Μοντέρνα κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα
Ιούλ

Επιστρέφω με ένα εστιατόριο από αυτά που θα ήθελα να πηγαίνω πιο συχνά. Στον 7ο στη ταράτσα της Στέγης Τεχνών πια με θέα όλη την Αθήνα και ένα απίστευτο φεγγάρι επισκεφτήκαμε χτες τη Χύτρα.

Ο χώρος είναι υπέροχος, ως προς το γεγονός ότι είναι μια τεράστια ταράτσα με υπέροχη θέα. Πολύ καλή επιλογή και για ένα πότο στο μπαρ και όσους θέλουν κάτι λίγο πιο ήσυχο. Η μόνη μου ένσταση είναι η ανοιχτή κουζίνα. Γενικά δεν είμαι φαν του να τρως με το μάγειρα να σε κοιτάει στα μάτια, αλλά αυτές είναι δικές μου παραξενιές. Επίσης **spoiler alert** ρε παιδιά η Χύτρα έχει πλαστικές καρέκλες! Ωραίες αναπαυτικές ντηζαινάτες πλαστικές καρέκλες (σε κάποια από τα τραπέζια). Πάντως η καρέκλα είναι ότι πρέπει για φαγητό με κουβεντάκι, να πούμε του στραβού το δίκιο. Σε κάποια άλλα τραπέζια είναι Fer Forge και υποθέτω ότι θα είναι εξίσου αναπαυτικά αφού ο κόσμος δεν φαινόταν να βιάζεται να φύγει. Ας πάμε στα του μενού:

Παγκόσμια ημέρα Daquiri χτες και εκτός από το κλασσικό με φράουλα υπήρχε και μια βερσιόν με εσπεριδοειδή, όπως μας ενημέρωσαν. Δεν μπήκαμε στον κόπο, καθώς αποφασίσαμε να πάρουμε κρασί από μια απίστευτη και πολύ εκλεπτυσμένη λίστα που είχε το μαγαζί και πραγματικά η sommelier του μαγαζιού ήταν παραπάνω από εξυπηρετική και έτοιμη να απαντήσει στις ερωτήσεις μας.

Ως εδώ όλα υπέροχα, τα κρασιά και τα cocktail, η θέα, ο χώρος….. όλα αξίζουν. Το μενού, πάρα πολύ μικρό (ότι καλύτερο δλδ) χωρίς φοβερές υπερβολές και με φυσιολογικές τιμές (δύο πάτα με ψάρι, ένα κοτόπουλο, μια μπριζόλα και ένα μοσχαράκι) δύο σαλάτες, μερικά ορεκτικά και τρία επιδόρπια. Για ένα τέτοιο μαγαζί και ειδικά στην καλοκαιρινή του βερσιόν, το μενού είναι εξαιρετικό. Ούτε υπερβολικό, ούτε μειωμένες επιλογές, ποικιλία και αλλά και μια αρμονία, σαν όλα τα πιάτα να είναι σχεδιασμένα ώστε να δένουν μεταξύ τους με κάθε πιθανό συνδυασμό. Πήραμε ένα πολύ ωραίο ορεκτικό με μανιτάρια (γεμιστά με τυρί φέτα και ανθότυρο) και τα δύο κυρίως με το ψάρι. Το δικό μου πιάτο ήταν λαβράκι που συνοδευόταν από κριθαρότο και το άλλο πιάτο ήταν τσιπούρα με φρικασέ. Λοιπόν, οι μερίδες είναι μια χαρά, τα ψάρια ψημένα υπέροχα και φρεσκότατα, η μόνη μου ένσταση ήταν ότι το κριθαρότο ήταν λίγο sticky. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μείνετε ευχαριστημένοι από τη ποιότητα του φαγητού. Τα σχόλια μου είναι καθαρά υποκειμενικά, και αφορούν το δικό μου γούστο γευστικά.

Τα μανιτάρια ήταν φανταστικά, χωρίς υπερβολές. Για επιδόρπιο πήραμε σοκολατόπιτα με παγωτό, μου άρεσε η απλότητα των επιδορπίων. Είχε σοκολατόπιτα, ραβανί και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι (ίσως μπακλαβά?) με παγωτά, ωραία απλά, ελληνικά και καλοκαιρινά.

Γενικά δεν ξέρω πως θα το πάρει κάποιος, ΝΑΙ δεν είναι εποχές για να δίνεις 23€ για ένα πιάτο με ένα λαβράκι και δύο κουταλές κριθαρότο, το σέβομαι αυτό, αλλά τότε μην πάτε απλά στη Χύτρα ή σε κανένα τέτοιου είδους εστιατόριο. Υπάρχουν πια αρκετά μαγαζιά με προσιτές τιμές και ποιότητα στο φαγητό. Η Χύτρα παραμένει για μένα ένα εξαιρετική γαστρονομική εμπειρία που μπορεί να είναι για 1-2 φορές το χρόνο ή και παραπάνω αν είστε τυχεροί, αλλά αξίζει την αναμονή.