Μοντέρνες ταβέρνες - Παλλήνη - Κάντζα, Αθήνα
Αυγ

Αν και πολλά χρόνια κάτοικος Παλλήνης δεν είχα ξαναπάει στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο-ταβέρνα, ίσως γιατί προτιμώ να απομακρύνομαι από την περιοχή διαμονής μου. Ενα Σάββατο όμως με χαλαρή διάθεση και αρκετή κούραση, προτιμήσαμε το εν λόγω για δοκιμή, μαζί με φιλικό ζευγάρι από τα Βριλλήσια (και αρκετά δύσκολο γευσιγνωστικά το ζευγάρι φίλων).

Απλός ο κατάλογος, που πρέπει επειγόντως να αλλάξει, να γίνει πιο μοντέρνος κι όχι το πλαστικοποιημένο δίφυλλο που βρίσκουμε στα σουβλατζίδικα. Επειδή και η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά, προσέξτε το φίλοι του Ενα+Ενα αυτό το κομμάτι, γιατί΄χάνετε πόντους από το στυλ του συμπαθητικού μαγαζιού σας. Ο εξωτερικός χώρος της πλατείας υπέροχος, κάτω από φυλλοβόλα δέντρα, δροσερός κι ευχάριστος με όμορφο απαλό φωτισμό. Τα τραπέζια σε σωστή διάταξη κι απλωτά.

Στο μενού λίγες σαλάτες, πολλά ορεκτικά και λίγα κυρίως. Τιμές λογικές 1-2 ευρώ λιγότερο ανά πιάτο, από ότι συναντάς σε άλλες "πιάτσες". Λογικό, λόγω του χωριού, όπως επιμένω να λέω την Παλλήνη. Νομίζω πάντως ότι είναι μια έντιμη προσπάθεια του ιδιοκτήτη να προσελκύσει κόσμο σε χαλεπούς καιρούς. Η Παλλήνη δεν φημίζεται για τις ταβέρνες της, όμως εδώ, έχουμε έναν ωραίο δημόσιο χώρο, την πλατεία του παλιού δημαρχείου και μια πολύ καλή προσπάθεια που μακάρι να τη συνεχίσει ο συμπαθέστατος νεαρός ιδιοκτήτης, που ήρθε να πάρει παραγγελία, ευγενικός και διακριτικός.

Παραγγείλαμε: τη δική τους σαλάτα με διάφορα πράσινα λαχανικά, μήλα, σως και άλλα καλούδια, που όμως ήταν μικρή στο μέγεθος κι αδύναμη στη γεύση. Κάτι ήθελε να αρτυθεί περισσότερο, γιατί στη γεύση ήταν μάλλον αδιάφορη και αρκετά μικρή για 4 άτομα. Θα την έλεγα ατομική, ήρθε σε μικρό μπολ. Πάντως είχε κουταλοπήρουνο για το σερβίρισμα (βασικό). Φέτα σε φύλλο με μέλι και σουσάμι. Εξαιρετική μερίδας φέτας με γευστικό φίνο αποτέλεσμα. Τυροκαυτερή, από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει, είχε την υφή της σπιτικής, σωστά ισορροπημένη στο καυτερό του (και είμαι ειδήμων στην τυροκαυτερή). Κοντοσούβλι, εξαιρετικό με σωστή αναλογία λίπους-κρέατος, πεντανόστιμο και τρυφερό. Μπιφτέκι κοτόπουλο, εξαίσιο, το καλύτερο μακράν από τα μέχρι τώρα "λάστιχα" που έχω δοκιμάσει.

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο, θεϊκό, ψαρονέφρι τεράστιο (που έμεινε το μισό). Αυτά συνοδεύονται με κανονικές τηγανιτές νοστιμες πατάτες. Ηπιαμε λευκό ξηρό Ζίτσα χύμα, που ήταν ελαφρύ και γλυκόπιοτο και μπύρα Φιξ weiss. Το ψωμί ήρθε σε γενναία μερίδα και ήταν ζυμωτό. Φύγαμε έχοντας φάει εξαιρετικά και πολύ, μια και το μεσημέρι ειχαμε γευματίσει ελαφρά με σαλατούλα για να απενοχοποιήσουμε τις βραδυνές ατασθαλίες. Δώσαμε από 16 € το άτομο, με κανονική απόδειξη και πήραμε και φαγητά για το σκυλάκι μας. Μας κέρασαν πορτοκαλόπιττα με παγωτό, γενναία μερίδα για όλους μας και φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Συνέχισε έτσι, αγαπητέ φίλε και θα μας έχεις και μας πιστούς πελάτες σου. Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και το πρόθυμο σέρβις σου. Θα ξανάρθουμε με την πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα.