Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα
Αυγ

Ο Αττικός είναι είναι αξιόλογο εστιατόριο, με εντυπωσιακή θέα στην Ακρόπολη και προσεγμένη κουζίνα.

Ξεκινώντας από το χώρο, που αποτελεί το βασικό λόγο επίσκεψης, βρισκόμαστε σε μία ταράτσα με αρκετά μεγάλη χωρητικότητα, που χωρίζεται σε δύο τμήματα: το ένα με θέα στην Ακρόπολη και το άλλο στο λόφο του Φιλοπάππου. Αν και το πλέον εντυπωσιακό θέαμα είναι προφανώς ο ιερός βράχος με το ναό του Παρθενώνα, νομίζω ότι και η πλευρά που βλέπει προς Φιλοπάππου, με τον εκεί ναό ωραία φωτισμένο, δημιουργεί μία πολύ ευχάριστη και χαλαρωτική ατμόσφαιρα.
Απ'όσο γνωρίζω, υπάρχει και εσωτερική αίθουσα για το χειμώνα, την οποία όμως δεν έχω επισκεφθεί.

Το βασικό μειονέκτημα όσον αφορά το χώρο εντοπίζεται, κατά την άποψή μου, στο χώρο της εισόδου, που δεν προδιαθέτει τόσο θετικά κατά την προσέλευση στο εστιατόριο και δεν αφήνει την καλύτερη εντύπωση κατά την αναχώρηση από αυτό. Ειδικά κατά την άφιξη, οπότε κάποιος μπορεί να χρειαστεί να παραμείνει λίγο περισσότερο εκεί, περιμένοντας το ασανσέρ, αυτό είναι πιο σημαντικό. Αν και δεν αξιώνω ιδιαίτερες γνώσεις σε αυτό θέμα, πιστεύω ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά το να επιχειρηθεί κάποια (καταλληλότερη) διαμόρφωση με καλόγουστη διακόσμηση.
Η κουζίνα είναι απολύτως ικανοποιητική: αν και δεν αποτελεί από μόνη της λόγο επίσκεψης στο εστιατόριο, είναι πολύ καλής ποιότητας, και εξασφαλίζει μία ευχάριστη παραμονή στον ωραίο χώρο.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κυρίως ελληνικά πιάτα, στοχεύοντας κατά πρώτο λόγο σε ξένους, που, όπως αναμένεται, αποτελούν σεβαστό ποσοστό της πελατείας του εστιατορίου. Προσωπικά πιστεύω ότι η ελληνική κουζίνα είναι και η πλέον ταιριαστή για αυτό το περιβάλλον. Προσφέρονται, επιπλέον, και μερικές διεθνείς επιλογές (πχ. κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα και ρύζι, σνίτσελ), ώστε να ικανοποιηθεί, υποθέτω, ένα μεγαλύτερο φάσμα προτιμήσεων. Σε διαφορετικές επισκέψεις μου, έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα, όπως μουσακά, αρνάκι λεμονάτο με πατάτες, μελιτζανοσαλάτα, αλμυρίκια, ντολμαδάκια, σουτζουκάκια, κλπ. Όλα με ικανοποίησαν, και σε ποιότητα και σε ποσότητα, χωρίς να έχω ξεχωρίσει κάποιο. Στην τελευταία μου επίσκεψη, δοκίμασα φέτα με γλυκό σύκο, και τη βρήκα πολύ ωραία και ιδιαίτερη. Διαπίστωσα, όμως, ότι το σνίτσελ προσφέρεται πλέον με τσιπς, κάτι που δε ευχαρίστησε.

Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική, από σερβιτόρους που είναι επαρκείς, ευγενικοί και ταχείς. Το δυνατό σημείο στον τομέα της εξυπηρέτησης, και όχι μόνο, είναι η διαρκής φυσική παρουσία της ευγενικής και άξιας κυρίας Μίνας, η οποία επιβλέπει και διαχειρίζεται αποτελεσματικότατα την κουζίνα, τα τραπέζια και τις κρατήσεις. Κατά την άποψή μου, σε αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο η επιτυχία της επιχείρησης. Μπράβο!

Το value for money το θεωρώ πολύ καλό: πολύ ωραίος χώρος, προσεγμένη κουζίνα, λογικές τιμές.
Προσωπικά, το προτιμώ για μία κάπως πιο ιδιαίτερη έξοδο με ελληνικό χρώμα, και με ευχαριστεί να το επισκέπτομαι τουλάχιστον μία φορά κατά τη, συνήθως μακρά, καλοκαιρινή περίοδο.