American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα
Αυγ

Μεσημερι 17ης Αυγουστου κι αποφασιζω με τη κοπελα μου υστερα απο μεγαλη λαχταρα εχοντας επισκεφθει το εν λογω καταστημα προ 5 μηνων να γευτω για δευτερη φορα το λαχταριστο burger!
Φτανοντας καυσωνας εξω επιλεγουλες να κατσουμε μεσα οπου ειμαστε εγω η κοπελα και αλλη μια παρεα δυο ατομων. Μας υποδεχεται μια υπερ-χαμογελαστη σερβιτορα η οποια μ ειχε εξυπηρετησει ξανα! κανουμε τη παραγγελλια ωσπου μπαινει αλλος ενα κυριος στο μαγαζι και καθεται στα ψηλα καθισματα απεναντι μας δηλαδη απεναντι απο τους καναπεδες! Συνοπτικα πηραμε mozzarella sticks για τη μεση γυρω στα 5 ευρω 6 τεμαχια (δεν τα λες ασχημα) δυο κοκα κολα και απο ενα burger ο καθενας!
Ερχεται λοιπον η ιερη στιγμη που η σερβιτορα φερνει στη κοπελα μου το burger της κι υποψιαζομαστε οτι θα ακολουθησει και το δικο μου! ελα ομως που δεν.... γινεται μια παυση περι των 7 λεπτων μεχρι που χτυπαει επιμονα το καμπανακι.. η σερβιτορα οδηγειται στο πασο να παραλαβει το πιατο... το οποιο το μεταφερει στο κυριο που εκατσε μετα απο μας... εγω λιμοκτονοντας παρακολουθω ολη τη φαση υποψιαζομενος παντα το λαθος!

Με τα πολλα του αφηνει τo burger το οποιο ο ανθρωπος και λογικο το κοιταει καλα καλα κι αρχιζει ν πιανει το ψωμακι με τα χερια του και να το περιεργαζεται και να τρωει πατατες! ξαφνικα επιστρεφει παλι η σερβιτορα του παιρνει βιαστικα το πιατο απτο χερι και προσεξτε τι γινεται! παει και λεει στον πασο (ειναι μεσοτειχια με τη κουζινα οποτε ακουγονται ολα ποσο μαλλον αν καθεσαι διπλα) "καλα δν σου ειπα να μην βαλεις μπεηκον στις πατατες?".. οσο γινεται αυτη η στιχομυθια μπροστα στα ματια μας γινεται η ανταλλαγη του burger μου το οποιο ακουμπησε ο ανθρωπος με τα χερια του με ενα αλλο... το οποιο ελπιζαμε οτι θα ναι το δικο μου αλλα τελικα ΛΑΘΟΣ!

Ηταν του κυριου που καθοταν απεναντι μας ο οποιος θα συνεχιζε με το κανονικο burger που ειχε παραγγειλει! κι οπως τελικα το περιμεναμε μεσα σε 1 λεπτο εμφανιζεται το δικο μου burger δηλαδη αυτο που πηγε στο κυριο και το επιασε με τα χερια του εφαγε πατατες και μετα ηρθε σε μενα!
Φυσικα και ζητησα απο την σερβιτορα να το παρει πισω κι οτι δεν θα φαω τιποτα τελικα γιατι προφανως σιχαθηκα και της εξηγησα οτι ειδα το σκηνικο.. Η απαντηση της αποστομωτικη! "Μα δεν το πειραξε ο κυριος.. Μονο μια πατατουλα πηρε".

Οπως φανταζεστε εκει καταπια τη γλωσσα μου καθως ημασταν δυο ατομα μαρτυρες στο συμβαν αλλα η σερβιτορα δεν το δεχτηκε και συνεχισε να μου λεει οτι ειναι κριμα να μην φαω κατι αλλλο!
Τελος παντων οπως και να χει γευστικα δεν υπηρχε κανενα παραπονο το burger της κοπελας μου ηταν απιστευτο αλλα αυτο το σκηνικο αμαυρωσε ολη την εικονα που ειχα γι αυτο το μαγαζι. Ενα μαγαζι που σεβεται τον εαυτο του θα ειχε εναν υπευθυνο για τετοιες πεειπτωσεις οι οποιες ειναι ανεπιτρεπτες κατ' εμενα!

Συνοψιζοντας δεν πιστευω οτι ειναι κακο μαγαζι απλα θα επρεπε να υπαρχει μια προσοχη στην επιλογη του προσωπικου καθως και της διαχειρησης των πελατων!