Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Ιούλ

Περιβάλλον εστιατορίου αλλά μικρά ακατανόητα λάθη σε λεπτομέρειες σε κάνουν να αμφιβάλλεις αν τελικά είσαι σε εστιατόριο ή σε μια αρκετά καλή ταβέρνα.

Πρώτη εντύπωση από το χώρο καλή, το προσωπικό σε οδηγεί στο τραπέζι σου δίνοντας σου τις περισσότερες δυνατές εναλλακτικές.

Κάθεσαι, σερβίρουν εμφιαλωμένο νερό από πλαστικό μπουκάλι (fail 1). Οι κατάλογοι έρχονται σε χρόνο dt. Για την ακρίβεια δεν είναι κατάλογοι αλλά μια σελίδα Α4 με τυπωμένο το menu (Fail2). To menu είναι σχετικά περιορισμένο αλλά θεωρητικά όλα τα καλά εστιατόρια σερβίρουν συγκεκριμένα πράγματα όποτε οκ με αυτό. Το περιεχόμενο του menou προβληματίζει (fail 3) λίγο μιας και δεν έχει κάτι να σου τραβήξει την προσοχή. Οι περιγραφές όπως αποδεικνύεται στη συνέχεια αδικούν το πιάτο που τελικά σου σερβίρουν. Εγώ πχ πήρα φιλέτο κοτόπουλο και από την περιγραφη στο "menu" φαντάστηκα ότι θα έρθει κάτι σαν αυτό που μου έφτιανε η μάνα μου όταν ήμουν μικρός. Αντίθετα ήρθε ένα καλοψήμενο φιλέτο, ζουμερό με μια τραγανή και νόστιμη κρούστα, σε ένα όμορφα στημένο πιάτο, ιδιαίτερα νόστιμο. Το πιάτο της συνοδού μου επίσης νόστιμο και καλοψημένο (ριζότο με μανιτάρια) Τα ορεκτικά ήταν συμπαθητικά όμορφα στημένα πιάτα συμπαθητικά σε γεύση. Βεβαία το ότι παρήγγειλα φιλέτο κοτόπουλο δείχνει ότι είναι περιορισμένες οι επιλογές.

Το servis χαρακτηρίζεται από μια υπερπροσπάθεια που μάλλον έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Τα ορεκτικά ήρθαν γρήγορα και σχεδόν αμέσως τα κυρίως χωρίς να έχουμε προλάβει να τελειώσουμε τα ορεκτικά. (fail4) Μια ακατανόητη βιασύνη στο σερβίρισμα τη στιγμή που το μαγαζί είχε 2-3 παρέες (είχαμε πάει σχετικά νωρίς) το οποίο σε αγχώνει και σου δίνει μια αίσθηση ταβέρνας( άντε να φάτε να φύγετε) ενώ είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτή η πρόθεση του καταστήματος. Χαρακτηριστικό του υπερβολικού άγχους για εξυπηρέτηση είναι ότι όταν παραγγείλαμε επιδόρπιο ο αρχι σερβιτόρος ήρθε και μας ζήτησε συγγνώμη για την καθυστέρηση ενώ δεν πρέπει να είχαν περάσει ούτε 10 λεπτά από τη στιγμή που το παραγγείλαμε.

Το επιδόρπιο ήταν ολόφρεσκο και νόστιμο. Γενικά στη κουζίνα ο σεφ κάνει αρκετά καλή δουλειά.

Συνοψίζοντας είναι ενα συμπαθητικό μαγαζί με πολύ ωραίο χώρο, νόστιμο φαγητό σε λογικές τιμές, συμπαθητικό service αλλά λίγο φτωχό menu με την έννοια οτι δεν έχει κάτι που να μην έχεις ξαναφάει και να σου τραβήξει την προσοχή.

Με μικρές διορθώσεις θα μπορούσε να γίνει ιδιαιτέρα καλό.

Δεν αποκλείεται να ξαναπάω....