Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα
Αυγ

Η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ ήταν από τα πρώτα μέρη που είχα αφιερώσει χρόνο για να γράψω κριτική στο ask4food και μάλιστα αρκετά θετική, καθώς μου είχε αφήσει ιδιαιτέρως καλές εντυπώσεις. Συνεπώς, η χαρά μου ήταν μεγάλη, καθώς, όταν μετά από τρία σχεδόν χρόνια ξαναεπισκέφτηκα τη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, διαπίστωσα ότι αυτή παραμένει στο ίδιο, αν όχι υψηλότερο επίπεδο.

Λοιπόν, Σάββατο βράδυ, δύο άτομα, αφού προηγήθηκε η μάλλον αναγκαία τηλεφωνική κράτηση, φθάσαμε στη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, η οποία βρίσκεται στον πεζόδρομο της Γ. Ολυμπίου στο Κουκάκι. Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο μόλις φθάσαμε, στην πορεία γέμισε εντελώς, ενώ αρκετές παρέες, κατά τη διάρκεια της βραδιάς, αποχωρούσαν άπραγες, καθώς δεν έβρισκαν τραπέζι, γεγονός που αποδεικνύει σε κάθε περίπτωση ότι η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ έχει δημιουργήσει μια σταθερή πελατεία και κόσμο που την εμπιστεύεται και την προτιμά.

Ο καιρός δεν είχε ζεστάνει ακόμη αρκετά, οπότε βολευτήκαμε σε κάποια από τα τραπέζια του εσωτερικού χώρου, ο οποίος δεν έχει διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα σε σχέση με την εικόνα που είχα από την προ τριετίας επίσκεψή μου. Μικρός με ευχάριστη και ιδιαίτερη διακόσμηση (τσουβάλια κρεμασμένα στην οροφή, τελάρα τοποθετημένα στους τοίχους κλπ. ), με μοναδική αρνητική επισήμανση ότι τα τραπεζάκια των 2 ατόμων ήταν κάπως μικρά και κολλημένα στον ένα τοίχο του εστιατορίου. Ως προς τον εξωτερικό χώρο, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, λίγα τραπεζάκια επί του πεζοδρόμου της Γ. Ολυμπίου, συνιστούν μια χαρά επιλογή, όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Στον τομέα του service δεν υπήρχαν επίσης προβλήματα. Αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα, όλα τα πιάτα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, η κανάτα με το νερό ανανεώθηκε όποτε ζητήθηκε, απόδειξη κόπηκε κανονικά, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο σφηνάκια ψημένη ρακή και 2 μικρά τρουφάκια. Ίσως το προσωπικό να το προτιμούσα λίγο περισσότερο χαμογελαστό και ευδιάθετο, αλλά ΟΚ Σάββατο βράδυ ήταν, το μαγαζί γεμάτο, ένας ψιλοχαμός γενικά επικρατούσε, οπότε δε θα στερηθούν το «4» στον τομέα εξυπηρέτηση.

Το μενού, χωρίς να είναι ιδιαίτερα εκτεταμένο, προσφέρει αρκετές επιλογές, ικανές να καλύψουν όλες τις προτιμήσεις. Εμείς επιλέξαμε:
- Για αρχή, μία σαλάτα καπρέζε που περιείχε βουβαλίσια μοτσαρέλα, ντοματίνια, ρόκα και λάδι βασιλικού (7,00 €). Νοστιμότατα, τα υλικά φρέσκα και καλής ποιότητας, η ποσότητα ικανοποιητική.
- Πατατούλες με λευκό κρασί, ελαιολάδο και χοντρό αλάτι (3,00 €). Νόστιμο πιάτο επίσης, με αρκετές baby πατάτες, κομμένες στη μέση και πολύ ωραία μαγειρεμένες. Συστήνονται.
- Λουκανικάκια σχάρας (5,00 €). Και εδώ οι εντυπώσεις πολύ καλές, να επισημάνω απλώς ότι το λουκάνικο ήταν αρκετά καυτερό, η σερβιτόρα, ωστόσο, μας είχε ενημερώσει εξ αρχής. Η ποσότητα, σχετικά μικρή, με συνοδεία λίγης μουστάρδας, σε κάθε περίπτωση, πάντως ήταν καυτερό το πιάτο, οπότε η ποσότητα εν τέλει ήταν μια χαρά.
- Σιουφιχτά με στακοβούτυρο και μυζήθρα (6,50 €). Το κλασικό κρητικό πιάτο ζυμαρικών, νοστιμότατο και σε αρκετά μεγάλη ποσότητα, μας άρεσε πάρα πολύ και αναμφίβολα θα το πρότεινα.
- Μπιφτεκάκια (7,00 €). Στο τραπέζι μας ήρθαν δύο καλοψημένα μπιφτέκια, ικανοποιητικού μεγέθους, με ωραία μπαχαρικά. Νοστιμότατα και αυτά, άφησαν τις ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις με τα υπόλοιπα πιάτα. Να αναφέρω μόνο ότι το συνοδευτικό (ρύζι, πουρές κλπ. ) χρεώνεται εξτρά, λόγω μακαρονιών απλώς προτιμήσαμε να μην πάρουμε κάτι επιπλέον.
- 1 λίτρο λευκό κρασί Chardonnay (10,00 €), δροσερό και ευκολόπιοτο, η τιμούλα για χύμα κρασί κάπως τσιμπημένη.

Για τα παραπάνω (συν 1 € επιβάρυνση για το ψωμί – κουβέρ), ο λογαριασμός ήρθε στα 39,50 €, σχετικά νορμάλ δηλαδή, ένα κλικ κάτω στις τιμές ωστόσο θα ήταν ενδεχομένως ευπρόσδεκτο.

Ανακεφαλαιώνοντας, η έξοδος στη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και σίγουρα θα την ξαναεπισκεπτώ, πριν περάσει πάλι μια τριετία αυτήν τη φορά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.