Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα
Αυγ

Εκείνο που εντυπωσιάζει όποιον φτάνει για πρώτη φορά στο Penthouse 21, το roof garden στον 21ο όροφο του ξενοδοχείου President, είναι, χωρίς αμφιβολία, ο ίδιος ο χώρος. Εσωτερικά, η διακόσμηση, που θυμίζει κάπως αποικιακό στυλ, είναι από τις πιο καλόγουστες και ατμοσφαιρικές που έχω συναντήσει. Ο εξωτερικός χώρος είναι επίσης πολύ ωραία διαμορφωμένος, με την πισίνα στη μία πλευρά του, και με θέα 360 μοίρες, πρακτικά δηλαδή σε όλο το λεκανοπέδιο, μέχρι και τη θάλασσα. Η, κατά τα άλλα εξαιρετική, ατμόσφαιρα περιορίζεται από 2 ζητήματα: Πρώτο, και σημαντικότερο, το ότι στον εσωτερικό χώρο υπάρχει τηλεόραση συντονισμένη στο κανάλι Mad. Δεύτερο, και επίσης σημαντικό, το ότι η μουσική που ακούγεται, ευτυχώς σε ένταση όχι απαγορευτική, είναι, κατά την άποψή μου, ακατάλληλη για το χώρο - κάποιο είδος 'ατμοσφαιρικού' lounge ακούσματος θα ήταν πολύ πιο ταιριαστό από mainstream κομμάτια.

Το Penthouse 21 λειτουργεί όλες τις ώρες της ημέρας, οπότε ο επισκέπτης μπορεί, οποιαδήποτε ώρα, να πιει ένα καφέ, ένα ποτό, να δοκιμάσει ένα σνακ, και φυσικά να γευτεί ένα πλήρες γεύμα. Από τις επιλογές του καταλόγου, που, αν δεν κάνω λάθος, ανανεώνεται κάπως από καιρό σε καιρό, έχω δοκιμάσει σε διαφορετικές επισκέψεις μου τα spring rolls, το club sandwich, τα χοιρινά φιλετάκια με μανιτάρια και πατάτες τηγανητές, και τις χυλοπίτες με φέτα, ντομάτα και κοτόπουλο, και τα βρήκα ικανοποιητικά. Όλα τα παραπάνω σερβίρονται σε ευμεγέθεις μερίδες. Η λίστα των κρασιών, αν και προσφέρει επαρκείς επιλογές σε μπουκάλι, προτείνει μόνο μία επιλογή για ποτήρι, την οποία μάλιστα δε θεωρώ ιδιαίτερα αξιόλογη. (Και) σε αυτό το θέμα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης.
Οι ευγενικές και πολύ χαμογελαστές κοπέλες, που είναι επιφορτισμένες με την εξυπηρέτηση των πελατών, είναι πάντα πρόθυμες, αλλά μου έχουν αφήσει την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο καλά ενημερωμένες για τα περιεχόμενα του καταλόγου.

Οι χρόνοι τους είναι συνήθως καλοί, αν και έχω τύχει σε φορές που είναι ενοχλητικά αργοί.
Για τις προσφερόμενες υπηρεσίες θεωρώ τις τιμές λογικές, και το value for money πολύ καλό. Η τιμή που έχω σημειώσει στο πεδίο '€/άτομο' αναφέρεται αποκλειστικά σε γεύμα, που περιλαμβάνει περίπου 2 πιάτα/άτομο.

Συνολικά, το Penthouse 21 είναι ένας πολύ ευχάριστος προορισμός για μία ωραία έξοδο, παρά το γεγονός ότι υπάρχουν μερικές (μικρές ή λίγο μεγαλύτερες) λεπτομέρειες που χρήζουν βελτίωσης, κάτι που πιστεύω ότι δεν είναι πολύ δύσκολο να γίνει, ώστε να γίνει το Penthouse 21 εξαιρετικό από όλες τις απόψεις, όπως του αξίζει.