Wine Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
Αυγ

Το by the glass είναι ένα από τα μέρη της Αθήνας που είναι καταρχήν πολύ ταιριαστά στην προσωπική μου αισθητική, κυρίως όσον αφορά το χώρο και τα προσφερόμενα προϊόντα

Ως wine bar/restaurant, επικεντρώνεται φυσικά στο κρασί: υπάρχει μεγάλη ποικιλία ετικετών, και μάλιστα με έμφαση σε Έλληνες παραγωγούς. Υπάρχουν επίσης πολλές επιλογές σε ποτήρι, και μάλιστα σε διαφορετικά μεγέθη ποτηριού/ποσότητας, γεγονός που επιτρέπει οινογευσία στα μέτρα και τη διάθεση καθενός.

Τα πιάτα που προσφέρονται συνοδεύουν, κατά την άποψή μου, πολύ ικανοποιητικά τα κρασιά. Σε διάφορες επισκέψεις μου τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, έχω δοκιμάσει τα μπιφτεκάκια, τα ντακάκια, κάποιες σαλάτες, το ρυζότο με μανιτάρια, τις γαρίδες με γλυκόξινη σως, τα φιλετάκια κοτόπουλο με πορτοκάλι και τζίντζερ, την πιατέλα τυριών, και όλα τα έχω βρει περιποιημένα από όλες τις απόψεις. Πέρσι το καλοκαίρι, έτυχε να γευτώ ένα καταπληκτικό σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, που δεν ξέρω αν προσφέρεται πλέον.

Η εξυπηρέτηση, όλες τις φορές για τις οποίες μπορώ να μιλήσω, ήταν γενικά πολύ καλή. Όπως θα περίμενε κανείς σε ένα τέτοιο μέρος, οι σερβιτόροι έχουν πολύ καλή γνώση για τα κρασιά, και μπορούν να κάνουν προτάσεις ανάλογα με τις προσωπικές προτιμήσεις των πελατών.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός: μέσα στην όμορφη στοά Ράλλη στο κέντρο της Αθήνας, ωραία διαμορφωμένος, διακοσμημένος καλόγουστα, είναι, βρίσκω, πολύ κατάλληλος για οινογευσία. Μπορεί κανείς να επιλέξει να καθίσει είτε σε έναν από τους δύο εσωτερικούς χώρους, είτε στον εξωτερικό, στην είσοδο της στοάς. Το καλοκαίρι υπάρχουν τραπέζια και στην απέναντι πλευρά του δρόμου, έξω από τη Ρωσσική εκκλησία.
Στο by the glass, η εμπειρία μίας οινογευσίας θα μπορούσε να είναι εξαιρετική, αν εξέλιπαν δύο προβλήματα: Το ότι επιτρέπεται το κάπνισμα και το ότι συχνά, λόγω του κόσμου και της μουσικής, δημιουργείται ενοχλητική φασαρία. Και τα δύο αυτά κάνουν μερικές φορές την επίσκεψη απαγορευτική για μένα.

Το value for money είναι, πιστεύω, λογικό για αυτά που συνολικά προσφέρονται.

Συνοψίζοντας, το by the glass είναι από τα ωραιότερα wine restaurants/bars της Αθήνας, και για μένα είναι πάντα μία πολύ καλή πρόταση για μία ευχάριστη έξοδο, και το χειμώνα και το καλοκαίρι, αρκεί να αποφεύγω τις 'δύσκολες' ώρες αιχμής του.