Μεζεδοπωλεία - Πόρτο Ράφτη, Αθήνα
Αυγ

Επετειακη μερα και καυσωνας στο κεντρο. Λιγες οι οασεις δροσιας και αρκετα τα μερη που εχεις επισκευτει παμπολλες φορες.

Τι καλυτερη ευκαιρια να ψαξεις κατι περιφερειακο. Πορτο Ραφτη αγαπημενο μερος για μικρες κοντινες εξοδους. Λιγο ψαξιμο εδω και εκει και στο τελος στο αγαπημενο ask4food και καταληξαμε στον Ηπειρωτη. Η ιδεα να κατσουμε διπλα στο κυμα σουρουπο τετοια μερα με ζεστη απολαμβανοντας τη θεα του υπεροχου κολπου μας ενθουσιαζε.

Φτασαμε ακριβως την καταλληλη ωρα. Λιγο πριν γκριζαρουν γυρω μας τα παντα ( ωστε να βγουν και οι απαραιτητες φωτογραφιες ) λιγο πριν πιασει ο πανικος του κοσμου που πεταγεται εξω το βραδυ για λιγο δροσια και φυσικα απο θεμα κινησης για τον ιδιο λογο.

Και παμε στα ουσιωδη

Το σημειο ειναι ιδανικο για τους λογους που ανεφερα πιο πανω.
Αν υπαρχει ατομο ΑμεΑ στην οικογενεια ο Ηπειρωτης ειναι μονο για το πεζοδρομιο καλοκαιρι. Υπαρχουν παρα πολλα σκαλια για τον εσωτερικοχωρο που πραγματι κανουν τη ζωη δυσκολη και στα γκαρσονια οπως καποιος αλλος ανεφερε

Αμεσως και με διακριτικη ευγενεια μας εδωσαν το τραπεζι που ειχαμε κρατησει τηλεφωνικως. ( Ειδα οτι ειχαν και αλλες κρατησεις για αργοτερα)

Η παραγγελια δοθηκε προφορικα οποτε μη ψαξετε για μενου. ( εμενε προσωπικα δεν με πειραζει, δεν κολλαω σε τετοιες λεπτομερεις, οπως και το εμφιαλωμενο νερο που φερνουν. Προσωπικα τη σημερινη εποχη το θεωρω ατου σε ενα μαγαζι να φερνει το νερο εμφιαλωμενο για πολλους λογους )

Γενικα υπηρχε αρκετη ποικιλια ψαρικων τα κλασσικα. Υπηρχε οπως μας ειπαν και τσιπουρα παραγαδισια περιπου στο κιλο αλλα δεν την πηραμε ( προσωπικα δεν εμπιστευομαι τις τσιπουρες )
Τα περιφερειακα το ιδιο κλασσικα, αυτα που συναντας δηλ σχεδον σε καθε ψαροταβερνα με αξιοπρεπες μενου.
Ειχαμε διαβασει για το πολυ νοστιμο μυδοπιλαφο και καθοτι ειμαι και λατρης του συγκεκριμενου πιατου το παραγγειλαμε. Εχω να πω οτι πραγματι με ενθουσιασε και μενα. Τα μυδια γεμιστα ενα και ενα, το ρυζι πολυ νοστιμο και σπειρωτο και η σαρκα των μυδιων ελειωνε στο στομα ( οσο επρεπε βρασμενα δηλ και χωρις ιχνος αμμου μεσα )
Οι σαρδελλες φρεσκοτατες ψητες
Ενα καλαμαρι φρεσκο κομμενο σε ροδελες τηγανιτο ( το ακριβοτερο πιατο μας και ουσιαστικα το διαλεξαμε αντι για την τσιπουρα )
Χορτα καταπληκτικα τα αγαπημενα αλμυρα χορτα θαλασσης
Οι πατατες κομμενες στο χερι και οσο επρεπε τηγανισμενες με το χρωμα τους
Συμπηρωματικα ενα σαγανακι οχι κατι ιδιαιτερο αλλα το προτιμω απο αλλα που εχω φαει και με πολυ αλμυρα τυρια
Και φυσικα το απαραιτητο μισο κιλο χυμα λευκο κρασι

Το μεγεθος των πιατων κανονικο ( παρολα αυτα αφησαμε και λιγο απο το ρυζι του μυδοπιλαφου )
Η εξυπητερηση ταχυτατη. Απο την ωρα που δωσαμε παραγγελια σε λιγοτερο απο 10 λεπτα αρχισαμε να τρωμε τα χορτα με το σαγανακι για ξεκινημα και να πινουμε το κρασι μας. Κατοπιν ηλθε το μυδοπιλαφο και οι σαρδελες με το καλαμαρι σχεδον μετα.

Ο λογαριασμος κανονικα σε αποδειξη ηταν 49,50ευ,
Προσωπικα τη θεωρω πολυ ικανοποιητικη τιμη για ψαροταβερνα του ειδους αν υποθεσουμε οτι μπορεις να χορτασεις και με φθηνοτερα πιατα.

Συμερασμα
Ο Ηπειρωτης ειναι ενα μαγαζι που προσφερει το ιδιο προιον αναμεσα σε παμπολλα μαγαζια του ειδους. Το στοιχημα ηταν αν θα διεφερε σε μερικα σημαντικα πραγματα οπως ποιοτητα στο φαγητο γρηγορη εξυπηρετηση και καλες τιμες.
Προσωπικα θεωρω οτι περασε τις εξετασεις του και θα το ξαναεπισκεφτουμε με την πρωτη ευκαιρια

(Σημ προταση ενα κερασματακι με ενα μικρο κομματακι χαλβα σιμιγδαλενιο ειναι το καλυτερο επιδορπιο μετα απο ψαροφαγια )

2016-08-08 00:12:31

Καλησπερα σας
Καταρχην θελουμε να σας ευχαριστησουμε για τα καλα σας λογια και για τον χρονο που αφιεροσατε.
Το μεζεδοπωλειο "ο ηπειρωτης" λειτουργει απο το 1972 και συνεχειζη με αγαπη και μερακι 44 χρονια ηδη με την τεταρτη γενια οσο το δυνατο καλυτερα ως προς την ποιοτητα και στις τιμες το δυσκολο καιρο που διανιουμε.
Υπαρχουν επεισης και μενου θαλασσινων κ κρεατικων ( 2 ατομων). παρα πολυ οικονομικα που ξεκινανε απο 25€ εως 31€.
Οσο για το γλυκο που αναφερεστε..... κερναμε ολο τον κοσμο καρυδοπιτα η μηλο βραστο (ιδιας παρασκευης)η φρουτο εποχης.
Αν δεν σας κερασανε η σερβιτοροι (που οφειλετε μονο σε φορτο εργασιας) σας περιμενουμε με χαρα στην επομενη επισκεψη σας να το διορθωσουμε. Να ζητησετε τον κ δημητρη η την κυρια αλικη.
Σας ευχαριστουμε πολυ.