Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα
Αυγ

Aloha φιλοι ask4foodistas.

Δεν ξερω που σας βρισκει αυτο το καυτο ελληνικο καλοκαιρι. Ελπιζω, ομως, και ευχομαι ολοψυχα να σας πετυχαινω καπου μακρια απο εγνοιες, Δεκο και χαρατσια, εξω απο την καθημερινοτητα που μας εξαντλησε ολους τοσο τον περασμενο χειμωνα. Μακαρι να με διαβαζετε απλα απο σποντα, κατω απο ομπρελες, πλατανια ή μυρωδατες λεμονιες, να αγναντευετε το απεραντο γαλαζιο με τα ποδια θαμμενα σε 6 ποντους αμμο, σε πεισμα των καιρων. Να απολαμβανετε ομορφες στιγμες με τους αγαπημενους σας με γρανιτες, μπυρες και τοπικα καλουδια, αφου ειναι γνωστο οτι καλοκαιρι και διαιτα ειναι δυο πραγματα που δεν πανε μαζι.

Οσο για μας τους υπολοιπους που, δυστυχως, θα μας βρει ο Δεκαπενταυγουστος στη μαμα Αθηνα, τα πραγματα καθε αλλο παρα ραθυμα ειναι. Μην ειστε, ομως, αχαριστοι, οχι οτι κακοπερναμε κιολας. Και τις τσαρκες μας τις παμε, και τις αττικες μας παραλιες τις συνωστιζουμε, και τα παγωτα μας τα κουταλιαζουμε με το λιτρο, και τον κλιματισμο μας σε θερμοκρασιες Σιβηριας τον βαζουμε.

Καπως ετσι και σημερα, Πεμπτη, μετα απο μια πολυωρη και ακρως επεισοδιακη μερα στην παραλια, 2 ξελιγωμενα πλασματα με το μαλλι τζιβα απ το αλατι το το διχαλο του τουριστα, βρηκαμε καταφυγιο κατα τις 5 το απογεμα στο "στον Αερα". Κριτηριο επιλογης η τοπικη εγγυτητα, η σοβαρη ελλειψη χρονου και η πολυ βοηθητικη κριτικη της Lia85, που μολις ανεβηκε μου εκανε το κλικ.

Ο χωρος ειναι ακριβως ο, τι περιμενεις και ο, τι θες απο ενα συνοικιακο ρακαδικο. Μικρο και παρεΐστικο, με καμια δεκαρια ξυλινα τραπεζακια και ψαθινες καρεκλιτσες. Οι τοιχοι ειναι καλυμμενοι με μαυροπινακες με προτασεις μεζεδων και μαντιναδες, αλλα και εικονες και εξυπνα τσιτατα. Κατα τα αλλα ιδιαιτερη διακοσμηση δεν υπαρχει, υπαρχει ομως ιδιαιτερη φωτεινοτητα χαρη στη μεγαλη τζαμαρια που περιβαλλει ολοκληρη την προσοψη. Επισης, σε ολους τους χωρους επικρατει μια παστρικοτητα αξιοζηλευτη, τα παντα αστραφτουν σα διαφημιση της Klinex, απο τα πατωματα, τους παγκους, ως τις 2 ευρυχωρες τουαλετες. Αυτη η λατρα και η τακικοτητα σε σημειο ψυχωσης προδιδει διαρκη επιβλεψη απο αετισιο ματι μαμας.

Διπλα απο ρα σκαλακια της εισοδου βρισκεται η αυλιτσα τους, με 5-6 τραπεζακια κατω απο μεγαλες ομπρελες παραλιας. Στρωμενη με λευκο χαλικακι, θεωρω οτι χρειαζεται θαμνους, γλαστρες και βασιλικους για να αναδειχθει σε οαση μεσα στο λιβα της πολης. Ως εχει δεν ειναι απεριποιητη, ειναι ομως φτωχη και γυμνη και επιδεχεται βελτιωσης. Παντως, η επιλογη μας να καθισουμε μεσα δικαιωθηκε απο την υπαρξη ενος μεγαλου ανεμιστηρα, που ευχαριστως εστρεψαν πανω μας.

Συμπληρωματικα, και για να κλεισω το κεφαλαιο χωρος, η πολιτικη για το καπνισμα ειναι ελαστικη, αν και την ωρα που πηγαμε υποψια καπνου δεν υπηρχε. Σε περιπτωσεις πληροτητας 100% δεν ξερω πως ειναι οι συνθηκες. Τελος, οφειλω να συγχαρω την εγκατασταση εξαερισμου τους, αφου με τη Σμυρνη να καιγεται μεσα στην κουζινα που βρισκεται 5 βηματα απο τη σαλα, εμεις δεν πεταρισαμε ρουθουνι.

Αν πω κακη κουβεντα για το σερβις, να πεσει φωτια να με καψει. Η εξυπηρετηση γινοταν απο δυο νεα παιδια, που δεν ειναι απλα εξυπηρετικα με την τυπικη εννοια ορου. Ευγενεστατοι, με το χαμογελο σε ολα, διναν εξηγησεις, ετρεχαν πριν κανουμε νευμα, δεν εχω λογια. Η κοπελα προσφερθηκε να προσαρμοσει ενα ορεκτικο στα μετρα μου χωρις καμια δυσφορια, παροτι το κοστος ηταν εις βαρος τους. Το παλικαρι, απ την αλλη, ετρεξε κατοσταρι οταν μου επεσε το μαχαιρι, να μου αντικατεστησει τα σκευη. Δεν ειχα προλαβει να σκυψω να το σηκωσω και ειχα ηδη νεο μαχαιροπηρουνο.

Στους χρονους ηταν εξισου αψογοι. Η παραγγελια δοθηκε αμεσως με την καθοδηγηση του σερβιτορου, και το ιδιο αμεσα μας προσφερθηκε κανατα κ ποτηρια με παγωμενο νερο, μαζι με ενα καλαθακι κομματια μπαγκετας πολυτελειας. Η αποδειξη προσγειωθηκε στο τραπεζι μας πριν απ τη σαλατα. Μας ηρθε και το κερασματακι μας, 2 σφηνακια παγωμενο ρακομελο, πρεπει οπωσδηποτε να τα δοκιμασετε αν βρεθειτε εκει. Εγω ξετρελαθηκα.

Καθε μερα και ως τις 6 το απογεμα, η επιχειρηση εχει υιοθετησει την πρακτικη του μεσηριανου μενου που περιλαμβανει ενα πιατο, μια σαλατα λαχανικων και το κουβερ στην τιμητιμη των 5€. Το πιατο δινει επιλογες σε κρεας (κεφτεδακια, κεμπαπ, λουκανικο, χοιρινο... ), θαλασσινα (καλαμαρακια, μυδια στιφαδο. ) αλλα και αλλες, οπως ομελετα ή γιγαντες με λουκανικο και φετα. Εμεις τιμησαμε ενα τετοιο μενου και αντιθετα στην πιστη μου οτι θα ειναι μικρες οι μεριδες, τελικως σκασαμε.

Πηραμε:

-Σαλατα μαρουλι. Απλη, με μπολικο φρεσκο κρεμμυδι, ερχεται στεγνη και Με ολα τα απαραιτητα για να τη φερεις στα μετρα σου. Ειχε μονο κανα δυο κομματακια μαυρισμενα, ηθελε λιγακι προσοχη στη διαλογη των φυλλων. Δροσερη ομως και ιδανικη συντροφια στο κρεας.

-Κολοκυθο/ντοματοκεφτεδες. (3.30€) Η κριτικη της Lia85 μου γεννησε πολλες επιφυλαξεις και δεν ηθελα να ρισκαρω. Ζητησα λοιπον, και προς τιμην τους δεχθηκαν αμεσως, να μου φερουν μια αναμικτη. Ηρθαν λοιπον 5 συνολικα μπαλες τσουπωτες και αχνιστες απ το τηγανι, που με εκαναν να αυτομουτζωθω πλειστακις. Τραγανοι απ εξω, με βελουδινη γεμιση, ευδιακριτα υλικα, χοντροκομμενα μυριστικα και παναλαφρο τηγανι. Τι να λεμε, αφρος. Την επομενη φορα θα παρω απο 2 μεριδες εκαστο να ρεφαρω.

- Χοιρινο λεμονατο. Κομματια χοιρινου σε κυβους, με ελαφρια σαλτσουλα και πιπεριες, πανω σε πατατες τηγανιτες. Καλη μεριδα, πολυ καλοψημενο και καθαρο κρεας, με πολυ καλη γευση. Απλως γνωμη μου ειναι οτι θυμιζει πιο πολυ τηγανια. Μου ελειψε να εχει πιο πολλη σαλτσουλα, με εντονη λεμονατη γευση, να πιουν και οι πατατες να γινει μακελειο. Σαν πιατο ειναι νοστιμοτατο, ειναι που αλλιως το περιμενα.

-Χοιρινα μπριζολακια με πατατες. (5.50€) 4 στον αριθμο, μεγαλα και χορταστικα, με μπολικες πατατες. Καλοψημενα, νοστιμα, τα ποτισα με το λεμονακι τους, τα βαφτισα και στη μουσταρδα που μου εφεραν αμεσως, και το κατευχαρηστηθηκα.

Τα πιατα που δεν αναφερω τιμες ανηκουν στο μενου των 5€. Συνολικα, μαζι με μια κοκα κολα (1.40€) δωσαμε 15.10€ και σκασαμε. Οι τιμες ειναι απολυτως προσαρμοσμενες στις αναγκες των καιρων και θεωρω οτι αυτο δειχνει μια επιχειρηση τιμια, με σεβασμο στον πελατη και διαθεση να μεινει για καιρο, δεν στοχευουν στο γρηγορο κερδος. Κερδισαν το σεβασμο μου με την ταπεινοτητα τους, το μερακι και την αυθεντικοτητα τους. Δεν ειναι κατι πρωτογνωρο, ολοι εχουμε ξαναφαει καλους μεζεδες, και δεν ειναι λιγα τα μαγαζια που προσφερουν ενα καλο πιατο φαγητο. Εκλειπουν, ομως, οι ανθρωποι που το προσφερουν χωρις να σε βλεπουν σαν πορτοφολι με ποδια, και, γνωμη μου ειναι, οτι αυτοι τελικα αξιζουν τη στηριξη μας.

Οτι θα ξαναπαω ειναι σιγουρο. Ταξιδι απ την αλλη ακρη της Αττικης δεν αξιζει, αλλα αν βρισκεστε στην περιοχη, μαζεψτε την παρεα και βουρ για παγωμενα ρακομελα.