Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα
Αυγ

Είναι καλοκαίρι και όλοι μας έχουμε μια μόνιμη διάθεση να βγούμε έξω, να χαλαρώσουμε και να περάσουμε καλά με φίλους. Έτσι συμβαίνει και με μας οπότε αυτή την εβδομάδα, πράγμα σχετικά ασυνήθιστο, υπήρξε πρόσθετη επίσκεψη σε εστιατόριο. Δεν συνηθίζω να γράφω δεύτερη κριτική για εστιατόριο που έχω ήδη επισκεφτεί, κυρίως γιατί βάσει της πρώτης εμπειρίας είτε αποφασίζω ότι μου κάνει και γίνομαι πιο τακτικός πελάτης, είτε πως όχι και δεν ξαναπηγαίνω ποτέ (θα βρείτε τέτοια στις κριτικές μου).

Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω αυτή τη κριτική είναι το γεγονός πως ήμουν αναποφάσιστος κατά την πρώτη μου επίσκεψη, κυρίως όμως γιατί στη δεύτερη αυτή επίσκεψη πολλά είχαν αλλάξει τόσο στον χώρο όσο και στον κατάλογο. Θα τολμούσα να πώ ότι μιλάμε για ένα διαφορετικό μαγαζί οπότε δικαιούται επαναπροσδιορισμού αναφορικά με τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Ο χώρος χωρίς να έχει συγκλονιστικές αλλαγές, ίσως επειδή ήταν πιο γεμάτος, μοιάζει καλύτερος και πιο προσεγμένος. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για μια απλή αυλή χωρίς ιδιαίτερο ντεκόρ ή ατμόσφαιρα. Το σέρβις επίσης έχει βελτιωθεί αισθητά καθώς δεν παρουσιάστηκε εκ νέου φαινόμενου να έχω παραγγείλει κάτι και είτε να αργήσει χαρακτηριστικά, είτε να μην έρθει καθόλου. Συνεπώς η αλλαγή αυτή χρεώνεται στα συν της βραδιάς.

Αναφορικά με τον κατάλογο υπήρξαν ενδιαφέρουσες προσθήκες αλλά και αφαιρέσεις, με μεγαλύτερη απώλεια το αρνάκι με τη σως αλμυρής καραμέλας που ήταν γευστικότατο. Τα παστουρμαδοπιτάκια ήταν βελτιωμένα αλλά και πάλι δεν μπορώ να πώ ότι αξίζουν ιδιαίτερης μνείας. Ίσως γιατί η προτεινόμενη παραλλαγή, το εσωτερικό είναι κρεμώδες σε ροζ απόχρωση, δεν είναι του γούστου μου και χάνεται η ουσία του βασικού υλικού. Σταθερή αξία οι σκορδάτες πατάτες τις οποίες τιμήσαμε δεόντως.

Στις νέες πρσοθήκες ανήκουν τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που αν και δεν συνιστούν καμία ιδιαίτερη γαστριμαργική δημιουργία ήταν πολύ νόστιμα και αφράτα. Εξίσου νόστιμη, καλοψημένη και ζουμερή ήταν η βλαχομπριζόλα (χοιρινό) με ικανή ποσότητα για τρία άτομα. Το μαριναρισμένο μπούτι κοτόπουλο ήταν αδιάφορο, όχι κακό αλλά σίγουρα τίποτα το ιδιαίτερο. Η σαλάτα ρόκας ήταν καλή όπως και η ρακί που ήταν ευκολόπιοτη και όχι μαζούτ όπως σε πολλές περιπτώσεις. Το χαλούμι δεν χρήζει καν κριτικής ως ένα απλό ψητό τυράκι.

Το πιάτο όμως που έκλεψε τις εντυπώσεις ήταν οι τηγανιτοί γίγαντες με σκορδαλιά ντομάτας. Εξαιρετικό στο σύνολό του. Οι γίγαντες ήταν καταπληκτικοί, καθόλου βαρύ ως πιάτο παρότι το παραγγείλαμε στις 23.30, ενώ και η σκορδαλιά είχε άψογη υφή και πολύ πιο εκλεπτυσμένη γεύση (από τη συνηθισμένη). Είναι αυτό που τονίζω πάντα για κάθε εστιατόριο, πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα φαγητό που θα σου αποτυπωθεί. Και το συγκεκριμένο πιάτο θα έχω να το λέω σε φίλους, ήταν πραγματικά εξαίσιο ως σύλληψη και ως εκτέλεση. Βλαχομπριζόλα σίγουρα θα ξαναέπαιρνα, ήταν πολύ καλή όπως και τα μπιφτέκια, αλλά αυτό το πιάτο ήταν κορυφή.

Για τέλος όπως πάντα τα γλυκά. Μους με φυστικοβούτυρο και βάση από OREO και lemon pie. Η μους ήταν πάρα πολύ καλή, γεμάτη γεύση που ικανοποιούσε την ανάγκη για κάτι γλυκό. Δεν θα σταθώ στο ότι ήταν εύκολη στην παρασκευή της. Στη μαγειρική ακόμα και τα πιο απλά είναι εξαιρετικά δύσκολα για κάποιον που δεν το έχει ή για ένα μαγαζί με προκάτ φαγητό. Πήραμε δυο βαζάκια, γεγονός που δείχνει ότι το γλυκό ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό. Η lemon pie δεν ήταν καλή. Η μαρένγκα ήταν ανάλαφρη, όπως και το σύνολο τους γλυκίσματος, αλλά η κρέμα ήθελε παραπάνω ένταση, λιγότερη οξύτητα και κυρίως πιο πυκνή-δεμένη υφή.

Σε γενικές γραμμές πέρασα όμορφα και μπορώ να πώ ότι ευχαριστήθηκα το φαγητό. Το τελικό ποσό τω 100 ευρώ που φάνηκε λίγο τσιμπημένο αλλά ενδεχομένως οφείλεται στη ρακί (περίπου 500ml). Θα έλεγα πως η πρόσφατη εμπειρία ήταν καλύτερη της προηγούμενης, γεγονός που αξίζει να αναφερθεί καθώς τα εστιατόρια συνήθως φθίνουν σε ποιότητα αντί να βελτιώνονται. Μάλλον θα ξαναπάω αλλά αυτή τη φορά για να γευτώ τους ψαρομεζέδες. Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι τόσο εντυπωσιακό ώστε να σκεφτώ τη πιθανότητα και τρίτης κριτικής.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη MrGD.