Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα
Αυγ

Αυγουστος με λίγο αέρα και η αυλή μπροστά καλοδεχούμενη. Πήγα συγκρατημένη γιατί οι κριτικές που εία διαβάσει δεν ήταν πολυ καλές οπότε και δεν έκελισα τραπέζι, σκεπτόμενη πως αν δεν μου αρέσει το συνολικό ύφος θα εφευγα διακριτικά. Ομως η πρώτη εικόνα της πλακόστρψτης αυλής με τα λευκά τραπέζια, στρωμενα με χαρτι μο υ άρεσαν. Ημασταν τέσσερα άτομα. Το νερο, σερβίτσια στο τραπέζι περίμεναν. Το νερο ε, φυαλωμενο και δροσερο, το καταναλώσαμε άμεσα αλλά μετα ζητήσαμε κατατα. Παραγγείλαμε κρασί χυμα, αρετσινωτο, καλό αλλα 'οχι ιδιαίτερο. Η εξυπηρέτηση άμεση και άψογη. Τα φαγητα σε γενικές γραμμες ήταν άνω τυ μετριου σχεδόν τέλεια (αν και το σχεδόν είναι αυστηρο).

Φάγαμε; κότσι, ισκεντερ, σαλατα με φραουλες, μαστελο και λάχανο, κυπριακους κεφτεδες, ρεβυθια, ντολμαδες, ήπιαμε ενα κιλο κρασι δυο σόδες και ενα νερο. Το σερβιρισμα γρηγορα και αψογο, οι σεριτοροι γελαστοι και γρηγοροι,
Το κότσι ήρθε μαγειρεμένο τέλεια, μαλακό νόστιμο, καλομαγειρεμένο πρωτοτυπια το μελι που είχε αφήσει ενα διακριτικό άρωμα στο κρεας. Το καλυτερο απο ολα τα πιατα 5/5.
Η σαλατα ;την παρηγγειλα συγκρατημενα γιατι ειχα διαβασει πως ηταν κατω του μετριου με ενα ελαχιστο κοματακι μαστελο μεσα. Ομως ηταν απο τις ωραιοτερες σαλάτες που εχω δοκιμασει. ΟΙ φραουλες εδιναν εναν ιδιαιτερο τονο στην γευση, το μαστελο ηταν σωστα ψημενο στην σχαρα και σε αρκετη ποσοτητα, η σαλτα σωστα δεμμενη με τα λαχανικα. Το συνολο 5/5

ΟΙ ντολμαδες ειναι ενα πιατο που αγαπω ιδιαιτερα και συνηθως το ζητω. ΟΙ ντολμαδες της Καππαρης ηταν καλοι αλλα οχ κατι το ιδιαιτερο, παρ ολο που στο πιατο ειχε και τεσσερεις κολοκυθανθους παρ όλο που ηταν σωστα βρασμενοι ηταν επιπεδοι σαν γευση όλοι 3/5 επιεικως
Ισκεντερ: πρωτότυπο πιατο ωραιότατα στημμενο το κρέας ωραιο και γευστικό με τελεια σαλτσουλα οσο πρεπει πυκνη, σωστα αλατισμένη με στεγνες σωστα ψημμενες πιττουλες 4/5
Πήραμε επίσης κότσι αν και ο σερβιτόρος μας απέτρεπε λέγοντας μας ότι είναι πόλλά όσα παραγγείλαμε. Λοιπόν επέμεινα μόνο και μόνο επειδή είχα διαβάσει σε κριτική πως ηταν μεγαλο αλλά επίπεδο. Λοιπόν ήρθε απολύτως τέλεια μαγειρεμένο νοστιμότατο, σωστό στο αλάτι και στα καρυκευματα ταοποία ανεδείκνυαν τα αρώματά του. Παραγγελαμε επίσης λουκάνικο δράμας, νοστιμο και σωστά ψημένο.

Κυπριακοι κεφτεδες ιδιότυποι κεφτεδες και εξαιρετικη γευση, τελειο γιαουρτάκι με χαλουμι, τηγανισμενοι σωστα χωρις ιχνος λαδιου 5/5
Ρεβυθια; μια πειραγμενη ρεβυθαδα, πικαντικη, λιγουλακι αρμυρη αλλα με ισορροπια στις γευσεις των υλικων και αρωμτικη επίγευση. Σωστα βρασμενα ρεβύθια, πραγμα σπάνιο σε εστιατοριο.4/5 μονο και μονο για το παραπανισιο αλατακι αν το παρακμψουμε αυτο της αξιζει ολοκληρο 5/5

Συνολικα το φαγητο με εξεπληξε ευχαριστα. Το περιβαλλον ειναι καλο, η μουσικη σε σωστο υψος σε αφηνει να την ακους αλλα και να συζητας, το προσωπικο πολυ καλο, η κουζινα δουλευει ρολοι και ι παραγγελιες φτανουν σε σωστο χρονο παρ ολο που οταν πηγαμε το μαγαζι ειχε περιπου 80% πληροτητα.
Αφησα για το τελος το κερασμα που ηρθε σε βαθυ πιατο πεντε μπαλες παγωτο και ωραιοτατο καικ-μπραουνις στο κεντρο. Παρ όλο που αντιπαθώ το παγωτό και τα μπράουνις αυτά είχαν ωραία γεύση.
Και ο λογαριασμος... με περιμενε ευχαριστη εκπληξη. εβδομηντα ευρω συνολο, Καλη τιμη αφου όλα τα γειτονικα και αναλογης ποιοτητας καταστηματα κινουνται σε ακριβότερα επιπεδα.
Συμπερασμα, καλα επεμενα να δω με τα ματια μου και να γευτω τα εδεσματα τυ μαγαζιου. Ενω οι κριτικές αποτρέπουν και ήταν η κύρια διένεξή μου με τους υπόλοιπους συνδετημώνες μου πριν έρθουμε. Μετά όλοι είπαμε πως θα ξαναερθουμε.