Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα
Αυγ

Παραμονές 15 Αύγουστου με πολλά αγαπημένα εστιατόρια/ταβερνάκια κλειστά αποφασισαμε να πάμε μία βόλτα στην Πειραϊκή για να δούμε λίγη θάλασσα(και να αναπολήσουμε τις διακοπές που -δυστυχώς- τελείωσαν) και να να παίξουμε εκ του ασφαλούς -τόσα καταστήματα στην Πειραϊκή κάτι θα είναι ανοιχτό....
Φτάνοντας κατά τις 21:45 στην περιοχή, με έκπληξη είδαμε ότι όλα -μα- όλα -τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά και γεμάτα κόσμο (όχι που νομίζαμε ότι είμαστε μόνοι μας στην Αττική για την εβδομάδα του 15Αύγουστου).

Στο Αγκυροβόλι του Σωτήρη βρήκαμε το ένα και μοναδικό τραπεζάκι έξω στο πεζοδρόμιο που μας χωρούσε (3 άτομα, μη φανταστείτε κανένα πλήθος... ).

Καθίσαμε, υπήρξε σχετική άμεση ματιά από τον "υπεύθυνο" ? του καταστήματος που δήλωνε ότι μας είδε και έρχεται αμέσως.
Πράγματι, σύντομα μας έστρωσαν το τραπέζι με το κλασσικό χάρτινο "τραπεζομάντηλο¨ και πριν μας πάρουν παραγγελία μας έφεραν ένα εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό το οποίο και ζήτησα να επιστραφεί και να αντικατασταθεί με κανάτα.
Εκτός από την έκπληξη στη ματιά του "υπεύθυνου" εισέπραξα και μία δυσφορία η οποία έγινε εκνευρισμός στο πρόσωπό του! Φυσικά το πήρε πίσω και η κανάτα δεν ήρθε ποτέ....

Για το χώρο τι να πω, όπως τα περισσότερα μαγαζιά κατά μήκος της Πειραϊκής, έχουν τραπέζια στο πεζοδρόμιο, με μεγάλο ατού τη θέα θάλασσα στην οποία εκείνο το βράδυ καθρεφτιζόταν το μεγάλο φεγγάρι και παράλληλα στολιζόταν από τα φωτισμένα διερχόμενα πλοία - και αυτό είναι που αξίζει σε αυτή την περιοχή.

Το μεγάλο αρνητικό -δε φέρουν καμία ευθύνη τα καταστήματα- είναι οι ατελείωτοι μικροπωλητές ή και επαίτες οι οποίοι περνούν με συχνότητα δευτερολέπτου από κάθε τραπέζι προβάλοντας τη δυστυχία τους και ζητώντας βοήθεια....

Λοιπόν, στο θέμα μας: παραγγείλαμε μία χωριάτικη η οποία έφτασε σε ικανοποιητική ποσότητα (λαδόξυδο υπήρχε στο τραπέζι μας και πράξαμε κατά βούληση), μία μύδια αχνιστά που -ενώ ήταν "γεμάτα φαγητό" δυστυχώς δεν ειχαν μαγειρευτεί με μυρωδικά για να απογειωθεί η γεύση, οπότε απλώς βάλαμε λίγο λεμονάκι για να νοστιμίσουν, μία αθερίνα και μία πατάτες τηγανητές-καλό τηγάνι, χωρίς λαδίλα και μυρωδιές προηγούμενου τηγανίσματος.
Συνοδεύσαμε με 1 κιλό λευκό κρασί χύμα, σε αποδεκτά επίπεδα.

Στο τέλος, ζουμερό, δροσιστικό, γευστικότατο καρπουζο-πεπόνι.

Λογαριασμός στα 28,00 euro, δεν το λες ακριβό (βέβαια υπήρξει σύνεση στην παραγγελία -αφού δεν πεινούσαμε και πήγαμε μόνο για ένα κρασί).
Η αλήθεια είναι ότι σε μεγάλο βαθμό αυτού του επιπέδου μαγαζιά της περιοχής προσφέρουν λίγο-πολύ τα ίδια, απλώς κάποια άλλα παίρνουν 1 βαθμό παραπάνω στη γεύση και στη γενική εικόνα τιμών του καταλόγου.