Beer Restaurants - Ηράκλειο, Αθήνα
Αυγ

Ρακόπετρα. Στο site μας την σύστησε η αγαπημένη Ucook και την ευχαριστούμε πολύ. Στο περιβάλλον το δικό μου είχε συστηθεί από πέρυσι, με πολύ κολακευτικά σχόλια από μια συνάδελφο που μένει στην περιοχή του Ηρακλείου. Όχι τόσο για το φαγητό καθεαυτό αλλά για το συνολικό πακέτο που προσφέρει. Ατμόσφαιρα, περιβάλλον, εξυπηρέτηση, αξιοπρεπές τσιμπολόγημα. Οι περιγραφές ήταν πολύ δελεαστικές.

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου λοιπόν, είχα καιρό αποθηκευμένη την πληροφορία και την επιθυμία για επίσκεψη έστω και για έναν καφέ αφού είναι ανοιχτό από πολύ νωρίς. Και τσαααακ… σκάει μύτη η κριτική της Ucook. Τώρα δέσαμε. Όχι ότι δεν είχα εμπιστοσύνη στη συνάδελφο, αλλά όσο να πεις έχεις μια παραπάνω επιβεβαίωση βρε αδερφέ, κι ας μην είχαμε την τύχη να γνωριστούμε στις συναντήσεις του ask. Kι ας μην έχουμε συνφάγει ποτέ, κι ας μην έχουμε αλλάξει απόψεις. Είναι μερικές φορές η μαγεία αυτού του site που σε κάνει να μαθαίνεις ακριβώς τα γούστα του άλλου, και να νομίζεις ότι γνωρίζεσαι χρόνια μαζί του.

Δεν χάσαμε χρόνο λοιπόν. Ένα Σαββατόβραδο στις 16/7/16 που θέλαμε κάτι πολύ χαλαρό παίρνουμε τηλέφωνο να κλείσουμε. Κρατήσεις δεν γίνονται μας απαντάει μια ευγενική κοπέλα, αλλά αν έρθετε νωρίς θα βρείτε. Το νωρίς βεβαίως για εμάς είναι άγνωστη λέξη, οπότε όπως ήταν αναμενόμενο, στις 10 παρά που φτάσαμε όχι μόνο δεν υπήρχε καρέκλα διαθέσιμη αλλά υπήρχε και στην αναμονή μια λίστα με τουλάχιστον δέκα τραπέζια πριν από εμάς.
Μένουμε; Φυσικά γιατί εκτός του ότι πεινάμε και είναι ήδη περασμένη η ώρα, πρώτα απ’ όλα μας αρέσει αυτό που έχουμε αντικρύσει.

Ξεκινώντας λοιπόν από τον εξωτερικό χώρο που νομίζω άλλωστε ότι είναι αυτός που αξίζει περισσότερο και αυτός που κερδίζει τις εντυπώσεις, θα σας πω ότι το σκηνικό που αντικρίζεις, σε στέλνει αυτομάτως σ’ ένα κατάφυτο ορεινό χωριό, με πεύκα και κυπαρίσσια! Για μένα που παρότι νησιώτισσα, το χωριό μου είναι ορεινό κι εκεί έχω τις ωραιότερες εικόνες και αναμνήσεις των διακοπών των παιδικών μου χρόνων, αυτό το σκηνικό, δεν το αλλάζω με τις θάλασσες όλου του κόσμου. Όχι ότι θα με χάλαγε βέβαια λίγο πιο κάτω να υπήρχε και μια παραλία αλλά εντάξει, ζω άνετα και χωρίς αυτήν. Αφήστε που απεχθάνομαι την υγρασία.

Το πρώτο 4αράκι ήδη φιγουράρει στο συννεφάκι πάνω από το μυαλό μου. Ο εσωτερικός χώρος μικρότερος, με δύο στοιχεία να πρωταγωνιστούν και εκεί. Πέτρα και ξύλο. Πίσω υπάρχει ένας ημιυπαίθριος χώρος με ανοιχτή οροφή στο ίδιο μοτίβο λίγο πιο απομονωμένα απ’ ότι μπροστά. Για λοιπές λεπτομέρειες διαβάστε την αναλυτικότατη κριτική της Ucook.

Τι άλλο λοιπόν μπορεί να ζητάει ένας άνθρωπος που περιμένει πως και πως τις διακοπές του καταμεσής του καλοκαιριού στην καυτή Αθήνα; Καλή παρέα. Την έχουμε. Έπειτα; Εκεί που θα πας με την καλή σου παρέα, να σε περιποιηθούν. Το έχουμε κι αυτό.

Την εξυπηρέτηση λοιπόν “τρέχουν” νέα παιδιά, με όρεξη, χαμόγελο και προπάντων ευγένεια. Από το παλικάρι που έχει αναλάβει τον δύσκολο ρόλο της αναμονής και της τακτοποίησης των πελατών στα τραπέζια, μέχρι τις κοπέλες που θα πάρουν παραγγελία και θα σερβίρουν. Και παρά τον κόσμο, όλα ρολάρουν άψογα και με σύστημα. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν ζαβολιές και να χάσετε την σειρά σας στην αναμονή.

Θα σας προτείνουν να καθίσετε σε κάποιο τραπέζι μέσα ή πίσω, ή σε σκαμπό σε κάποια μπάρα. Θα σας ρωτήσουν αν θέλετε να παραγγείλετε και όταν θα έρθει η σειρά σας, θα σας μεταφέρουν τα πάντα χωρίς δυσανασχέτηση στο τραπέζι σας στον κυρίως –εξωτερικό- χώρο μπροστά. Παρά την αναμονή της μισής περίπου ώρας για την οποία βέβαια δεν έφταιγαν οι άνθρωποι, αλλά η αργοπορία μας, ήδη είχε πάρει την θέση του και το δεύτερο 4αράκι.

Μουσική. Εδώ θα σταθώ γιατί υπάρχει λόγος. Όσοι γουστάρετε μόνο ξένη μουσική και δεν ζείτε χωρίς αυτήν, δυστυχώς χάσατε. Όσοι ακούτε εμπορική μουσική τύπου Παντέλο, Κιάμο, Πάολες και τα σχετικά δυστυχώς κι εσείς χάσατε. Όσοι ακούτε ό, τι ακούμε εμείς… κερδίσατε. Έντεχνα ήτοι, Σωκράτης (παίζει να ακούσαμε τα άπαντα του Σωκράτη και πολύ το χάρηκα), Κανά, Χαρούλης, Χαϊνηδες, Θαλασσινός, Παπάζογλου, Πασχαλίδης και πολλοί άλλοι μας έκαναν συντροφιά στην πρώτη μας επίσκεψη και μας άρεσε πάααααρα πολύ γιατί νομίζαμε ότι βρισκόμασταν πραγματικά σε συναυλία. Οφείλω βέβαια να πω ότι στην δεύτερη επίσκεψή μας, εκτός από τους παραπάνω ακούσαμε και πιο λαϊκά τραγούδια που ίσως θα μπορούσαν και να λείπουν (πάντα κατά το γούστο μου) σε καμία όμως περίπτωση γαβ γαβ.

Και φτάσαμε στο φαγητό από το οποίο δεν είχαμε πολλές απαιτήσεις, αφού είχαμε πληροφορηθεί ότι πρόκειται για μεζεδοκατάσταση. Μη σας πω ότι από την πείνα και την λαιμαργία μας, είχαμε πειστεί πως δύσκολα θα χορτάσουμε… και ως εκ τούτου η παραγγελία μας διαμορφώθηκε ως κάτωθι:

- Πλιγουροσαλάτα χ 5€

Πολύ καλή μερίδα σερβιρισμένη σε βαθύ πήλινο μπολ, νόστιμη, δροσερή, ζουμερή και αρωματική με μπόλικο δυόσμο και στη σωστή ένταση. Συγκαταλέγεται στις ωραιότερες που έχω δοκιμάσει γιατί μοιάζει πάρα πολύ με αυτή που φτιάχνω στο σπίτι και ταιριάζει με το γούστο μου.

- Παντζάρια με δαμάσκηνα χ 5€ (διότι εμείς ή δεν θα τρώμε καθόλου σαλάτες ή θα τους δίνουμε και θα καταλαβαίνουν)

Καλή μερίδα και αυτή σερβιρισμένη σε ίδιο με το παραπάνω μπολ, με μεγάλους κύβους παντζαριών, μπόλικο χοντροκομμένο καρύδι, δαμάσκηνο, μαϊντανό, ξυδάκι και αρκετό όμως σκορδάκι. Αν εξαιρούσα το τελευταίο που δεν συμπαθώ, θα ήταν κι αυτή από τις πάρα πολύ ωραίες συγκριτικά με όσες έχω δοκιμάσει.

Ξέχασα να πω ότι τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με μικρά κριτσινάκια σε σάλτσα ντομάτας που μας έφεραν με την παραγγελία μας και χρεώθηκαν χ 2€. Καθώς και νερό βρύσης σε μπουκάλι.

- Μπουγιουρντί χ 4,50€

Αξιοπρεπέστατο, με την κάψα του μπούκοβου και της πιπεριάς που πρέπει, ντοματούλα και νόστιμο τυρί φέτα.

- Μπιφτεκάκια σχάρας χ 4,50€

Έξι μικρά -αρκετά κρεατένια για τις προτιμήσεις μου- μπιφτέκια, που είναι επαρκέστατα και για 3 άτομα. Είναι συμπαθητικά αλλά σηκώνουν αρκετές βελτιώσεις. Τα βρήκα λίγο στεγνά και τα ήθελα περισσότερο αφράτα και με περισσότερα μυρωδικά τα οποία στερούνταν, πλην λίγων φύλλων μαϊντανού με τα οποία γαρνιρίστηκαν. Βέβαια έσωσε την κατάσταση η γιαουρτένια σος με την οποία συνοδεύτηκαν. Επίσης το πιάτο συμπλήρωναν μερικές λωρίδες από πιτούλες και φέτες ντομάτας. Πάντως η ποιότητά τους είναι καλή και με λίγη περισσότερη φροντίδα, μπορούν να γίνουν άψογα.

- Χοιρινό στη λαδόκολλα χ 4,50€

Σερβίρεται σε μικρό πήλινο μέσα σε λαδόκολλα, με πιπεριά, ντομάτα, αρκετή φέτα και πατατούλες φούρνου. Συμπαθητικός και αυτός ο μεζές αλλά κι εδώ θα ήθελα λίγη ένταση. Ίσως λίγο αλατοπίπερο παραπάνω να το κάνει πιο πικάντικο.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο για δύο άτομα χ 14€

Σερβίρεται σε μεγάλη τετράγωνη ρηχή πιατέλα, και περιλαμβάνει μπόλικες πατάτες φούρνου νόστιμες μαμαδίστικες και λεμονάτες. Πιτούλες κομμένες σε λωρίδες με ρίγανη, σαλάτα λάχανο καρότο περιχυμένο με μια συμπαθητική βινεγκρέτ, λίγη ντοματούλα και μπολάκι με μια ροζέ συμπαθητική σάλτσα.
Αρκετή ποσότητα κοτόπουλου ψημένο με πιπεριά και ντομάτα σε αξιοπρεπή εκτέλεση χωρίς να κερδίζει δάφνες βέβαια.
Ήταν ζουμερό και νόστιμο. Συγκριτικά με το χοιρινό κοντοσούβλι που φάγαμε στην δεύτερη επίσκεψη, νομίζω ότι το τελευταίο κερδίζει ένα πόντο παραπάνω σε νοστιμιά.

Ήπιαμε μια μπύρα Άλφα βαρελίσια 330ml χ 2,50 και μια mc Farland x 4€ και είναι η χαμηλότερη τιμή που την έχω συναντήσει (στην καλύτερη των περιπτώσεων χρεώνεται 7€). Μας κέρασαν 2 επιπλέον μπύρες από αυτές που πίναμε. Χρειάζεται να πω κάτι επιπλέον για την εξυπηρέτηση και τη συνολική εμπειρία;;

Πληρώσαμε για τα παραπάνω 46€ δύο άτομα και για να κλείσω με την κατηγορία vfm θα σας πω… μην ψαρώνετε με αυτήν την τιμή! Διότι εμείς δεν είμαστε μέτρο σύγκρισης. Εμείς εκείνο το βράδυ κοντέψαμε να φάμε και τις ρακόπετρες!

Πού να μας συστήσετε…. και να μη σας δώσουν συγχαρητήρια! Πού να το πούμε ότι πήγαμε στην Ρακόπετρα, που πάει ο φυσιολογικός κόσμος, τρώει δυο τρία μεζεδάκια, μια σαλατούλα, δυο μπυρίτσες και καθαρίζει με 10-15€ ότι εμείς δώσαμε 23€ έκαστος και να πιστέψουν ότι το μαγαζάκι δεν είναι ακριβό;;!!!

Στην δεύτερη επίσκεψή μας στις 29/7/16 που ήμασταν 3 άτομα και φάγαμε πιο ανθρώπινα, πήραμε ίδια ποσότητα πιάτων με κάποια διαφορά στις επιλογές μας:

Μπιφτεκάκια, πλιγουροσαλάτα, μπουγιουρντί και επιπλέον

- Χοιρινό κοντοσούβλι 2 ατόμων χ 12€, με τα ίδια συνοδευτικά όπως και το κοτόπουλο παραπάνω

- Πράσινη σαλάτα με κρουτόν τριμμένο τυρί και βινεγκρέτ χ 5€, φρέσκια και επαρκής

- Μίνι σουβλάκια κοτόπουλο (4 τμχ) χ 4,50€ με συνοδεία από πιτούλες, ντομάτα και ροζέ σάλτσα. Συμπαθητικά αλλά όντως μινιατούρες.

Με μία Άλφα βαρέλι και μια Amstel 500ml χ 3,50€ πληρώσαμε 43,50€ ήτοι 14,50€/άτομο και νομίζω ότι η πραγματική εικόνα μόλις αποκαταστάθηκε! Αυτή τη φορά μας κέρασαν 3 κομμάτια κορμό και σφηνάκια μαστίχας.

Συμπερασματικά λοιπόν θα πω πως το μαγαζάκι αυτό, όχι μόνο δεν είναι ακριβό αλλά με αυτές τις πολύ προσιτές τιμές καταφέρνει και καλύπτει όλο το πακέτο που λέγεται ευχάριστη έξοδος, για ένα ζευγάρι, μια παρέα ή ακόμα και μια οικογένεια.

Μιας και λόγω της πλατείας που υπάρχει πριν τη Ρακόπετρα αλλά και ο χώρος μπροστά και γύρω από αυτή, είναι ιδανικά στοιχεία για οικογένειες με μικρά παιδιά που θέλουν και έχουν το δικαίωμα να περάσουν όμορφα και χωρίς άγχος. Τώρα αν έχετε θέμα με τα μικρά παιδιά και την όποια οχλαγωγία δημιουργεί ο ενθουσιασμός τους και η διαρκής κινητικότητά τους, προτιμήστε πιο βραδινές ώρες. Και μην ξεχνάτε, πως όλοι μας περάσαμε κάποτε από αυτή την ηλικία κι αν σκεφτώ από τον εαυτό μου… δεν ήμουν και το πιο ήσυχο παιδάκι!

Άλλωστε τα τραπέζια “διπλώνουν” πάρα πολλές φορές καθ’ όλη την διάρκεια της μέρας και σίγουρα θα βρείτε κάπου να βολευτείτε έστω και τις πιο προχωρημένες ώρες.

Κλείνω λέγοντας ότι η Pακόπετρα μας ενθουσίασε και μας κέρδισε. Δεν θα σας πω να έρθετε από την άλλη άκρη της Αθήνας για φαγητό. Γιατί εδώ που τα λέμε δεν με συμφέρει κι όλας… όσο πιο λίγοι την ξέρουν τόσο το καλύτερο.

Η Ρακόπετρα προσφέρει με αξιοπρέπεια το πακετάκι ατμόσφαιρα-εξυπηρέτηση-ποιότητα και value for money, σε ό, τι έχει να κάνει με μπύρα, μεζέ και καφέ. Όταν θέλουμε λοιπόν απλά πραγματάκια και όμορφα… πάμε Ρακόπετρα!

Προτείνεται.

ΥΓ.1. Ευχαριστώ πολύ για την ευγενική χορηγία την φίλη Ucook… και το παπασικάκι φυσικά!

ΥΓ.2. Καλό καλοκαίρι σε όσους φεύγουμε… και καλό αποκαλόκαιρο σε όσους επιστρέφουν!