Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Άλιμος, Αθήνα
Ιούλ

Αθήνα, ζέστη, καλοκαίρι και το έτερον ήμισυ σε επαγγελματικό ταξείδι. Από τις κλασσικές βραδιές που αναζητείς τις φίλες και βγαίνεις μαζί τους να τα πεις και να τσιμπήσεις κάτι.

Είναι το μοτίβο του Ιουλιου που πολύ το απολαμβάνω σαν προανάκρουσμα των διακοπών του Αυγούστου. Άσε που πηγαίνοντας εδώ και κει, μαθαίνεις την Αθήνα που είναι μεγαλύτερη και με περισσότερες εκπλήξεις απότι φαντάζεται κανείς χωμένος ως το λαιμό στην μέτρια ως μιζερη καθημερινότητα του υπόλοιπου χρόνου.
Αυτή τη φορά βρεθήκαμε με παρέα στο σπίτι φίλης στον Άλιμο και αφού δεν είχε μαγειρέψει τίποτε η τεμπέλα, είπαμε να πάμε κάπου κοντά. Το ΧΗ. ΜΑ. δεν το ήξερα και δεν θα το έβρισκα ποτέ στην τοπογραφικά μπερδεμένη περιοχή που βρίσκεται. Όμως απότι έμαθα είναι δημοφιλές στους κατοίκους της περιοχής και την Κυριακή μεσημέρι γίνεται λαϊκό προσκύνημα με οικογένειες, παιδιά κλπ.

Εμείς πάντως βράδι που πήγαμε ήταν σχετικά γεμάτο αλλά είχε διαθέσιμα ακόμη πέντε έξι τραπέζια στην περιμετρική αυλή ενώ στην εσωτερική αίθουσα υπάρχει και άλλος χώρος. Στην είσοδο μας υποδέχθηκε η hostess (ιδιοκτήτρια?) μια συνήθεια που ξεκίνησε από ακριβά μαγαζιά και τελευταία την συναντάμε σε χώρους πιο μαζικής εστίασης. Βέβαια, την εν λόγω πολιτική την έχω συνδυάσει με την υποψία πιο ακριβών τιμών. Εδώ στο ΧΗ. ΜΑ. πάντως η πολιτική τιμών εναρμονίζεται με την τάση των σύγχρονων νεοσουβλατζήδικων. Μελετώντας τον αρκετά αναλυτικό όσο και πολυποίκιλων γεύσεων τιμοκατάλογο, κατέληξα στην αίσθηση ότι είναι λίγο ακριβότερο από τους ανταγωνιστές "Μπαρμπάδες... " που έχουν κατακλύσει την αγορά, ίσως κατά 10-15% - όχι όμως κάτι φοβερό.

Τα τραπέζια στρώνονται με λαδόκολλες και η art de la table μοιάζει μάλλον ανύπαρκτη. Θα την ήθελα πιο φροντισμένη, π. χ. ένα μικροσκοπικό ανθοδοχείο με ένα λουλουδάκι, να υπάρχει σε όλα τα τραπέζια λαδόξυλο και τέτοιες μικρολεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά και δεν κοστίζουν.
Να αναγνωρίσω εδώ ότι όλο το προσωπικό είναι ιδιαίτερα ευγενικό και άμεσο όπως πολύ γρήγορο είναι και το σερβίρισμα. Δεν ξέρω τι γίνεται τις Κυριακές με τον πανικό αλλά τη δική μας βραδιά όλα εκτυλίχθηκαν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή και όλα έρχονταν στην ώρα τους όπως πχ. όταν ζητήσαμε οι μπύρες να έλθουν με τη σειρά που είπαμε.

Στο δια ταύτα. Πήραμε για πρώτα σαλάτα χωριάτικη άνευ φέτας (τεράστια σε ποσότητα, επαρκής για 4 και βάλε άτομα, ψιλοκομμένη σε κυβάκια με άφθονη πιπεριά, κρεμμύδι, μαϊντανό, ελιές κλπ. συν την υποχρεωτική αγγουροντομάτα) φρεσκοκομμένη και δροσερή, μαστέλο (καλή φέτα ψημένη στα κάρβουνα) τυροκαυτερή (δική τους σε καλή ποσότητα με ελαφριά αψάδα, όπως την προτιμάω εγώ προσωπικά) πατάτες τηγανητές (καλοτηγανισμένες και χωρίς λαδίλα) και πιτούλες ψημένες στο κάρβουνο (ίσως ήθελαν λίγο ακόμη ψήσιμο). Μετά για κυρίως ακολούθησε ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα διότι η μία φίλη που είχε ξαναπάει μας προειδοποίησε ότι οι μερίδες είναι μεγάλες. Δίκηο απόλυτο είχε.

Στην πιατέλα των δύο ατόμων λοιπόν περιλαμβάνονταν δύο πανσέτες (μέτριες), δύο κεμπάπ νόστιμα και ζουμερά, σούβλα μαριναρισμένο κοτόπουλο (ελαφρό) ένα λουκάνικο με μπόλικα μπαχαρικά σαν καραμανλήδικο (εμένα που άρεσε γιατί είχε προσωπικότητα και θυμάμαι και σήμερα την ιδιαίτερη γεύση του) και σούβλα μοσχάρι μαριναρισμένο (ροζ στο εσωτερικό και λίγο σκληρό, ήθελε το ψησιματάκι του λίγο παραπάνω). Στην ίδια μεγάλη πιατέλα φιλοξενούνταν πατάτες τηγανητές που όμως μας ήλθαν κάπως πανιασμένες, (προφανώς είχαν μείνει εκτός τηγανιού κάποιο χρονικό διάστημα) και πληγούρι ωραίο πολίτικο.

Καλά φάγαμε, έμειναν και κάτι μεζεδάκια για τη γατούλα μιας από τις φίλες μου. Ήπιαμε και τις μπύρες μας και πληρώσαμε 55 ευρώ που θεωρώ λογικά και σωστά. Η τάση μου για το value for money θα ήταν να βαθμολογήσω με 2 1/2 ντοματούλες αλλά το ask4food δε μας αφήνει, οπότε με επιείκεια 3.
Την μόνη στραβοτιμονιά που επισημαίνω είναι το... δελτίο παραγγελίας αντί της κανονικής απόδειξης που δεν θέλησα να κάνω θέμα, πρώτη φορά που πήγαινα στο μαγαζί. Όμως κάτι τέτοιοι μου φαίνεται ενοχλητικό, και αισθητικά και σαν αθέμιτος ανταγωνισμός απέναντι στους νομοταγείς και τυπικούς μαγαζάτορες.
Στο βαρετό ερώτημα αν θα ξαναπήγαινα βάζω μάλλον ναι αλλά χωρίς ενθουσιασμό αφού το μαγαζί δεν πουλάει μοναδικότητα [μέσα στο πλήθος των νεοσουβλατζήδικων/νεοψητοπωλείων/νεοταβερνών] αλλά κανονικότητα και ένα καλό και δροσερό σημείο στα θερινά Νότια Προάστια.