Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα, Αθήνα
Αυγ

Η ιστορία έχει περίπου ως εξής: Κάποια Παρασκευή του Ιουλίου ψάχναμε ένα μέρος για κρεατοφαγία. Η πρώτη σκέψη ήταν για Καλύβια μεριά, η απόσταση μεγάλη όμως και η ώρα ήδη ήταν 21.30. Η δεύτερη σκέψη έλεγε για Μάνδρα στην Ελιά, αυτή τη φορά είμασταν αποφασισμένοι να πάμε στο σωστό μαγαζί. Και ενώ βρισκόμασταν καθ'οδόν, το ένα μέλος της παρέας θυμάται πως στον Ασπρόπυργο υπάρχει ένα ωραίο μαγαζί που κάποια φίλη τους είχε βγάλει για τη γιορτή της. Όνομα όμως δεν θυμόταν, μόνο το πως πήγαινες.

Στρίβουμε δεξιά από την εθνική οδό και καθώς μπαίνουμε στον κυκλικό κόμβο μετά από 2-3 λεπτά, στα 3/4 του κόμβου μπαίνουμε σε έναν δρόμο που στα 200-300 μέτρα βρίσκονται τα Πέριξ. Να έχετε κατά νου έναν μεγάλο φούρνο με βιβλιοθήκες. Για το πάρκινγκ δεν θα αγχωθείτε στο ελάχιστο. Βαθμός δυσκολίας 0/10! Να έχετε κατά νου πως υπάρχει ένα μικρό πάρκινγκ για μεγαλύτερη ασφάλεια σε σχέση με την άκρη του δρόμου. Όπως και να έχει η περιοχή δεν είναι πυκνοκατοικημένη, θυμίζει χωριό.

Καλοκαιράκι, με καλή και χαλαρή παρέα λογικό είναι να καθίσεις έξω. Ο μέσα χώρος με μια πρόχειρη ματιά είναι διεκπεραιωτικός, αρκετά χειμωνιάτικος. Όμως εκεί δεν πας να φας διακόσμηση. Έξω είναι χαλαρά, διακριτικά. Οι παρέες δεν είναι λιγότερες από 3 άτομα, οι ηλικίες από 1 έως και 80 ετών με τακτικούς πελάτες κρίνοντας από το αφεντικό που περνάει και συνομιλεί μαζί τους. Και εμάς φατσικά ίσως μας θυμούνται, όχι όμως σε τέτοιο βαθμό. Μην ψάχνετε για τραπεζομάντηλα κλπ, όλα θυσιάζονται στο βωμό της κρεατοφαγίας και της μπυροποσίας.

Δεν θα γράψω αναλυτικά για τη μία επίσκεψη μου γιατί μετά από 2 βδομάδες πάλι η ίδια παρέα έκανε την επίσκεψη της. Το μαγαζί κέρδισε χαλαρά τις εντυπώσεις!

Για κατάλογο μη με ρωτάτε, πάντως οι τιμές είναι σε πολύ καλά επίπεδα παρατηρώντας το δελτίο παραγγελίας. Πιο ανταγωνιστικές δεν γίνονται, και με απόδειξη παρακαλώ κατά τη δεύτερη επίσκεψη μας. Εδώ η ναυαρχίδα δεν είναι τα παϊδάκια αλλά η ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ!!! Ναι ναι ξέρω τι θα πείτε, βρωμάει... Το ίδιο είπαν και οι φίλοι μου όταν τους είπα για την επίσκεψη μου.

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Αν κάποια στιγμή σας φέρει ο δρόμος σας προς τα κει, μια ενδεικτική παραγγελία σαν και τη δική μας είναι η εξής:

- Ξεκινάτε με 2 παγωμένα μπυρόνια για να μπείτε στο κλίμα της μάχης. Η 500άρα Άλφα κοστίζει 2.5 ευρώ, η Κάιζερ στα 3 ευρώ. Το μόνο αρνητικό είναι πως δεν μας προσφέρθηκαν παγωμένα ποτήρια αλλά τις ήπιαμε στο ποτήρι νερού.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Χρυσαφένιες και αληθινές, ότι πρέπει για να είναι συνοδευτικό των άλλων πιάτων. Πολύ καλής ποιότητας.

- Χωριάτικη στα 5 ευρώ. Καλής ποιότητας τομάτα, όχι κορυφαία αλλά επαρκής για τις απαιτήσεις. Αγγούρι, πιπεριά, κρεμμύδι και ελιές σε πολύ καλές ποσότητες χωρίς τσιγκουνιές. Φυσικά σε τέτοιο μαγαζί η φέτα δεν απουσιάζει.

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Στανταράκι σχεδόν σε όλες τις εξόδους τέτοιου τύπου. Είμαι κατά 99% σίγουρος πως είναι σπιτική, νόστιμη αλλά όχι πολύ καυτερή. Δεν με χαλάει όμως. Με ευδιάκριτα κομμάτια τυριού.

- Τζόλια στα 4 ευρώ. Τα παραδοσιακά ζυμαρικά των γύρω περιοχών που τα προμηθεύονται από μια συγκεκριμένη κυρία. Όπως είχα ξαναπεί σε πρόσφατη κριτική, πρόκειται για εμφανώς χειμωνιάτικο πιάτο με μπόλικο τυράκι, χωρίς προσθήκες σάλτσας. Οπτικά μου φαίνεται λιπαρό, γευστικά όχι κάτι τρομερό. Οι άλλοι 2 της παρέας όμως κατάπιαν και τις 2 μερίδες. Έχει φανατικούς αυτό το πιάτο. Εγώ για χειμώνα μεριά με βλέπω.

- Ψωμί στα 0.50 λεπτά το άτομο, σε τέτοια μαγαζιά δεν ασχολούμαι, αν και ψημένο.

- Στην πρώτη επίσκεψη είχαμε παρει και ψητή συκωταριά στα 11.5 ευρώ τα 500 γραμμάρια. Τα γλυκάδια ήταν φοβερά, τα υπόλοιπα μέρη επίσης σε καλό επίπεδο, χωρίς λιπαρότητα. Καλή επιλογή, προτιμώ όμως την κλασική επιλογή του τηγανιού.

- 500 γραμμάρια παϊδάκια στα 11.5 ευρώ. Εμφανώς σε πολύ καλύτερη τιμή από τη Μάνδρα. Από ποιότητα όμως;Σας λέω πως δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν! Ζουμερά, καλοψημένα και καθόλου καχεκτικά. Το μόνο που λείπει είναι μια πιατέλα λεμόνια για να ΄"γλιστράνε".

Και φτάνουμε στο κλου της βραδιάς, στον πρωταγωνιστή του μαγαζιού που δεν λείπει ποτέ από το μαγαζί και που θα με κάνει να γίνω τακτικός θαμώνας.

ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ...

Η ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ...

Θα σας πρότεινα σε προγραμματισμένη σας επίσκεψη Στα Πέριξ να έχετε προνοήσει να μην έχετε φάει όλη μέρα σαν λύκος. Να ενεργήσετε έτσι όταν συναντήσετε την προβατίνα στη Μάνδρα. Παραγγείλτε 500 γραμμάρια, θα σας κοστίσει 7.5 ευρώ. Μη δώσετε μεγάλη σημασία στα υπόλοιπα πιάτα...

Θα σας έρθει μια πιατέλα με ΦΙΛΕΤΟ προβατίνας, ούτε ίχνος κόκκαλου. Μόνο φιλέτο. Ζουμερό, λαχταριστό... με ωραίο αλατοπιπέρωμα. Ρίξτε και λεμονάκι και αφεθείτε... Όσο για τη μυρωδιά... Μετά βεβαιότητας σας λέω πως ούτε στο ελάχιστο δεν την ένιωσα.

Σε σχέση με το μαγαζί της Μάνδρας, εδώ κέρασμα δεν υπάρχει ούτε φρούτο, πόσο μάλλον λουκουμάδες. Δεν με χαλάει όταν όλα τα άλλα είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Συμπερασματικά θα σας πω μετά βεβαιότητας πως ΝΑΙ! Μην ψάχνετε μόνο τα Base Grill και τους Τηλέμαχους για να φάτε κρέας και περιτύλιγμα. Εδώ θα βρείτε τίμια συμπεριφορά και ποιότητα σαν να βρίσκεστε στο χωριό. Δώστε μια ευκαιρία, δεν είναι καθόλου μακριά από Αθήνα αν πάρετε την εθνική οδό Αθηνών-Κορίνθου. Εγώ σας προτείνω ανεπιφύλακτα να πάτε... ειδικά όσοι είστε φαν τέτοιων κρεάτων.

Και μια συμβουλή. Μη μπλέξετε με πολλά κρεατικά την παραγγελία σας, βλέπε λουκάνικα, μπιφτέκια κλπ. Θα φουσκώσετε την τσέπη και το στομάχι και δεν θα το ευχαριστηθείτε.

Challenge προς φίλο στρατιωτικό από τη Θεσσαλία...

Μήτσο είσαι ο επόμενος που ΠΡΕΠΕΙ να επισκεφθεί και να γράψει γι'αυτό το μαγαζί. Θα αναστενάξουν τα πιάτα!