Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα
Αυγ

Αρχές Μαΐου, λοιπόν, μετά από μια σαββατιάτικη μεσημεριανή βόλτα στο κέντρο της Αθήνας, είπαμε να κινηθούμε προς την περιοχή των Εξαρχείων προς αναζήτηση μέρους για να τσιμπήσουμε κάτι. Το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ προτάθηκε από τη γυναίκα μου, η αλήθεια είναι ότι το είχα και εγώ στα υπόψη, αν και οι διφορούμενες κριτικές στο site μου δημιουργούσαν κάποιες επιφυλάξεις. Τέλος πάντων, η επιθυμία για να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο επικράτησε, οπότε η απόφαση πάρθηκε γρήγορα και δύο πεινασμένα άτομα κατευθυνθήκαμε προς την οδό Καλλιδρομίου.

Ο χώρος έχει αναλυθεί αρκετά από τους φίλους του site, οπότε λίγες πληροφορίες και από εμένα. Στο χώρο του ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ παλιά στεγαζόταν ένα δημοτικό σχολείο, το οποίο διαμορφώθηκε σε έναν πολύ ωραίο χώρο, τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά. Στο ίδιο οίκημα βρίσκονται στην ουσία δύο μαγαζιά, δηλαδή στον άνω εσωτερικό χώρο το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ που είναι κυρίως μεζεδοπωλείο με πιο χαμηλές τιμές, και στον υπόγειο εσωτερικό χώρο το CHEZ VIOLETTE που αυτοσυστήνεται ως γαλλικό μπιστρό, με πιο περιορισμένο μενού και κάπως πιο τσιμπημένες τιμές, από ότι παρατήρησα, ενώ η αυλή είναι κοινή και για τα δύο μαγαζιά.

Η μεγάλη αυλή είναι πολύ όμορφη, με διάφορα δέντρα και φυτά, και αρκετά τραπέζια, απλωμένα μεταξύ τους και σε διάφορα μεγέθη (από τραπέζια δύο ατόμων μέχρι τεράστια τραπέζια για τις μεγάλες παρέες). Σίγουρα αποτελούν ιδανική επιλογή για να απολαύσεις τον καφέ σου που σερβίρεται κατά τις πρωινές ώρες αλλά και τα πιάτα που ετοιμάζονται από την κουζίνα μετά τις 13.00.

Εμείς, φθάνοντας κατά τις 16.30 στο ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ, δεν πετύχαμε τραπεζάκι ελεύθερο έξω, οπότε κατευθυνθήκαμε προς τον εσωτερικό χώρο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι και εδώ το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και μετά από λίγο δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα. Ο εσωτερικός χώρος πολύ περιποιημένος και όμορφος, ψηλοτάβανος, με σχολικά καδράκια και λοιπά διακοσμητικά διασκορπισμένα στους τοίχους. Ο χώρος για τους μη καπνιστές ήταν κάπως πιο «παραγκωνισμένος» σε μία γωνία με τα τραπέζια κάπως πιο στενάχωρα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο, και στον χώρο των καπνιστών, όπου και τελικά καθίσαμε, η ατμόσφαιρα δεν ήταν καθόλου επιβαρυμένη από τον καπνό. Ένα «4» λοιπόν από εμένα για το χώρο, τόσο τον εσωτερικό όσο και τον εξωτερικό. Να αναφέρω απλώς ότι το ξύλινο παρκέ, που σίγουρα έδινε μια πολύ ζεστή νότα στην ατμόσφαιρα του AMA ΛΑΧΕΙ, δημιουργούσε κάποια ταρακουνήματα, κατά το πήγαινε – έλα των σερβιτόρων. Προσωπικά δεν με ενόχλησε, κάποιοι ίσως το βρουν κουραστικό.

Το service θα μπορούσε να βαθμολογηθεί με άριστα, αλλά στο τέλος μας τα χάλασε. Αρκετοί σερβιτόροι, τυπικοί και ευγενικοί, φρόντισαν να έρθουν όλα τα πιάτα στους σωστούς χρόνους και να μην υπάρχουν καθυστερήσεις. Η κανάτα με το νερό βρύσης ανανεώθηκε, όποτε το ζητήσαμε, στο τέλος κεραστήκαμε και ένα καραφάκι αξιοπρεπή ρακή και από μία ατομική φρουτοσαλάτα, πολύ νόστιμη, κινήσεις που σίγουρα σε κερδίζουν. Στο τέλος, ωστόσο, με ψιλοεκνεύρισε που με το λογαριασμό δεν ήρθε ποτέ απόδειξη παρά μόνο ένα δελτίο παραγγελίας. Μπορεί να έτυχε θα μου πείτε, συμφωνώ, αλλά πάνω από «2» δεν μπορώ να δώσω στο κομμάτι αυτό. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, επειδή γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την όλη εμπειρία, θα τους ξανατιμήσω, με την ελπίδα η έλλειψη απόδειξης να ήταν τυχαίο γεγονός.

Πάμε τώρα στο κομμάτι του φαγητού. Αποφασίσαμε να κινηθούμε στη λογική του μεζέ, δηλαδή πιάτα στη μέση για να συνοδεύσουμε το κρασί μας και να αποφύγουμε επιλογές σε κυρίως και σαλάτες. Από τον όχι ιδιαίτερα εκτεταμένο κατάλογο, λοιπόν, επιλέξαμε:
- ρεβίθια με καπνιστό χοιρινό και χόρτα (6,20 €). Ωραίο πιάτο, τα ρεβίθια που ούτως ή άλλως μου αρέσουν πολύ έδεναν ωραία με τα χόρτα και το καπνιστό χοιρινό.
- κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο (6,60 €). Νόστιμα και μυρωδάτα τα κεφτεδάκια, μια χαρά και η συνοδευτική σως γιαουρτιού, μοναδικό αρνητικό ότι τα κεφτεδάκια ήθελαν λίγο περισσότερο τηγάνισμα, καθώς εσωτερικά είχαν ένα ελαφρώς ροζ χρωματάκι.
- μυζηθροπιτάκια (5,60 €). Πολύ ωραία πιτάκια, χωρίς ίχνος λαδιού που θα τα έκανε βαριά. Τα καταευχαριστηθήκαμε.
- κους κους με μπουκιές κοτόπουλο, χοιρινό καπνιστό, μανιτάρια και μυρωδικά (7,10 €). Για μένα το πιο νόστιμο πιάτο. Καλομαγειρεμένο το κουσκουσάκι και το κοτόπουλο, ενώ τα μυρωδικά και τα μανιτάρια έδιναν πολύ ωραίο άρωμα στο πιάτο. Η προσθήκη στο πιάτο καπνιστού χοιρινού μου φάνηκε ψιλοαχρείαστη, δεν χάλαγε ωστόσο το τελικό γευστικό αποτέλεσμα.
- λουκάνικο κεφτέ δράμας (6,10 €). Ωραίο μεζεδάκι επίσης, συνόδευσε μια χαρά το κρασί μας.
- Υπάρχουν αρκετές επιλογές και σε χύμα κρασί, και σε εμφιαλωμένα, αλλά και αρκετά αποστάγματα και μπύρες. Εμείς επιλέξαμε 1 κιλό κόκκινο merlot - syrah τυρνάβου (8,60 €), συμπαθητικό. Τα ίδια ισχύουν και για τη ρακή που κεραστήκαμε στο τέλος, δροσερή και ευκολόπιοτη.

Για τα παραπάνω (συν 1 € έξτρα για το κουβέρ – ψωμί) ο λογαριασμός ήρθε στα 41,20 €, σχετικά ικανοποιητικά για το όλο πακέτου χώρου – ατμόσφαιρας κλπ., κάπως τσιμπημένα για μεζεδοπωλείο, δεδομένου ότι και οι μερίδες ήταν απλώς ικανοποιητικές και σε, καμία περίπτωση, μεγάλες. Τέλος πάντων, φύγαμε χορτασμένοι, τα πιάτα σε γενικές γραμμές μας ευχαρίστησαν (χωρίς φυσικά να ενθουσιαστούμε), ήπιαμε και αρκετά, οπότε το «3» θα το κερδίσουν στη σχέση ποιότητας – τιμής.

Συμπερασματικά, παρά τις προαναφερθείσες αστοχίες, έχω στα πλάνα μου μια νέα επίσκεψη. Ειδικά, με τον ερχομό του φθινοπώρου που ο καιρός δεν θα έχει κρυώσει ακόμη, η επίσκεψη στον κήπο δείχνει αρκετά δελεαστική. Ενδεχομένως, αυτήν τη φορά να δοκιμάσω και το CHEZ VIOLETTE. Θα ενημερωθείτε...