Σουβλάκι & Σχάρα - Χολαργός, Αθήνα
Αυγ

Αύγουστος στην Αθήνα, καύσωνας.... αποφασίζουμε πως αφού δεν έχουμε λεφτά για διακοπές, να μείνουμε στην Αθήνα και να το διασκεδάζουμε. Playstation, Ολυμπιακοί αγώνες... άντε και Super League. Ούπς, ξέχασα. Κύριε Κοντονή, κάνετε ότι είναι δυνατόν για να πηγαίνουμε και πιο κάτω στο ήδη δύσμοιρο ποδόσφαιρό μας. Όπως και να έχει, Europa League δεν μπορούν να μην παίξουν οι ελληνικές ομάδες και μετά το στραπάτσο του Ολυμπιακού από τους Μπερ Σεβαδές, όλες οι ομάδες παίζαν την Πέμπτη 18/8 play off για τους ομίλους. Η ΑΕΚ είχε δύσκολη κλήρωση ενώ οι παγουράδες προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να αποκλείσουν την Άλκμααρ.4 άτομα, κυρίως για την Πανάθα πηγαίνουμε σε κοντινό καφέ στον Χολαργό για να δούμε "ποδοσφαιρική πανδαισία"!!! Μην ξεχνάμε πως εδώ παίζουμε μπάλα, ενώ στο εξωτερικό παίζεται ποδόσφαιρο.

Τι ωραία, τι καλά 3/3 οι ελληνικές ομάδες με τις Αρούκες! Πεινάμε όμως και η μπύρα φέρνει ζέστη, ο κλιματισμός είναι άγνωστη έννοια για τον ιδιοκτήτη παρά το ότι το μαγαζί του γεμίζει κατά κύριο λόγο όταν υπάρχουν αθλητικές αναμετρήσεις. Και από φαί τι;Κλάμπ σάντουιτς και τοστ. Όσο ωραίες και να φαινόντουσαν οι σαλάτες και τα γλυκα, η άπειρη σερβιτόρα μας ακύρωνε συνεχώς λέγοντας μας ΟΧΙ.

Η ομόφωνη απόφαση λοιπόν έλεγε Big Bag Wolf καθώς Βαγόνια αλλά και λοιπά σουβλατζίδικα είχαν πάει διακοπές. Πανω στη Μεσογείων λοιπόν έχει ανοίξει ο Κακός ο Λύκος και μάλλον παίρνει αρκετό μερίδιο πελατείας. Ο κοντινός Σάββας ξεκίνησε πολύ δυναμικά αλλά έχει χάσει πολλή πελατεία. Επειδή είμαστε και λίγο Αφράγκοβιτς, το μάτι πέφτει σε μια προσφορά με 15 ευρώ για ένα κιλό μπριζολάκια χοιρινά. Για 3 άτομα που ξεμείναμε, πιστεύαμε πως είχαμε πιάσει σχεδόν τζάκ ποτ!

Και σχεδόν έτσι ήταν! Ζουμερά και καλοψημένα μπριζολάκια με αρκετές πατάτες, πιθανότατα κατεψυγμένες αλλά αρκετά καλής ποιότητας. Τι έλειπε;Αλατοπιπέρωμα και λεμονάκι. Κατά τα άλλα το ψήσιμο ήταν πολύ καλό και το αποτέλεσμα αρκετά χορταστικό από καλής ποιότητας κρέας. Συνοδέψαμε με 3 πίτες καλαμποκίσιες στο 1.5 ευρώ γιατί αρχικά η ευέλικτη σερβιτόρα μας είπε πως δεν περιλαμβάνονταν πατάτες.

Μαζί με μια σαλάτα Γλυκιά συμμορία (iceberg, μαρούλι, ρόκα, ψητό μανούρι, ξηροί καρποί, σπιτική σάλτσα βατόμουρο) στα 6.1 ευρώ που ήταν επίσης χορταστική την κάναμε ταράτσα. Ο τρίτος της παρέας μύρισε το ξύδι και ξίνισε τη μούρη, οι άλλοι 2 όμως την ευχαριστηθήκαμε γιατί ήταν αρκετά φρέσκια. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να ανακατέψουμε τη σως από πάνω.

Σύνολο δώσαμε κάπου στα 23 ευρώ και το ευχαριστηθήκαμε για τέτοιου είδους μαγαζί, αν και ομολογώ οι τιμές στα τυλιχτά προσεγγίζουν τα 2.5 ευρώ. Κέρασμα μας ήρθε πιτούλα καλαμποκίσια περιχυμένη με σοκολάτα, ευγενική κίνηση με μηδενικό κόστος.

Φεύγοντας είδαμε το μαγαζί να έχει αρκετή πληρότητα, δείγμα που σημαίνει πως κάτι κανουν καλά.

Μπορεί η κριτική μου να μην είναι πλήρης, θα ήθελα να επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες για κρεατικά και τυλιχτά, θέλω να πιστεύω όμως πως βάζω και γω ένα λιθαράκι γι αυτό το κατάστημα. Και επειδή παίζει με προσφορές, θα έλεγα να το έχετε κατά νου σε κάποια δύσκολη στιγμή. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, όμως είναι μια καλή επιλογή!