31 Ιούλ 2016

Στου Φιλίππου είναι ένα από τα εστιατόρια του κέντρου, όπου πηγαίνω πάντα με μεγάλη ευχαρίστηση, κάθε φορά που μου δίνεται η ευκαιρία. Αυτό, λόγω όχι μόνο της ευνοϊκής τοποθεσίας του (πολύ κοντά στη 'δράση' του Κολωνακίου, αν και σε λίγο πιο απόμερη και ήσυχη γειτονιά), αλλά και της πολύ καλής ελληνικής κουζίνας του.

Η αλήθεια είναι ότι ο χώρος του εστιατορίου δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά, δεν είναι καθόλου δυσάρεστος, κάθε άλλο. Η εσωτερική αίθουσα είναι ευρύχωρη, ήσυχη και με λιτή διακόσμηση. Εκεί, υπάρχει και μία βιτρίνα με τα προσφερόμενα μαγειρευτά πιάτα, που μπορεί να διευκολύνει την απόφαση από τη συνήθως μεγάλη λίστα επιλογών. Ο εξωτερικός χώρος, με τραπέζια και στο πλάι του εστιατορίου, δίπλα στον ανηφορικό δρόμο προς το Λυκαβηττό, και στην απέναντι από τον άλλο δρόμο πλευρά του, είναι επίσης ευχάριστος, αν και απλός, και επιτρέπει μία χαλαρωτική έξοδο για φαγητό.

Το ότι το εστιατόριο λειτουργεί και μεσημέρι (6 ημέρες την εβδομάδα) το κάνει μία εξαιρετική επιλογή για ένα ποιοτικό γεύμα/διάλειμμα και για όσους εργάζονται εκεί κοντά.
Έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα στις μέχρι τώρα επισκέψεις μου, και δε θυμάμαι να έχω απογοητευτεί ποτέ. Από ό, τι έχω κατά καιρούς γευτεί, θα ξεχώριζα το παστίτσιο (αφράτο, με σωστές αναλογίες των επιμέρους συστατικών), την κολοκυθοτυρόπιττα (ιδιαίτερα εύγευστη και ελαφριά), και τα γιουβαρλάκια (αν και δεν είναι καθόλου του γούστου μου, εδώ μου άρεσαν πολύ). Το λεμονάτο χοιρινό, που προτίμησα στην τελευταία μου επίσκεψη, και σερβίρεται με πατάτες τηγανητές, ήταν επίσης πολύ ωραίο. Στο τέλος, προσφέρεται συνήθως χαλβάς, που γενικά δε μου αρέσει, οπότε δεν μπορώ να έχω αξιόπιστη άποψη.

Η εξυπηρέτηση, όπως αναμένεται από ένα εστιατόριο της ηλικίας (και εμπειρίας) του Φιλίππου, είναι 100% αποτελεσματική: ταχύτατη και με επαρκείς γνώσεις, ώστε να απαντώνται άμεσα όλες οι πιθανές ερωτήσεις.

Τις τιμές θα τις χαρακτήριζα χαμηλές, και, ως εκ τούτου, θεωρώ ότι πρόκειται για εξαιρετικό value for money δεδομένης και της υψηλής ποιότητας του φαγητού.
Για μένα, το εστιατόριο Φιλίππου είναι αγαπημένος προορισμός συνάντησης με φίλους, αλλά και με ξένους επισκέπτες, ειδικά αν συνδυάζεται με βόλτα στο πάντα ενδιαφέρον Κολωνάκι.

31 Ιούλ 2016

sg_taste