Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα
Αυγ

Πλατεία Ηούς. Μέχρι χθές αγνοούσα την ύπαρξη της. Ειναι άλλη μια όμορφη πλατεία στην ούτως η άλλως ομορφη συνοικια των Πετραλώνων, η οποία γνωρίζει στιγμές δόξας με τα αμέτρητα μεζεδοπωλεία, καφέ, πιτσαρίες, σουβλατζίδικα κλπ που έχουν ανοίξει τελευταία. Η περιοχή τείνει να γευστικό στέκι για μένα μιας και όσες φορές δοκίμασα να φάω εκεί κοντά δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Για το Πετραλώνι παρακινήθηκα από τις άλλες καλές κριτικές αλλα και από το δέλεαρ της έκπτωσης 20% που προσφέρει η σελίδα.

Καταρχήν θα πω ότι οι ανθρωποι είναι πολύ νοικοκύριδες και έχουν φτιάξει ένα πολύ προσεγμένο μεζεδοπωλείο. Με ωραία τραπεζάκια στην πλατεία, έναν τεραστιο ανεμηστήρα για τις μέρες της ζεστης(όπως χθες) και με χαμόγελο στην εξυπηρέτηση. Έχοντας κάνει κράτηση απο νωρίς, καθησαμε με τον κολλητό μου σε τραπεζάκι και ζητήσαμε καταλόγους. Ζητήσαμε να μας φέρουν:

-Σαλάτα ρόκα περμζάνα. Φρεσκότατη και δροσερή με πλούσια ποσότητα παρμεζάνας(μπορεί και γκράνα-δεν παίρνω όρκο).

-Πιτάκια καισάρειας με τυρί και παστουρμά. Πολύ νόστιμα και ανάλαφρα, χωρίς αισθηση τηγανιλας αν και τηγανιτά.

-Πατάτα "γκαστρωμένη" με τυρί και μπέικον. Κανονικά το πιάτο περιλαμβάνει και μανιτάρια αλλά ζητήσαμε να εξαιρεθούν λόγω δυσανεξίας του φίλου. Θα ήθελα την πατάτα να φαίνεται λίγο περισσότερο. Την είχαν αφήσει σχεδόν μόνο με την φλούδα και την γέμισαν με το βαρύ αν και νόστιμο περιεχόμενο.

-Μικρη ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα(υπάρχη και η μεγάλη εκδοχή στον κατάλογο). Καλοψημένα κομμάτια απο πανσέτα, λουκάνικο και κοτόπουλο, πανω σε πιτάκια και πατάτες τηγανιτές. Για κάποιον που θέλει να πιει το τσιπουράκι του και να τσιμπίσει και κάτι νομίζω πως το πιάτο θα ηταν ιδανικο. Και για εμάς ιδανικό ήταν βέβαια διότι είχαμε ηδη φάει τον περίδρομο!

-Μισό κιλό κρασάκι λευκό αξιοπρεπέστατο συν μια κόλα.

Να μη ξεχάσω να πω ότι μας έφεραν νεράκι σε γυάλινη κανάτα και ψωμάκι νόστιμο ψημένο. Στο τέλος για κερασματάκι από μια μικρή ατομική πανακότα ωραιότατη.

Για όλα τα παραπάνω το ποσόν ήταν γύρω στα 35 ευρω που μετά την έκπτωση έφτασε τα 29. Νομίζω πως ούτως η άλλως οι τιμές είναι καλές, αλλά ιδίως μετά την έκπτωση το V4M απογειώνεται!

Θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με μιαν άριστη πρόταση για φαγητό στην Αθήνα. Όμορφο περιβάλλον, ωραίες γεύσεις, καλή εξυπηρέτηση και τέλειες τιμές. Τέτοια μαγαζιά χρειάζονται την προσοχή μας γιατί την αξίζουν!