Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα
Αυγ

Επισκέφθηκα το Αλαργινό Ρακάδικο μέσα στο κατακαλόκαιρο, ένα ζεστό μεσημέρι στις αρχές του Αυγούστου. Ήταν γεμάτο. Αυτό, ως πρώτη ένδειξη, δείχνει ότι ο κόσμος είναι ευχαριστημένος τόσο με την ποιότητα του φαγητού όσο και με τις τιμές.

Ξεκινήσαμε με εμφιαλωμένο νερό, δύο παξιμαδάκια, μικρές ελίτσες (πολύ γευστικές) και λιωμένη τομάτα με μυρωδικά. Ήρθαν κατευθείαν από το κατάστημα.

Παραγγείλαμε τα ακόλουθα φαγητά:

Σαλάτα ''περί γης'': δροσερή, γευστική, τεράστια, χορταστική και πρωτότυπη.

Φάβα: σερβιρισμένη με κρεμμυδάκι και σάλτσα. Η γεύση της κάπως διαφορετική από ότι έχω φάει αλλού αλλά σαφώς ενδιαφέρουσα και καλοδεχούμενη.

Πατάτες τηγανητές: γευστικές, χωρίς την αίσθηση λαδίλας και σερβιρισμένες ζεστές.

Καλαμάρι (θράψαλο) ψητό με τυριά: νόστιμο και τεράστιο. Το ψητό καλαμάρι είναι κάπως σκληρό και χρειάζεται λίγο παραπάνω μάσημα αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με ενοχλεί (έχω όλα μου τα δόντια ακόμα)!

Mανεστράκι με πορτοκάλι και γαρίδες. Ωραία γεύση, ιδιαίτερη, ξινούτσικη και αρωματική, ταίριαζε με όλα τα υπόλοιπα. Μας έφεραν μύλο για φρεσκοαλεσμένο πιπέρι που προστέθηκε στο ζυμαρικό και το έκανε ακόμα νοστιμότερο.

Ήπιαμε μπύρα και κρασί καθώς η παρέα είχε διαφορετικές προτιμήσεις.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό, χαμογελαστό, φιλικό. Η παραγγελία ήρθε στην ώρα της, παρά το πλήθος του κόσμου και τα συνεχή καλέσματα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ το άτομο, συμπεριλαμβανομένων των ποτών.

Αν δεν υπήρχε το τελευταίο γεγονός που θα γράψω στη συνέχεια, ως μόνα μειονεκτήματα θα παρέθετα τον θόρυβο από την πολυκοσμία που δυσκόλευε τη συζήτηση αλλά και το γεγονός ότι αρκετοί πελάτες κάπνιζαν μέσα σε ένα κλειστό χώρο, ή τουλάχιστον σε χώρο που διαφοροποιείται από τα εξωτερικά τραπέζια με γυάλινο διαχωριστικό. Η είσοδος ήταν διαρκώς ανοιχτή και υπήρχε καλός αερισμός αλλά είμαι μη καπνιστής και εν τέλει δεν επιθυμώ να αναπνέω τον καπνό του διπλανού μου, ειδικά όταν απολαμβάνω το φαγητό μου.

Και το τελευταίο αλλά σημαντικό: ζητήσαμε να πληρώσουμε και μας έφεραν διακριτικά τον λογαριασμό με το χαρτί παραγγελίας μας και το συνολικό ποσό πληρωμής. Αλλά χωρίς απόδειξη, Βεβαίως πληρώσαμε και περιμέναμε να έρθει η απόδειξη στη συνέχεια, αλλά ουδέποτε ήρθε. Περιμέναμε αρκετά αλλά μάταια. Προφανώς ξεχάστηκε!