Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα
Αυγ

Πέμπτη βραδάκι, στην Αθήνα κάνει ζέστη και μια φίλη που κατοικεί στα Άνω Πατήσια αρχίζει τα τηλεφωνήματα, με σκοπό να μαζευτεί καλή, παλιά παρέα πέντε ατόμων. Η προσπάθεια ευοδώθηκε και η πρότασή της να πάμε στον γειτονικό της "Τζίτζικα και Μέρμηγκα", στην πλατεία Παπαδιαμάντη έγινε ομόφωνα και ευχαρίστως δεκτή.

Θυμίζω ότι είναι ένα από τα πρώτα εστιατόρια, όπου εφαρμόστηκε στην πράξη η "διακόσµηση σε στυλ µπακάλικου" με κονσέρβες, μπουκάλια με κρασί, τενεκέδες λάδι, βαζάκια με παραδοσιακά προϊόντα στα ράφια, παλιές διαφηµίσεις προϊόντων στους τοίχους και παλιά τραπέζια µε συρτάρι, μέσα στο οποίο βρίσκουν οι πελάτες τα µαχαιροπήρουνα. Από το σάιτ του εστιατορίου θα αναφέρω την πληροφορία ότι την ευθύνη της διακόσμησης του χώρου είχε η σκηνογράφος Ελένη Μανωλοπούλου.

Ωστόσο, με δεδομένη τη ζέστη, η φίλη μας είχε προνοήσει και κλείσει τραπέζι επί της πλατείας, ώστε να έχουμε την ευκαιρία να δροσιστούμε από το ελαφρύ αεράκι που φυσούσε εκείνη τη βραδιά. Στην πλατεία τα τραπέζια είναι λίγο στριμωγμένα, αλλά τελικά, μια χαρά βολευτήκαμε.

Μέχρι να ρίξουμε μια ματιά στους καταλόγους (σημειωτέον υπάρχουν μικροδιαφορές με το μενού των άλλων τριών ομώνυμων εστιατορίων) μια ευγενική κοπέλα μας έφερε για καλωσόρισμα από ένα ποτηράκι συμπαθητικό ρακί. Παράλληλα, στο τραπέζι ήρθε μια κανάτα παγωμένο νερό και νόστιμο ψωμάκι με συνοδευτικό λίγες ελιές.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Σαλάτα "του Τζίτζικα": Φρεσκοκομμένα λαχανικά με ανθότυρο, μανούρι και βινεγκρέτ μουστάρδας. Πολύ εύγευστη και σε ικανοποιητική ποσότητα.

- Χωριάτικη σαλάτα: Κλασική, με αρκετά νόστιμη φέτα (να σημειώσω ότι δεν υπήρχε στον κατάλογο, μας την έφεραν μετά από αίτημα φίλου που είναι φανατικός λάτρης της).

- Πιτάκια "του Μέρμηγκα": Χειροποίητο φύλλο με μυζήθρα, γέμιση τυριών και μυρωδικά, ήρθαν ζεστά και τιμήθηκαν δεόντως...

- Μαριναρισμένα χοιρινά σουβλάκια: Ήταν αρκετά μεγάλα, σωστά ψημένα, νόστιμα, καλή ποιότητα κρέατος.

- Μαριναρισμένα σουβλάκια κοτόπουλο: Ήρθαν παραψημένα, το κοτόπουλο είχε στεγνώσει, δεν μας ενθουσίασαν.

- Μαριναρισμένα σουβλάκια από μοσχαράκι γάλακτος: Σωστά ψημένα, το κρέας ήταν πολύ μαλακό, μας άρεσαν πολύ.

- Φιλέτο μπούτι κοτόπουλο με αρωματικό λαδολέμονο και chips φρέσκιας πατάτας: Αρκετά καλό πιάτο, νόστιμο το κοτόπουλο, σωστό τηγανισμένα τα chips. Μόνο μείον ότι αυτό το πιάτο μας το έφεραν με αρκετή καθυστέρηση.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 18-19 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική. Με την πληρωμή έφτασε στο τραπέζι μας ως κέρασμα αρκετά νόστιμη πορτοκαλόπιτα.

Φύγαμε ικανοποιημένοι έχοντας ευχαριστηθεί και τη νυχτερινή δροσιά, καθώς το αεράκι είχε δυναμώσει...

Συνολική αποτίμηση: Θετική! Ο "Τζίτζικας και Μέρμηγκας" στα Άνω Πατήσια παραμένει, κατά τη γνώμη μου, ένα από τα αξιόπιστα εστιατόρια-μεζεδοπωλεία, όπου μπορεί κάποιος να δοκιμάσει ελληνικές γεύσεις με καλή εξυπηρέτηση και λογικές τιμές. Ειδικά τώρα, το καλοκαιράκι, είναι πολύ ωραία να καθίσετε στα τραπεζάκια στην πλατεία Παπαδιαμάντη. Αγαπητοί χρήστες του ask4food, δοκιμάστε το και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα!