: Γουάου! Γρήγοροι, ευγενικοί, αποτελεσματικοί, αλλά φουλ διακριτικοί. Οι τέλειοι σερβιτόροι.

Μενού: Πολύ μεγάλο. Αυτό ομολογώ με χάλασε, ιδιαίτερα όταν μας ενημέρωσαν πως μία ολόκληρη σελίδα του (τα μαγειρευτά) τους είχε τελειώσει γιατί προορίζονται για το μεσημεριανό. Η όλη κατάσταση είναι ένα μπέρδεμα. Έρχεται πρώτα ένας δίσκος με κρύα ορεκτικά, από τα οποία διαλέγεις, και μετά επιλέγεις τα υπόλοιπα από τον κατάλογο αφού περάσεις τη σελίδα με τα κρύα ορεκτικά τα οποία έχεις ήδη δει στο δίσκο. Αν κατάλαβα καλά η Ροζαλία είναι -και- τουριστικός προορισμός και προσπαθούν να ικανοποιήσουν κάθε επιθυμία (αλά Πλάκα) αλλά κάπου στην πορεία το έχουν χάσει. Θέλει σίγουρα περισσότερη σκέψη το θέμα δίσκος/κατάλογος/μαγειρευτά που σερβίρονται μόνο το μεσημέρι.

Φαγητό: Καλό. Αρκετά καλό θα έλεγα. αν μπορούσα θα έβαζα 2,5 αλλά το 3 μου φαίνεται πιο δίκαιο από το 2 μιας που δεν υπήρξε "κακό" πιάτο στο τραπέζι μας. Ίσως αν ειχαν λιγότερες επιλογές να μπορούσε ο μάγειρας να έβαζε περισσότερη τέχνη στα πιάτα του. Αναλυτικά:

Φάβα: Νόστιμη, άνω του μετρίου, σίγουρα έχω φάει καλύτερες.

Πολίτικη σαλάτα: Καθόλου μαριναρισμένη, με ελάχιστο σκόρδο. Πιο πολύ σε λαχανοσαλάτα μου έκανε.

Χταποδάκι ξυδάτο: Εξαιρετικό! Τρυφερό, προφανώς βρασμένο στο ζουμί του και όχι σε τρία κιλά νερό, με τα μυρωδικά του ισορροπημένα και αρκετή σαλτσούλα για παπάρα.

Κεμπάπ: Τυπικό κεμπάπ, μάλλον κατεψυγμένο.

Πατάτες τηγανητέςΧ2: Πολύ καλές, χωρίς λάδια.

Μανιτάρια του Μερακλή (σωτέ με σκόρδο): Νόστιμα μεν, αλλά αυτά δεν ήταν μανιτάρια. Κολυμβητές σε λάδι ήτανε. ΠΟΛΥ λάδι!

Μαραθόπιτα: νόστιμη γέμιση, καλό φύλλο αλλά ήθελε λίγο παραπάνω ψήσιμο.

Ομελέτα με απάκι: Απλή αλλά αρκετά νόστιμη.

Ήπιαμε ροζέ χύμα κρασί το οποίο ήταν υπέροχο! Αρωματικό, ελαφρά φρουτώδες, καλά παγωμένο και την άλλη μέρα ούτε που με ενόχλησε παρόλο που ήπιαμε πάαααρα πολύ (κάνα τρίκιλο, μη σας πω και παραπάνω).

Ο λογαριασμός ήρθε κάτι λιγότερο από 60 ευρώ (value for money από τα λίγα) με κέρασμα γλυκό με παγωτό και σφηνάκι λικέρ (νομίζω χειροποίητο). Δεν ξέρω αν είχαμε τόση περιποίηση επειδή κλείσαμε μέσω e-table και πιθανόν θα ακολουθούσε κριτική, αλλά αν φέρονται έτσι σε όλους τους πελάτες δεν είναι τυχαίο που ήταν φουλ γεμάτοι εν μέσω καλοκαιριού και καθημερινών -σχεδόν- επεισοδίων στην περιοχή.

Σε γενικές γραμμές καλά φάγαμε, καλά περάσαμε αλλά για να πω την αλήθεια τίποτα από όλα όσα δοκίμασα δεν μου έμεινε αξέχαστο. Ο χώρος είναι πανέμορφος και σίγουρα κάνει γκελ στους τουρίστες μα για τους "ντόπιους" θα πρέπει να προσπαθήσουν παραπάνω, ιδιαίτερα σε μια περιοχή που έχει εστιατόρια με εξαιρετικό φαγητό.

Αν πάντως αποφασίσετε να πάτε, την ώρα που κάθεστε στο τραπέζι κι αφού έχετε πιει τα κρασάκια σας, μην παραλείψετε να διαβάσετε για την ιστορία της Ροζαλίας. Είναι ότι πρέπει για ζαλισμένες βραδιές και αποτελεί εξαιρετικό έναυσμα για συζήτηση.

Θα ξαναπάω? Να σας πω... Δεν θα αρνηθώ πεισματικά αν επιμένει η παρέα αλλά δεν είναι σίγουρα ανάμεσα στις πρώτες μου προτεραιότητες. Η Ροζαλία, παρόλο που σαν τοποθεσία είναι κορυφή, δεν κατάφερε να ξεπεράσει άλλα αγαπημένα στέκια της περιοχής.

Πριν κλείσω την κριτική μου, θα ήθελα να παρακαλέσω κάτι τους ιδιοκτήτες της Ροζαλίας: Καταλαβαίνω πως είστε γειτονιά και πως θέλετε να έχετε καλή σχέση με τους γείτονες αλλά καλό θα ήταν να ελέγξετε λιγάκι τον τρόπο που βγάζουν βόλτα τα σκυλάκια τους. Την ώρα που τρώγαμε, δεσποζόμενος σκύλος (με σαμαράκι, ταμπελάκι και προφανώς ιδιοκτήτη κάπου εκεί γύρω) πέρασε ξυστά από το τραπέζι μας, πήγε δίπλα σε τραπέζι δύο Γάλλων και... άφησε τον οβολό του.

Προσπάθησα να καταλάβω σε ποιον ανήκει και δεν τα κατάφερα εφόσον έφυγε αμέσως (ούτε κουβέντα να περισυλλέξει τα... καμώματα του σκύλου του). Ξέρω πως στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σχετικά με αυτά τα θέματα αλλά φαντάζεστε τι εντύπωση έκανε αυτό στους επισκέπτες στη χώρα μας. Αν κάποιοι συνηθίζουν να βγάζουν βόλτα τα σκυλιά τους χωρίς λουρί στον πεζόδρομο, καλό θα ήταν να έχετε το νου σας σχετικά με το που πάνε και τι κάνουν δίπλα στα τραπέζια...