Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Αυγ

Η περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας έχει αρχίσει να γεμίζει με πολύ ωραία μεζεδοπωλεία νέου τύπου, όπως τα έχω ονομάσει.
Τα μικρά ταβερνάκια που υπήρχαν παλιά στην περιοχή μαζί με τα ζαχαροπλαστεία, έχουν εξελιχθεί σε μοντέρνας διακόσμησης μεζεδοπωλεία με ψαγμένες και γκουρμέ γεύσεις. Αποφάσισα λοιπόν, αφού είχα ήδη πάει στις Μέλισσες, να κάνω σιγά-σιγά μια δοκιμή σε όσα από τα καινούργια μου φαίνονται ενδιαφέροντα.
Γι΄ αυτό το λόγο όταν δύο φίλες μου είπαν να βρεθούμε για αποχαιρετιστήριο δείπνο πριν τις διακοπές μας, τους πρότεινα αμέσως να πάμε στο ΒΥΡΑΚΙ.
Τετάρτη βράδυ λοιπόν, τραπεζάκι στον μπροστινό εξωτερικό χώρο.
Κοιτάζοντας γύρω μου είδα παντού πολύ χρώμα. Ο εσωτερικός χώρος μικρός, φωτεινός, βαμμένος γκρι με πάρα πολλά διακοσμητικά στοιχεία κάθε ποιότητας και ύφους.
Το αποτέλεσμα είναι χαρούμενο, μοντέρνο, εναλλακτικό που σου δίνει μια αίσθηση ξενοιασιάς.
Ο κατάλογος μικρός αλλά με σωστούς συνδυασμούς, σε στυλ κλασσικού μεζεδοπωλείου επικεντρώνεται μόνο σε επιλογές κρέατος. σαλάτες ορεκτικά, τυράκια σε διάφορες εκδοχές, χοιρινή τηγανιά, μπουκίτσες κοτόπουλο, απάκι με θρούμπι και χοιρινό με μέλι και μουστάρδα. Ο κατάλογος τελειώνει με τα κρέατα σχάρας. Πανσετάκια, λουκάνικο, μπιφτεκάκια με μοσχαρίσιο κιμά, μπριζολάκια χοιρινά και παϊδάκια κοτόπουλο. Λίστα ποτών μικρή χωρίς πολλά-πολλά για να μπερδεύεσαι, υπάρχει ακριβώς ότι χρειάζεται για τη συνοδεία των μεζέδων.
Εξυπηρέτηση πολύ γρήγορη και ευγενική από δύο νεαρά παιδιά, πάντα με χαμόγελο.
Παραγγείλαμε τη σαλάτα ΒΥρακι με φρέσκα λαχανικά, τοματίνια, ρόκα, σουσάμι, κρουτόν, βινεγκρέτ μπαλσάμικου και λαδοτύρι Μυτιλήνης. Στη συνέχεια σαν ορεκτικά τηγανόψωμο Κύμης στην απλή εκδοχή του, μανιτάρια πλευρώτους, πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες, τέλεια τηγανισμένες και πεντανόστιμες), μαστέλο Χίου στη σχάρα με ψητά λαχανικά και τέλος ένα ορεκτικό που στον κατάλογο αναφερόταν ως νοστιμιά και ήταν μανιτάρι, τοματίνια, παξιμάδι και ξερό ανθότυρο όλα στη σχάρα.
Σαν κυρίως μοιραστήκαμε από τα κρεατικά της σχάρας τα πανσετάκια και τα μπιφτεκάκια, που σερβιρίστηκαν με μικρές πίτες και τηγανιτές πατάτες. Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με αξιοπρεπές χύμα λευκό κρασί.
Τα πιάτα στο σύνολό τους, από τη σαλάτα έως και τα κρεατικά στη σχάρα ήταν πού καλά. Η πρώτη ύλη πολύ καλή, τα λαχανικά φρέσκα, τα κρέατα καλοψημένα και τα τηγανιτά χωρίς περιττό λάδι. Το μόνο πιάτο που μου φάνηκε αδιάφορο και ίσως λίγο μπερδεμένο ως προς τη μίξη των γεύσεων ήταν η νοστιμιά.
Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν μεγάλη παραγγελία για τρία άτομα και το καταλάβαμε στη συνέχεια, όταν από κάποιο σημείο και μετά, θέλαμε να συνεχίσουμε να τρώμε αλλά δεν μπορούσαμε άλλο. Ο κατάλογος όμως, σου γεννά την επιθυμία να τα δοκιμάσεις όλα και η νοστιμιά των πιάτων επιβεβαιώνει τις επιλογές σου.
Καταλήγοντας, περάσαμε μια πολύ ευχάριστη βραδυά, ικανοποιητικότατη από γαστριμαργικής άποψης, σε ευχάριστο περιβάλλον, με ευγενική και κυρίως φιλική εξυπηρέτηση.
Πολύ καλή επιλογή για όποιον θέλει να φάει καλά και να περάσει ένα ευχάριστο βράδυ, και κυρίως χωρίς να πρέπει να ξοδέψει μία περιουσία.
Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά.