Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα
Αυγ

Χαίρετε αγαπημένοι μου φίλοι!
Έλειψα για καιρό, το ξέρω.. Ας το πούμε ανωτέρα βία.. Το ζήτημα είναι κάθε φορά που επιστρέφεις, όπου και να επιστρέφεις να είσαι γεμάτος δύναμη και όρεξη να αναπληρώσεις τον χρόνο που πέρασε!

Που λέτε, μπορεί να μην ήμουν στην γύρα για νέα αγαπημένα γευστικά στέκια τους τελευταίους μήνες, αλλά σε αυτο το σημείο θα ήθελα να αναφέρω πως με καθε κριτική σας, ένιωθα πως ήμουν κι εγω στο τραπεζι σας.. διπλα σας σε μια καρέκλα με ενα πιάτο γεμάτο νοστιμιές και ενα ποτήρι παγωμένο κρασί! Κατάλαβα πόση σημασία εχει αυτο που κανουμε όλοι, ανεξάρτητα απο την συχνότητα... Ήσασταν η συντροφιά μου, ο λόγος που ξεκαρδιζόμουν στα γέλια ενώ διάβαζα τις εξομολογήσεις-κριτικές σας, η καλύτερη παρέα τέλος πάντων όταν δεν ήθελα να σκέφτομαι τα διαφορά ασχημα που λίγο πολύ όλοι περνάμε! Εν ολίγοις θέλω να πω πως δύσκολα θα σας άλλαζα μιας και ήσασταν η ιδανικότερη (και φθηνότερη) ψυχοθεραπεία: -)
Το come back μου ειπα να το κανω με ενα μαγαζι για το οποίο ειχα διαβάσει διθυραμβικές κριτικές και παραδέχομαι πως μου είχατε κινήσει το ενδιαφέρον!
Κυριακή μεσημερι λοιπόν με τον πολύ αγαπημένο ξάδελφο Θοδωρή που μου εχει τάξει έξοδο για μπυρίτσα!

Το βρήκαμε πολυ ευκολα το μαγαζι (με την βοηθεια του gps βέβαια αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασία)
Προτιμήσαμε να κάτσουμε μέσα στην δροσιά του air condition μιας και έξω τα πράγματα ηταν αρκετά δύσκολα, λόγω ζέστης.
-Χώρος: Θα ειμαι ειλικρινής, ο χώρος δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση. Πιο συγκεκριμένα, ήταν αρκετα περιποιημένος και προπαντώς καθαρός (αυτό το τονίζω γιατί κάτσαμε δίπλα σε μια βιβλιοθήκη με διαφορά πραγματάκια πανω και δεν παρατήρησα ίχνος σκόνης) αλλά γενικά θεωρώ πως είχε διάφορα ασύνδετα στοιχεία! Πρωταγωνιστούν σίγουρα τα παιχνίδια που δίνουν μια χαρούμενη πνοή στον χώρο αλλά η παρουσία ορισμένων άλλων διακοσμητικών με έκανε να νιώθω πως υπήρχε μια σύγχυση στο concept της διακόσμησης! Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μικρός με τα τραπέζια σωστά δομημένα καθώς υπήρχε σωστή απόσταση ασφαλείας απο το γειτονικό τραπέζι. Αυτά περί χώρου! 3/4

-Εξυπηρέτηση: Με το που μπήκαμε μέσα μας υποδέχτηκε χαμογελαστός ένας κύριος, μας πρότεινε ενα μεγάλο τραπεζι για να είμαστε άνετα μιας και υπήρχε μόλις άλλη μια μεγάλη παρέα, πράγμα πολύ λογικό βέβαια λόγω της ζέστης που επικρατούσε!
Μας έφερε παγωμένο νεράκι αλλά και πεντανόστιμο ψωμάκι με ενα εξίσου νόστιμο ντιπάκι με βάση την πατάτα, μαγιονέζα, λαχανικά και μυρωδικά (αν κανω σε κάποιο απο τα υλικά λάθος συγχωρέστε με, πάντως ηταν εξαιρετικό)
Ο κυριος Νίκος όπως συμπεραίνω πως λένε τον καλοσυνάτο κύριο βάση των κριτικών που εχω διαβάσει ηταν απόλυτα περιποιητικός και συνεπής και προς εμάς και προς την άλλη παρέα! Ηταν επεξηγηματικός για οτιδήποτε τον ρώτησα κατα τη διάρκεια της παραγγελίας και συγκεκριμένα για την καπνιστή μπριζόλα εκτιμώ το γεγονός πως μας τόνισε δυο φορές να μην την επιλέξουμε καλοψημένη, και είχε απόλυτο δίκιο..!!
Αναμφίβολα η εξυπηρέτηση παίρνει 4/4

-Γεύση: Πήραμε τα εξής 5 πιάτα:
•Φέτα στο πήλινο με ντοματούλα και πιπεριές. Νοστιμότατο, ψημένο οσο ακριβώς έπρεπε με τα υλικά να έχουν βγάλει τα υγρά τους, δημιουργώντας ενα εξαιρετικό ζουμάκι!
•Πατάτες σαν τηγανίτες! Το διασημότερο πιατο απο οτι καταλαβαίνω και αυτό δικαίως μιας και τρως επιτέλους νόστιμες και τραγανές πατάτες χωρίς τις τύψεις των 900 θερμίδων ανά μερίδα!!!
Τέλειο συνοδευτικό για τη φέτα by the way!
•Μιλφειλ (δεν ειμαι βέβαιη αν αναγράφεται αυτη η λέξη στο κατάλογο) απο ροδέλες ντομάτας και ρυζιού με διαφορά μυρωδικά! Υπήρχαν τρεις στρώσεις ψητής ντομάτας με γέμιση ρυζιού, το οποίο θύμιζε γευστικά τα αγαπημένα μας γεμιστά μονό που είχαν περισσότερα μυρωδικά. Δεν με ικανοποίησε το συγκεκριμένο πιατο! Οι ντομάτες είχαν βγάλει πολλή υγρασία με αποτέλεσμα να έχει αρκετά υγρά το πιάτο και γενικότερα ητάν φανερά πολυ αδύναμο γευστικά σε σύγκριση με οτι αλλο φάγαμε.
•Φαρφάλες με κοτόπουλο και μανιτάρια στο πήλινο! Τόσο νόστιμο και ταυτόχρονα τόσο ελαφρύ. Φοβάσαι αρχικά πως θα ειναι πνιγμένο στην κρέμα γάλακτος όπως συνηθίζουν τα περισσότερα αντίστοιχα πιάτα, αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη είχε μια πολύ διακριτική πλην πεντανόστιμη κρέμα! Το κοτόπουλο σε ικανοποιητική ποσότητα με το μοσχοκάρυδο να δίνει μια εξαιρετική πινελιά στο τελικό αποτέλεσμα!
Στην επόμενη επίσκεψη μου, σίγουρα θα το ξανατιμήσω (και το κότσι που έτρωγαν στο διπλανό τραπέζι και το λιμπιστηκα)
•Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα με πατατούλες φούρνου! Για τους λάτρεις των καπνιστών προϊόντων είναι ιδανική επιλογή. Ζουμερή, ψημένη όπως ακριβως πρέπει και μέγεθος χορταστικότατο! Οι πατάτες με την μουστάρδα στο πλάι ηταν οτι καλύτερο για να συνοδεύσεις την μπριζόλα!

Το φαγητο το βαθμολογώ με 3/4 κι αυτο λόγω του μιλφειλ μιας και θεωρώ πως παίρνει αρκετή βελτίωση, οτι άλλο δοκιμάσαμε μας ικανοποίησε απόλυτα χωρίς δεύτερη σκέψη!
-VFM: 4/4 δαγκωτό!!
Για όσα φάγαμε +2 μπυρες ΑΛΦΑ πληρώσαμε περίπου 15€ το άτομο! Μερίδες μεγάλες και με προϊόντα πολυ καλής ποιότητας, αυτό ειναι το μονο βέβαιο.
Σας αξίζουν πολλά μπράβο γιατί φαίνεται πως οτι έχετε φτιάξει, το έχετε καταφέρει με πραγματικό μεράκι και προσωπική εργασία! Αυτό φαίνεται και απο το γεγονός πως με το που κατέβηκε ο μάγειρας απο την κουζίνα, πέρασε απο το τραπέζι μας για να ρωτήσει τόσο για το ψήσιμο της καπνιστής μπριζόλας οσο και για ολα τα άλλα που φάγαμε! Είμαι σίγουρη πως θα συνεχίσετε ετσι γιατι φαίνεται πως ξέρετε καλα τη δουλειά σας, τα ξαναλέμε σίγουρα απο Σεπτέμβρη!

2016-08-04 23:50:06

Θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω για τα πολύ καλά σας λόγια αλλά και για τη διάθεση σας να γράψετε για εμάς.
Είναι πραγματικά μεγάλο πράγμα να ακούς και να εισπράττεις τόσο αγάπη και εκτίμηση για τη δουλειά σου
Όντως είναι αλήθεια ότι ο βασικός μας συμαχος για το αποτέλεσμα που προσπαθούμε να έχουμε στα φαγητά μας είναι το μεράκι και η αγάπη για αυτό που κάνουμε
Πάντα λοιπόν ακούμε και προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι
Από το Σεπτέμβριο που θα αλαξουμε, προσθέσουμε, και ανανεώσουμε το μενού μας θέλουμε πιστεύουμε ότι θα καταφέρουμε να γινουμε ποιο πιστοί σε αυτό που ξεκινήσαμε, και με πολυ όρεξη να κάνουμε όλα τα καινούργια πιατα μας, να αγαπηθουν όπως τα προηγούμενα
Με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ