Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα
Ιούλ

Κυριακή μεσημέρι και πρόταση φίλου για αυτό το μαγαζί που ναι μεν το είχα ακουστά αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το επισκεφτώ.

Έξι άτομα η παρέα κι ένας πιτσιρικάς. Όμορφη η πρώτη εντύπωση από έξω καθώς το έψαχνα περνώντας κι άλλα μαγαζιά εκεί στον πεζόδρομο με το πράσινο που σε προστατεύει τουλάχιστον οπτικά απ' το αθηναϊκό μπετό. Κάτσαμε μέσα γιατί ήταν πιο δροσερά αλλά και ο χώρος ήταν ελκυστικός, λιτός και καθαρός και με λεπτομέρειες που έχουν αναφέρει ορθώς κι επαρκώς άλλα μέλη της ομάδας. Εκτός από τον όμορφο μέσα έξω χώρο ευχάριστη εντύπωση μου έκανε και η επιλογή της μουσικής που νόμιζα ότι άκουγα cd από επιλογές του εν Λευκώ αλλά η κοπέλα μου είπε ότι ήταν από κάποιο μουσικό site.

Παραγγείλαμε σαλάτα μεξικάνα, εντυπωσιακή μέσα σε τραγανή φόρμα και εύγευστη μεν αλλά για έναν λιγούρη των δυτ. προαστίων σαν κι εμέ μου φάνηκε μικρή σε ποσότητα όπως και όλα τα πιάτα που ωστόσο θα ξαναπώ ήταν ικανοποιητικά σε γεύση αλλά και στην όψη, όπως για παράδειγμα τα ψιλοκομμένα τηγανητά κολοκυθάκια που σερβιρίστηκαν σε καλαθάκι τετράγωνο με τη σως χωριστά (ευτυχώς για μένα που δεν τη θέλω). Ήταν απίθανα και ξαναπαραγγείλαμε. Όπως ξαναπαραγγείλαμε άλλες δύο φορές και τα λουκάνικα, 6 στο πιάτο, μικρά αλλά πολύ νόστιμα και πικάντικα όσο πρέπει και απολαμβάνεις όπως πρέπει την παγωμένη μπύρα σου αν και η κρίση την ακρίβυνε κι αυτήν 0,30 - 0,50 στα περισσότερα μαγαζιά.

Οι πατάτες με τη φλούδα τους και το χοντρό αλάτι τους νόστιμες αλλά τις περίμενα πιο στεγνές, δεν ήταν τραγανές. Τα χορτοπιτάκια επίσης ωραία, με χαρακτηριστική τη γεύση του μάραθου. Φιλετάκια κοτόπουλου με σως και ρύζι μπασμάτι.. ωραίο στην εικόνα, δεν δοκίμασα όμως παρά μόνο το ρύζι που μου άρεσε, η φίλη που το ζήτησε μου είπε ότι δεν έμεινε πολύ ικανοποιημένη. Εγώ ασχολήθηκα με τα μπριζολάκια σχάρας που τσάκισα σχεδόν μόνος μου. Τα ψητά λαχανικά όπως πρέπει ψημένα κι όχι καμμένα όπως πολλές φορές συμβαίνει. Ο καβουρμάς φανταστικός αλλά όπως ξέρετε δεν είναι για χόρταση. Ουκ εν τω πολλώ το ευ.

Δεν θυμάμαι άλλα πιάτα γιατί δεν τα δοκίμασα όλα ούτε τιμές του καθενός, κυμαίνονται από 5-8 το πιάτο τα περισσότερα, οι μπύρες ποτήρι 2,30 οι μικρες, 3 και κάτι οι μεγάλες και το μισόκιλο κρασί στα ίδια επίπεδα. Συνολικά με τα ποτά μας βγήκε περιπου στα 17 το άτομο χωρίς να υπολογίσω τον πιτσιρίκο και έναν απο την παρέα που ήταν φαγωμένος. Συνοπτικά λοιπόν έμεινα ικανοποιημένος και θα ξαναπήγαινα λόγω περιβάλλοντος και ποιότητας κυρίως.