Beer Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα
Αυγ

Δεν ξέρω για εσάς πάντως εγώ προσωπικά μεγάλωσα σε μία μητριαρχική οικογένεια όπου οι γυναίκες και από τις δύο πλευρές ήταν και, κάποιες, εξακολουθούν να είναι πολύ ισχυρές προσωπικότητες. Κάποιοι κακεντρεχείς θα μπορούσαν να ισχυριστούν ότι αυτός είναι ο λόγος που οι άνδρες μας άφησαν νωρίς αλλά μην τους ακούτε…είναι απλώς διαδόσεις.

Αγαπημένο πρόσωπο της παιδικής και ενήλικης ζωής μου αποτελεί η θεία Αλίκη που την έχω σαν δεύτερη μαμά μου. Η φοβερή και τρομερή θεία λοιπόν έφθασε αισίως τα 90ήντα και επειδή δεν είναι από αυτές που μασάνε, μου ανέθεσε να βρω μαγαζί για να το γιορτάσουμε. Η πρώτη μου σκέψη αφορούσε μαγαζί που απορρίφθηκε λόγω πολλών σκαλιών ενώ η δεύτερη για αγαπημένο μαγαζί και σιγουράκι είχε, τελευταία στιγμή, την ίδια τύχη λόγω προσωπικών συναισθηματικών λόγων.

Κι έτσι με βρίσκει το απόγευμα της ίδιας μέρας, Παρασκευή 5/8 για να είμεθα ακριβείς, αναποφάσιστη, μελετώντας το ask προς άγραν ιδεών, σκέφτομαι, ξανασκέφτομαι και ω του θαύματος, μου ανάβει το γνωστό λαμπάκι που συνόδευε πάντα τις λύσεις του Κύρου Γρανάζη. Munchen! Κουζίνα διαφορετική μιας και η θεία παρ'όλη την ηλικία της αγαπά να δοκιμάζει καινούργιες γεύσεις, ωραίος δροσερός κήπος, είναι στο Μαρούσι οπότε θα κάνει και τη βόλτα της, μου μοιάζει ως ιδανική επιλογή. Τηλεφωνώ για να βεβαιωθώ για την ύπαρξη διαθέσιμου τραπεζιού για 5 άτομα, οι άνθρωποι ευγενέστατα με ενημερώνουν ότι το τραπέζι μας θα μας περιμένει οπότε είμαστε έτοιμοι για μια όμορφη βραδιά.

Η μπυραρία του Erich βρίσκεται στο Μαρούσι σχετικά κοντά στον σταθμό του Ηλεκτρικού και εδώ τελειώνουν οι πληροφορίες που μπορώ να σας δώσω. Τον σταθμό τον είδα αλλά μετά έχασα τη μπάλα. Κάπου κατεβήκαμε, κάπου στρίψαμε, κάπου ξανανεβήκαμε. Η χρήση της τεχνολογίας κρίνεται απαραίτητη εκτός αν είστε γνώστες ή κάτοικοι της περιοχής.

Το μαγαζί στεγάζεται σε μια όμορφη βυσσινί μονοκατοικία που υποθέτω ότι θα αρχικά θα ήταν σπίτι. Μαθαίνω βέβαια από κριτικές άλλων φίλων χρηστών ότι παλαιότερα φιλοξενούσε ιταλικό εστιατόριο το οποίο, όμως, δεν είχα, ουδέποτε, επισκεφτεί. Περιτριγυρίζεται από μια χαριτωμένη αυλή, με τα δέντρα της, τα μυριστικά της και απλά αλλά άνετότατα τραπεζοκαθίσματα. Για να πω την αλήθεια θα ήθελα λίγο χρώμα παραπάνω αλλά οι πληροφορίες μου λένε ότι ο μέσα χώρος τον οποίον, ομολογώ, δεν είδα, είναι κατά πολύ ωραιότερος.

Οι άνθρωποι μας υποδέχτηκαν και, ακόμα σημαντικότερο, μας καληνύχτισαν με χαμόγελο, μας τακτοποίησαν στο τραπέζι, κατάλογοι ήρθαν άμεσα, δόθηκε επιλογή για νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, υπήρξαν πρόθυμοι να απαντήσουν σε οποιαδήποτε απορία είχαμε, πρότειναν μπύρες μέχρι και μία χωρίς αλκοόλ για τη μικρή μας, άλλαξαν συνοδευτικά στα πιάτα για να αποφύγουμε την επανάληψη και τροποποίησαν πιάτο σύμφωνα με επιθυμία μας, εν ολίγοις, υπήρξαν άψογοι.

Ο κατάλογος του φαγητού χωρίς να είναι τεράστιος περιλαμβάνει, παρόλα αυτά, όλα τα τυπικά πιάτα της γερμανικής κουζίνας οπότε, δύσκολα θα μείνει κάποιος παραπονεμένος εκτός κι αν είναι χορτοφάγος Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο κατάλογος των μπυρών με αποκλειστικά γερμανικές ετικέτες, κάποιες γνωστές, κάποιες λιγότερο, κάποιες καθόλου οπότε για να μη χαθείτε στη μετάφραση θα σας πρότεινα να ζητήσετε τη βοήθεια του περιποιητή σας.

Εμείς πάντως στην εσκεμμένα, κατόπιν απαίτησης και αυστηρής διαταγής της θείας, υπερβολική παραγγελία μας, περιλάβαμε:

- Μία ανάμεικτη σαλάτα λαχανικών έτσι για το ενοχικό του πράγματος, η οποία ήταν άφθονη, φρεσκότατη, με ποικιλία λαχανικών, κρουτόν και ένα dressing με γλυκές νότες, που την έντυνε απαλά, χωρίς να τη βαραίνει.

- Πρέτσελ. Τα γνωστά ψωμάκια σε σχήμα κάτι μεταξύ κόμπου και καρδιάς. Αφράτα, καυτά, πασπαλισμένα με χοντρό αλάτι ήταν ότι έπρεπε για τις μπύρες.

- Onion rings. Στον κατάλογο υπάρχει μια ποικιλία που ονομάζεται μπυρομεζέδες, αν δεν κάνω λάθος, η οποία περιλαμβάνει τα κρεμμύδια, jalapeno peppers και mozzarella sticks. Η μικρή λατρεύει τα onion rings, ενώ δεν τρώει τα υπόλοιπα οπότε ζητήσαμε, αν γίνεται, να μας φέρουν ένα πιάτο μόνο με αυτά και η επιθυμία μας έγινε ευγενικά δεκτή. Αν και κατεψυγμένα, κάτι που αναγράφεται ευκρινώς στον κατάλογο, ήταν από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει. Τραγανά, γλυκά, δεν άφηναν την αίσθηση του τηγανητού αλλά έμοιαζαν να έχουν ψηθεί στο φούρνο, συνοδεύονταν από 6 ή 8 μπολάκια με διαφορετικές σαλτσούλες.

- Camembert με μαρμελάδα φρούτων του δάσους. Απλά εξαιρετικό. Έχοντας περάσει από φούρνο ή τηγάνι, η κρούστα του τυριού έσπαγε αποκαλύπτοντας το ζεστό κρεμώδες εσωτερικό του το οποίο σε συνδυασμό με τη γλυκιά και όξινη μαρμελάδα ήταν όνειρο. Βέβαια σημειώστε ότι το συγκεκριμένο τυρί έχει ιδιαίτερη και έντονη μυρωδιά, η οποία, μάλιστα, γίνεται εντονότερη λόγω ψησίματος, άρα είναι πιθανόν κάποιους να τους ενοχλήσει.

- Ποικιλία λουκάνικων. 7 ή 8 διαφορετικά είδη που θα έπρεπε να ρωτήσω τι είναι αλλά δυστυχώς απορροφημένη από την κουβέντα δεν το έπραξα. Όλα ήταν νόστιμα, κάποια ήπιας γεύσης και άλλα πιο έντονης, κάποια μου άρεσαν περισσότερο και κάποια λιγότερο. Ήρθαν πάνω σε ένα στρώμα από ακανόνιστα κομμένες πατάτες βρασμένες, εικάζω. πρώτα και σωταρισμένες μετά μαζί με κρεμμύδι και ζαμπόν. Το μόνο θεματάκι που είχα ήταν ότι μερικές πατάτες κρατούσαν λίγο αλλά κατά τα άλλα ήταν μια νόστιμη και απόλυτα χορταστική πιατέλα που θα ικανοποιήσει διαφορετικά γούστα.

- Σνίτσελ κοτόπουλου με σάλτσα μανιταριών. Τρία ευμεγέθη κομμάτια πουλερικού ωραιότατα παναρισμένα και ελαφρά. Η παρατήρησή μου εδώ αφορά στο κρέας που ήταν λίγο σκληρό γεγονός που με παραξένεψε γιατί συνήθως είναι εξαιρετικά μαλακό. Η sauce που ζητήθηκε χωριστά λόγω των ιδιοτροπιών της κόρης ήταν πολύ γευστική, με ευδιάκριτη τη γεύση των μανιταριών ενώ δεν άφηνε λιπαρή αίσθηση στο στόμα. Συνοδεύτηκε από spaetzle ήτοι παραδοσιακά γερμανικά ζυμαρικά που θυμίζουν τα δικά μας στριφτάρια, σωταρισμένα κι αυτά με κρεμμύδι και ζαμπόν πολύ, πολύ νόστιμα τα οποία θα έτρωγα και σκέτα με χαρά.

- Κότσι που αποτελεί τη ναυαρχίδα των πιάτων μιας μπυραρίας. Μεγάλο και νόστιμο ειδικά σε συνδυασμό με τις σάλτσες όμως με πολύ σκληρή κρούστα που μας δυσκόλεψε αρκετά στο κόψιμο και φυσικά δε μασιόταν με τίποτα. Συμφωνώ απόλυτα στο συγκεκριμένο πιάτο (όπως και σε πολλά άλλα σημεία) με τις κριτικές της PONTIKI και του VAGELIS. Το κρέας μέσα οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν τρυφερό και καλοψημένο όμως και εγώ θεωρώ ανυπέρβλητο το γνωστό κότσι του μεζεδοπωλείου της Ηλιούπολης. Εδώ το συνοδευτικό ήταν μια γενναία ποσότητα αρωματικού ξινολάχανου, που ο καλός μου λατρεύει και εδώ φάγαμε, ίσως, την πιο επιτυχημένη εκδοχή από όσες έχουμε, μέχρι στιγμής, δοκιμάσει.

- Τελειώσαμε με στρούντελ μήλου που ήρθε καυτό από τον φούρνο μαζί με παγωτό και φίνα σαντιγύ. Βρήκα το φύλλο λίγο πανιασμένο, θα το προτιμούσα πιο τραγανό όμως το τελικό αποτέλεσμα ήταν πολύ νόστιμο και, βοηθούσης της κανέλας, μας επέτρεψε να αλλάξουμε γεύση μετά την ασυγκράτητη κρεατοφαγία. Εξάλλου το μήλον είναι χωνευτικό φρούτο σωστά?

Μαζί με 6 μπύρες εκ των οποίων οι τέσσερις ήταν Hofbrau, η δική μου μία μαύρη καραμελένια Dunkel, της νεαράς χωρίς αλκοόλ και της απαραίτητης σόδας ο λογαριασμός ήρθε στα 130 ευρώ χωρίς, όμως, το ποσό αυτό να είναι αντιπροσωπευτικό.. Οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες και ένα πιάτο μπορούν να το μοιραστούν άνετα δύο άτομα. Εμείς πάντως φύγαμε με τρία βαριά κι ασήκωτα πακέτα και υποθέτω ότι η θεία μου τρώει ακόμα.

Υπάρχει κάτι βαθιά συγκινητικό στο χαμόγελο των ηλικιωμένων ανθρώπων. Αποπνέει μια γλύκα και μια αθωότητα σαν το χαμόγελο ενός παιδιού. Ίσως γιατί κλείνοντας τον κύκλο της ζωής επιστρέφουμε εκεί ακριβώς από όπου ξεκινήσαμε. Χαίρομαι τόσο πολύ που είδα αυτή την έκφραση στο πρόσωπο της θείας μου και που μου τηλεφώνησε την επόμενη μέρα, ενθουσιασμένη, να με ευχαριστήσει.
Για τον λόγο αυτό, λοιπόν, το συγκεκριμένο εστιατόριο θα κρατά πάντα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Όταν θα έχω κουραστεί από τον ανηλεή ήλιο του καλοκαιριού και τη ζέστη θα ήθελα να επιστρέψω εκεί με τις πρώτες ψύχρες για να δοκιμάσω, συν τοις άλλοις, το περίφημο γκούλας και σας προτείνω, ανεπιφύλακτα, να κάνετε το ίδιο.