Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα
Αυγ

Το τιμημενο εθιμο του κυριακατικου μπουφε το γνωριζουμε ολοι. Την απαρχη αυτου ουδεις. Ειναι, ομως, γεγονος, οτι την all you can eat πρακτικη για πολυ χαμηλο οικονομικο αντικρυσμα την εμπνευστηκαν οι φιλοι μας οι Αμερικανοι, οχι για τις εθνικ ασιατικες κουζινες αλλα, ω ναι, για την κρεατοφαγια σε παμπ και εφαμιλλης αισθητικης στεκια. Συνηθως η προσφορα αφορουσε πολυ πικαντικο κρεας, με σκοπο το υπερκερδος της καταναλωσης αλκοολ. Σαινια οι δικοι σου.

Εκτοτε η ιδια ακριβως κινηση εφαρμοσθηκε σε ψαροφαγικα εστιατορια σε ολη την αμερικανικη επικρατεια, σε σημειο που το crab leg το επιουσιο (η καβουροδαγκανα ντε) να γινει ειδος υπο εξαφανιση, λογω των τοννων που καταναλωνονται με κουβαδες λιωμενο βουτυρο, σε salad bar και ναι, στα λογιων ασιατικα. Αυτη η ταση δεν αργησε να εξαπλωθει πιο γρηγορα απο τον ιο της πολυομυελιτιδας και να παρει καθε πιθανο και απιθανο περιεχομενο. Κυριολεκτω. Εχω δει all you can eat τυρια με 14 λεβα στη Βουλγαρια. Αβυσσος.

Αυτη ακριβως η πρακτικη ηταν που οδηγησε και μας την ημερα του θεου για τους απανταχου Χριστιανους να κλεισουμε τραπεζι στο Asian Taste, με σκοπο να ξεκοιλιαστουμε ευλαβικα. 4 ατομα μεσα Ιουλιου, με τον υδραργυρο να κοντευει να βγει απο τα θερμομετρα και να παρει το δρομο για παραλια, βρεθηκαμε στο Γκαζι, δυο βηματα απο το σταθμο του Κεραμεικου, για να καταθεσουμε τα 12€ μας στην πιο μακροχρονια επενδυση μας: τη μπακα μας.

Ακου τωρα φαση. Βρισκω το μαγαζι στα ψαχτα, διοτι ειμαι ικανη να χαθω και στην ευθεια εγω, και μενω καγκελο. Μαστορια μεσα, ασβεστωματα, καλωδια να κρεμονται, φασαρια, κακο. Εστιατοριο δεν το λες, γιαπι το λες λιγο πιο ευκολα, χαος το λες και εισαι μεσα. Μετα απο κανα πενταλεπτο που κοιταζα με το σπιρτοζικο βλεμμα της χαρωπης αγελαδας, πληροφορηθηκα απο καποιον εκ των μαστορων οτι το εστιατοριο βρισκεται στον πανω οροφο. Στοιχηματιζω οτι θα περιμενα την ανακαινιση να ολοκληρωθει αν δεν μου ειχαν απευθυνει αυτοβουλως το λογο.

Ανεβαινοντας τη σκαλα θα ερθετε μουρη με μουρη με τον ασχημομουρη. Και ολο του το σοι. Ενα τεραστιο ενυδριο με ασχημοφατσες αστακους να σε κοιτανε πισω απ τα εκλεπτυσμενα, πανακριβα μουστακια τους, εν μεσω ναυαγιων και κουφαριων πλοιων. Κατα τα αλλα ο επανω χωρος ομορφος και τακτικος, με ευρυχωρα τραπεζια και βαρια τραπεζομαντηλα. Μην περιμενε το κλασσικο κινεζικο κιτς, δεν το εχουν. Εχουν ομως υπεροχους πινακες και μια τεραστια τζαμαρια με φοβερη θεα. Α, εχουν και τουαλετες να ντραπεις να μπεις.

Ο μονος λογος που εβαλα 3 στο χωρο, ενω θα εβαζα πολυ ευκολα 4 για την διακοσμηση και την ανεση του χωρου, ειναι η σαδιστικη θερμοκρασια Αουσβιτς που επικρατουσε. Κανενας κλιματισμος, ουτε καν ενας ανεμιστηρας, για να μην πω για το αεροστεγες κλεισιμο της τζαμαριας. Συνδυασε το αυτο με νταλα μεσημερι Ιουλιου και καυτο φαγητο. Ε, δε θελει και ιδιαιτερη σοφια για να καταληξεις οτι βγαλαμε τη μπεμπελη.

Ελπιζω αυτο το ατοπημα να ειναι απλως μια τυχαια παραλειψη που θα διορθωθει, και οχι μια καλα μελετημενη παγαποντια. Με τοση ζεστη και η μεγαλη καταναλωση ειναι φυσει αδυνατη, και το νερο, που προσγειωνεται εμφιαλωμενο και με χρεωση 2.80€, τελειωνει σε χρονους συντομοτερους απο τους γαμους του Γκλετσου το παλαι ποτε. Θα το αποδωσω σε ακουσιο σφαλμα γιατι απο τις υπολοιπες πραξεις τους δεν παρατηρησα κατι επιληψιμο.

Στην εξυπηρετηση ολα θυμιζαν βουβο κινηματογραφο. Δυο Ασιατες που δεν σταυρωναν κουβεντα, μονο χαμογελουσαν και τσακιζονταν να σε εξυπηρετησουν. Δεν χρειαζοταν να περιμενουμε πανω απο 2 λεπτα για ανανεωση του νερου, ενω ο διακριτικοτατος σερβιτορος μας ερχοταν για τα αδεια πιατα αθορυβα και αμεσως. Σιγουρα μην περιμενετε να τον πιασετε κολλητο, δεν θα γινει. Θα σας περιποιηθει ομως βασιλικα.

Και περναω στο φαι, που καθε που το σκεφτομαι, εναν τυμπανισμο τον νιωθω. Προς θεου, μη νομισετε οτι δεν ηταν καλο. Καθε αλλο. Απλως εφαγα τοσο που και για καμηλα πολυ ειναι.

Δοκιμασα σχεδον τα παντα, αποδωστε το στη φιλοπεριεργεια και οχι στην ακρατη φαγανοτητα μου, και θυμαμαι καθε χιλιοστο αυτου του ανιερου παγκου με τα ταψια. Φαγαμε λοιπον:

Σουπα ξινη και καυτερη σε εξαιρετικη εκτελεση, αν και με τη ζεστη αποφυγετε την γιατι ειναι σαν λαβα σε μπολακι, 5 ειδη σουσι, απλα, αλλα καλυτερα απο τα συνηθισμενα που βρισκεις σε μπουφε, με σολωμο, σουριμι, τονο, αγγουρι- αβοκαντο και γαριδα, τηγανιτα κινεζικα ψωμακια και πρασινη σαλατα λαχανικων.

Οι πλεον κουλες ελληνικες επιλογες απο τηγανιτη πατατα, τηγανιτο καλαμαρι, παναρισμενο φιλετο κοτοπουλο, για τα παιδια και τους μυστηριους υποθετω.

Spring rolls δε δοκιμασα γιατι ποτε δεν καταλαβα τι συγκλονιζει τον Ελληνα σε δαυτα, απιθανα dumplings, τηγανιτα λαχανικα σε κουρκουτι πολυ καλα, τηγανιτο κουνουπιδι οχι κκαι κατι φοβερο, wonton με κρεας πολυ καλα, φτερουγες κοτοπουλου σε υπεροχη τεριγιακι και γλυκοξινο κοτοπουλο με τη σαλτσα χωρια, δεμενο πολυ νοστιμο.

Ενα chop suei λαχανικων θεικο, μια τραγανη παπια που εχω φαει καλυτερη, τελειο γλυκοξινο χοιρινο και ενα ακομα καλυτερο με σαλτσα μαυρου πιπεριου, κοτοπουλο kongbao που καει σαν φλογοβολο, γαριδες με τζιντζερ. Εδω διερωτωμαι γιατι πηραν τοσο κακο βαθμο απο τους χρηστες. Να πεσα εγω στην καλη μερα του μαγειρα? Εμας οι δικες μας τα εσπασαν. Γαριδα και ξερο ψωμι.

Για το τελος ρυζι με λαχανικα και αυγο και noodles με τις ιδιες προσθηκες. Μου αρεσε η πληθωρικοτητα των υλικων μεσα. Δεν το τσιγκουνευονται το υλικο. Το προσεξα και στη γεμιση των σουσι αυτο. Αν το στομαχι σας δεν εχει ακομα κηρυξει απεργια, εχει και αδιαφορη τηγανιτη μπανανα, αλλα δε συνιστω να αφιερωσετε πολυτιμα mb για αυτην.

Για να τα λεμε οπως ειναι, δεν ειναι κατι πρωτογνωρο. Μην περιμενετε να δειτε τους ανωτερω ασχημομουρηδες στο πιατο σας. Ειναι ομως ενας αξιοπρεπης, οικονομικος και νοστιμος τροπος να χαρεις μερικες κλασσικες επιλογες της κινεζικης κουζινας χωρις να ξεπαραδιαστεις. Με κοστος 12€ το ατομο, σοβαρα με ρωτατε αν προτεινω να πατε?