Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα
Αυγ

Επιτελους τα κατάφερα!!!!
Εδώ και περίπου ένα χρόνο προσπαθώ να ¨οδηγήσω" την παρέα προς το Λυχνίον -για το οποίο οι κριτικές στο a4f μου έχουν προκαλέσει υπερβολικό ενδιαφέρον, μη σας πω ότι είχα κάνει και την εικόνα/γεύση του τρώω εκεί-αλλά λόγω διαφόρων δυσκολιών και μουρμούρας της συνηθισμένης παρέας μου (που να τρέχουμε τώρα Αμπελόκηπους, που να παρκάρουμε, που θα μας τρέχεις τώρα να δοκιμάζουμε νέα μαγαζιά κλπ... ) η οποία στο τέλος μου φιλάει το χέρι για τα διαμαντάκια που ανακαλύπτουμε- τους την έφερα γυριστή λίγες μέρες μετά τον 15Αύγουστο σε μία Αθήνα ιδανικών συνθηκών (με τόσους κατοίκους όσοι χρειάζονται για να έχεις άνεση κινήσεων και όχι μόνο) που πήγαμε θέατρο στο κέντρο και μετά θα πηγαίναμε για ένα κρασί.

Ως αναμενόταν μου ανατέθηκε το έργο επιλογής χώρου που θα πιούμε το κρασάκι (γιατί όπως είπα παραπάνω ναι μεν μουρμουράνε αλλά τελικά εμπιστεύονται τις επιλογές που κάνω μέσω του site a4f) και βρήκα την ευκαιρία που δε θα είχαν καμία μα καμία δικαιολογία να αρνηθούν (έτσι κι αλλιώς είμασταν κέντρο, οι δρόμοι άδειοι και το parking τόσο εύκολο) για να προτείνω το Λυχνίον.

Δεν έκανα κράτηση γιατί ντρεπόμουν να τηλεφωνήσω για reservation τραπεζιού στις 11:45 (μετά το θέατρο) και αποφάσισα να το αφήσω στην τύχη του -εάν δε μας σέρβιρε τόσο αργά κάπου αλλού θα πηγαίναμε (είχα και plan B & C).

Φτάσαμε πράγματι τόσο αργά, στην αυλή υπήρχαν 3-4 παρέες, ρωτήσαμε εάν σερβίρουν τέτοια ώρα και η απάντηση ήταν "ε, ακόμη νωρίς είναι-φυσικά και σερβίρουμε".
Η περιγραφή κυρίως του μέσα χώρου έχει ήδη γίνει από προηγούμενους χρήστες, λιτός χώρος παλιάς μονοκατοικίας και συμπαθητική αυλή -ίσως λιγότερο φροντισμένος από όσο θα έπρεπε (το ίδιο και η τουαλέτα η οποία όμως ήταν πεντακάθαρη) φυσικά καθίσαμε στην αυλή.

Η εξυπηρέτηση αμεσότατη! Το ζευγάρι των ιδιοκτητών έσπευσε να μας στρώσει το τραπέζι, να πάρει παραγγελία (καμιά δυσκολία, είχα ήδη ξεσηκώσει τα SOS από τις κριτικές) και να μας φέρει γρήγορα το πρώτο μισόκιλο λευκό κρασάκι.

Παραγγείλαμε 1 σαλάτα χωριάτικη η οποία ήταν σε ικανοποιητικό μέγεθος με φρέσκα υλικά, απλώς μία σαλάτα, μία πατζάρια το ίδιο καλή σε ποσότητα και φρεσκάδα-σημειώνω ότι και από τα δύο σαλατικά/ζαρζαβατικά έλειπε λίγο ξύδι ή/και αλάτι κάτι τέλος πάντων για να δώσει αυτή την τέλεια γεύση, φυσικά αυτό είναι στην ευγενική διάθεση του κάθενός μας -αφού αυτά τα υλικά μπορούν άνετα να συμπληρωθούν εκ των υστέρων.
Μία ντοματοκεφτέδες - ήρθαν ακριβώς 4 μικροί κεφτέδες νοστιμότατοι, αλλά η γεύση με παρέπεμπε σε κολοκυθοκεφτέδες, τέλος πάντων φαγώθηκαν μια χαρά.
Το κλασσικό μπιφτέκι με το βουνό πιπεριές και ψιλοκομμένη ντοματούλα το οποίο ήταν πεντανόστιμο (η αλήθεια είναι ότι στο μπιφτέκι έχω πολύ ψηλά τον πήχη της γεύσης) και ψημένο τόσο μα τόσο σωστά ώστε να κρατάει το ζουμάκι του και τέλος το ψητό συκώτι (δεν το δοκιμάζω κάν) το οποίο σερβίρεται με λίγες πατατούλες κομμένες στο χέρι. Οι υπόλοιποι 3 της παρέας μούγκριζαν από ευχαρίστηση σε κάθε μπουκιά συκωτιού, οπότε υποθέτω (!! ) ότι τους άρεσε.
Σημειώνω ότι όλα τα πιάτα ήρθαν με σωστή σειρά και χρονική απόσταση μεταξύ τους -κάτι που το θεωρώ πολύ σημαντικό στην απόλαυση ενός γεύματος.
Συμπληρώσαμε με ακόμη 2-3 μισόκιλα λευκό κρασάκι -αρκετά συμπαθητικό- το οποίο σερβιριζόταν στη σωστή θερμοκρασία.

Η αλήθεια είναι ότι κατά τις 1:00 καταλάβαμε ότι είχαμε μείνει μόνοι μας στο μαγαζί και ζητήσαμε λογαριασμό - όμως ο ιδιοκτήτης ο οποίος είχε καθίσει σε απόσταση 5 μέτρων από το τραπέζι μας μπήκε στην συζήτησή μας (οικονομικο_πολιτικο_κοινωνικο_γεωπολιτικών εξελίξεων) και από εκεί που λέγαμε να φύγουμε για να μην τον ξενυχτήσουμε, πιάσαμε κουβέντα μαζί του και το πήγαμε αρκετά παραπέρα και φυσικά με αυτή την ευκαιρία επιβεβαίωσα την αγνή απλότητα των ανθρώπων αυτών που διατηρούν το Λυχνίον -σπάνιο πράγμα σήμερα.

Μας ζήτησε συγνώμη (?) που δεν είχε ετοιμάσει χαλβά για κέρασμα, υποσχέθηκε διπλή μερίδα στην επόμενη επίσκεψή μας και μας ετοίμασε το λογαριασμό ο οποίος ανήλθε στα euro 44,00 για 4 άτομα.

Φυσικά και μπήκε στη λίστα των αγαπημένων!!