29 Ιούλ 2016

Βράδυ Σαββάτου. Αποφασίσαμε (ο γράφων συν γυναικί) να ανέβουμε στον Άνεμο. Είχαμε άλλωστε προμηθευτεί κουπόνι από σχετική ιστοσελίδα με προσφορές.
Δεν ήταν η πρώτη φορά που θα πηγαίναμε στο εν λόγω εστιατόριο.

Η βραδινή μας εξόρμηση άρχισε με το απαραίτητο τηλέφωνο προκειμένου να ενημερώσουμε ότι κατέχουμε κουπόνι και πως θέλουμε να κάνουμε κράτηση για 2 άτομα. Δεν υπήρχε απολύτως κανένα πρόβλημα, ωστόσο ο συνομιλητής ήταν τουλάχιστον αγενής χωρίς καμία διάθεση ευθυμίας.

Λίγο αργότερα, φτάνουμε στο μαγαζί. Μας υποδέχθηκαν με ευγένεια και μας υπέδειξαν το τραπέζι που είχαν κρατήσει για εμάς. Καίτοι εξωτερικά του μαγαζιού, ομολογώ λίγο στενόχωρο.

Ο άνθρωπος που εν τέλει πήρε παραγγελία ήταν εξυπηρετικός, ενημερώνοντάς μας για τα πιάτα που περιλαμβάνονταν στο πλαίσιο του κουπονιού. Εμείς προτιμήσαμε τα ακόλουθα.
- Μπουρέκια και κολοκυθοκεφτέδες: ικανοποιητικά κι όχι ιδιαίτερα λαδερά.
- Κοτόπουλο χλιδάτο: Κομμάτια στήθους κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος, σβησμένα σε κόκκινο κρασί, πιπεριές, μπέικον, μανιτάρια και πιλάφι. Ίσως ακούγεται εύγευστο και νόστιμο... μέτρια γεύση.
- Κοτόπουλο στην κατσαρόλα με κόκκινη σάλτσα, μανιτάρια και πιλάφι. Ικανοποιητικό... απαλή υφή και και σωστά ψημένο.
- Μισό κιλό κρασί χύμα. Πληρώθηκε επιπλέον και θεωρώ ότι δεν ταίριαζε στα γούστα μου.
Για επιδόρπιο, μας πρόσφεραν κορμό σοκολάτας και χαλβά σιμιγδαλένιο. Γεύσεις απλές.

Σε όλα τα παραπάνω οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικές ως πλούσιες.
Τα πιάτα ήρθαν τάχιστα και πάντα το service ήταν παρόν, διακριτικό και ευγενικό.

Συμπερασματικά, ήταν μια ήσυχη βραδιά με θέα την ολόφωτη Αθήνα. Γεύσεις απλές, όχι ιδιαίτερα επιτηδευμένες. Γεύσεις που δεν σε απογοητεύουν, ούτε σου διεγείρουν τον ουρανίσκο. Ανάλογη κουζίνα (χωρίς τη θέα) μπορεί κάποιος να βρει αρκετά και προς τούτο δεν εξυμνώ τη γεύση των 'πιάτων'.
Στο ερώτημα αν θα ξαναπήγαινα, θα απαντούσα ότι υπάρχουν τόσα ωραία μέρη και μαγαζιά που δεν έχω ακόμα επισκεφθεί και είναι στη λίστα μου. Οψόμεθα!

29 Ιούλ 2016

Mongoose