Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αυλώνα, Αθήνα
Αυγ

Κλασική εξοχική ταβέρνα κυριολεκτικά μέσα στο πράσινο και ό, τι πρέπει είτε για καλοκαίρι προς αναζήτηση δροσιάς είτε για χειμώνα με χιόνι και το τζάκι της να σε ζεσταίνει απολαμβάνοντας το φαγητό σου. Βρίσκεται δίπλα στο σιδηροδρονικό σταθμό Σφενδάλη και είναι στην αρχή του δρόμου προς Άγιο Μερκούριο. Δεν είναι δύσκολο να το βρει κάποιος αν ακολουθήσεις τις σαφέστατες οδηγίες που σου δίνουν στο τηλέφωνο ενώ από ένα σημείο και μετά έχει πινακίδες.

Ο χώρος είναι απλός, παραδοσιακός, θυμίζει πολύ έντονα επαρχία. Έξω αρκετά τραπεζάκια, μέσα πιο μκρός, ενώ ένα κομμάτι του μαγαζιού καλύπτεται από την κλασική πλαστική τέντα το χειμώνα. Μια σειρά μουσικών οργάνων παίζει το ρόλο διακοσμητικών στοιχείων.

Κυριακή μεσημέρι με αρκετή ζέστη βρεθήκαμε παρέα 4 ατόμων. Η βουή από την εθνική οδό καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό από την απόσταση αλλά και από τα δέντρα.

Η ταβέρνα διαθέτει το κλασικό μενούς των μαγαζιών του είδους με τα κρεατικά σχάρας και σούβλας να είναι στο επίκεντρο. Εμείς επιλέξαμε και δοκιμάσαμε:

-τυροπιτάρι το οποίο είναι θεϊκό και καταφτάνει καυτό με το που φτιάχνεται χωρίς το λάδι και την τηγανίλα να έχουν καλύψει τη γεύση του, είχε τόσο, όσο

-πατάτες τηγανητές οι κλασικές σε μεγάλη μερίδα

-λουκάνικο χωριάτικο το οποίο ήταν εξαιρετικό, θα μπορούσε να συνοδεύεται όμως από λίγεςε πατατούλες

-χωριάτικη σαλάτα δροσερή, κανονική σε ποσότητα

-παντζάρια

-πιατέλα (γιατί εμείς τη ζητήσαμε έτσι και δεν μας χάλασαν το χατίρι) με ποικιλία τηγανητών: κολοκυθάκια, μελιτζάνες και πιπεριές. Μας ρώτησαν αν τα θέλουμε τηγανισμένα απλώς με αλεύρι ή κουρκούτι αλλά όπως και να το κάνεις το λάδι ήταν ενοχλητικό γιατί κάλυπτε τη γεύση

-2 μερίδες μπιφτέκι από κιμά μοσχαρίσιο το οποίο ήταν εξαιρετικό σε γεύση, νοστιμιά και ποιότητα: ξεροψημένο, συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες

-παντσέτα με πατάτες τηγανητές, που δεν είχε καθόλου σχεδόν λίπος και ήταν καλοψημένη και νόστιμη

-μερίδα ζυγούρι το οποίο επίσης ήταν καλοψημένο και χωρίς εκείνη τη συνηθισμένη έντονη μυρωδιά

Στα συν της ταβέρνας:
-το ψημένο ψωμί
-το νερό σε κανάτα
-το κέρασμα στο τέλος μια πιατέλα με καρπούζι και πεπόνι
Επίσης μας κέρασαν κατ΄ εξαίρεση μάλλον (ίσως επίσης πήγαμε για πρώτη φορά;) το μισό κιλό ροζέ κρασί χύμα που είχμαε παραγείλει και το οποίο ήταν δροσερό και ικανοποιητικό.

Μεταφέροντας τις εντυπώσεις και των 4 μελών της παρέας οφείλω να ομολογήσω ότι έμειναν όλοι ανεξαιρέτως ικανοποιημένοι και ενθουσιασμένοι από το σύνολο της εμπειρίας: καταρχάς από την τοποθεσία του μαγαζιού η οποία είναι άπαιχτη και κυριολεκτικά πνιγμένη στο πράσινο αλλά και από τα φαγητά. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 60 ευρώ και πήραμε και μαζί μας πακέτο για το σπίτι. Συστήνεται και για καλοκαίρι και για χειμώνα. Θεωρώ ότι είναι μαγαζί για όλες τις εποχές του χρόνου καθώς άλλη χάρη έχει το καλοκαίρι με τη σκιά των πυκνόφυλλων δέντρων και άλλη το χειμώνα με το χιόνι και το τζάκι.