Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα
Αυγ

Έχεις λοιπον βαλει "στο ματι" εδω και πολυ καιρο το συγκεκριμενο μαγαζι και καταφερνεις να "ψησεις" την (δυσκολη) παρεα να σε εμπιστευθει. Μπαινεις στο ask4food να τσεκαρεις διευθυνση....... και πεφτεις στην πλεον αποκαρδιωτικη κριτικη που θα μπορουσες να διαβασεις για την εν λογω ταβερνα....
Με μιση καρδια λοιπον ξεκινας, εχοντας ενημερωσει τους υπολοιπους 5 οτι μπορει και να μην ειναι η κατασταση οπως τους την ειχες περιγραψει.....

Αφιξη λοιπον Σαββατο 6/8 κατα τις 10 το βραδυ, σε μια υπεροχη αυλη οπου στο βαθος μια παρεα απο νεα παιδια με μπουζουκια και κιθαρα παιζουν μουσικη και τραγουδουν "τοσο, οσο" δηλαδη να ακουγεται, χωρις να σε εμποδιζει να μιλας.
Υποδοχη απο την γλυκυτατη Χρυσουλα, την ψυχη της ταβερνας!
Αρκετος κοσμος στα γυρω τραπεζια και καποιοι φαινονται οτι ειναι "θαμωνες".
Σε λιγα λεπτα φτανει η κανατα με το νερο και το ψημενο ψωμι με λαδι και ριγανη.... Πρωτη φορα αφησαμε αφαγωτο ψωμι σε ταβερνα... Εφτανε για 8 ατομα ανετα.

Η παραγγελια μας αναλυτικα:
Πατατες τηγανητες (φυσικα! ). Φρεσκες και καλοτηγανισμενες.
Χωριατικη σαλατα με την κλασικη τεραστια φετα με ριγανη απο πανω,
Τυροκαυτερη, μια χαρα ως προς την πικαντικη γευση.
Τζατζικι, λιγο ελαφρυ για τα δικα μου γουστα, μια χαρα για τους αλλους
Μελιτζανοσαλατα καταπληκτικη, που ισα προλαβα να δοκιμασω, καταναλωθηκε άμεσα!!!!
Σαγανακι (τυρι ψημενο στα καρβουνα) πολυ καλο.
Πιπεριες καυτερες ψητες με λαδι και ριγανη, δε δοκιμασα, δυο απο τους 6 τις τρωνε, καλα να παθουν!

Κεφτεδακια, καταπληκτικα!!! Καυτα και ελαφρως πιπερατα, οπως μου αρεσουν.
Κοντοσουβλι, απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει, αν και θα το ονομαζα "εξοχικο" επειδη ηταν με πιπεριά, ντοματα, κρεμμυδι κλπ, στη σουβλα φυσικα, αλλα αυτο στο χωριο μου το λεμε εξοχικο... Κοντοσουβλι ειναι για μας μονο με κρεας. Καλυτερα παντως: -)
Γουρουνοπουλο, η σπεσιαλιτε του μαγαζιου. Νοστιμο, ακομα και για καποιους που προτιμαμε τη σουβλα απο το φουρνο. Υπεροχα αρτυμενο, μονο σε μια γωνια το κρεας ηταν σκληρο. Μας εξηγησε οτι εκει ισως δεν υπηρχε αρκετο λιπος για να το κρατησει μαλακο.... δεν πειραζει.

Πρόβεια παϊδακια, πολυ μαλακά και νοστιμα, αν και στην αρχη φοβηθηκαμε να τα παραγγειλουμε και (μεταξυ σοβαρου και αστειου) ρωτησαμε τη διπλανη παρεα που ειχε ηδη φαει τα δικα της.
Στο τελος κερασμα καρπουζι.

Αυτα, μαζι με μολις 9 μπυρες, 3/4 kg κρασι και μια coca-cola, 100,50 €. Σκαρτα 17 €/ατομο, πολυ λογικη τιμη γι'αυτα που φαγαμε και ηπιαμε, 12 χωρις τα ποτά.
Μας ενημερωσαν οτι ο χωρος της δροσερης αυλης θα κλεισει με τζάμι το χειμωνα, ωστε να μεγαλωσει η χειμερινη χωρητικοτητα.
Συμπερασμα: Άδικοι οι φοβοι, σιγουρα αξιζει και μια επομενη επισκεψη.