Μεζεδοπωλεία - Πόρτο Ράφτη, Αθήνα
Αυγ

Πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το ask4food, και πρώτη φορά που επισκέφτηκα τον "Ηπειρώτη" και είμαι πολύ ευχαριστημένη και για τα δύο!

Αφού λοιπόν τελευταία είχαμε πολλές δυσάρεστες εμπειρίες από ψαροταβέρνες, αποφάσισα να ψάξω στο ίντερνετ για κριτικές μπας και φάμε και τίποτα της προκοπής!

Βρήκα την σελίδα για το συγκεκριμένο εστιατόριο, διάβασα τις υπάρχουσες κριτικές (οι οποίες ήταν εξαιρετικά χρήσιμες) και κλείσαμε τραπέζι για την Παρασκευή 19/08/2016 το μεσημέρι.

Ας τα πάρουμε λοιπόν με την σειρά...

Αν ψάχνετε ένα in, μουράτο εστιατόριο, με "ψαγμένη", "gourmet" κουζίνα ο Ηπειρώτης δεν είναι για σας...
Αν ψάχνετε για μια οικογενειακή ταβέρνα, με καλό φαγητό και υπέροχη θέα τότε "look no more", ο Ηπειρώτης είναι η απόλυτη επιλογή!

Για το εσωτερικό του μαγαζιού δεν μπορώ να πω τίποτα, αφού δεν πήγα, αλλά τα τραπεζάκια δίπλα στην θάλασσα ήταν εκπληκτικά!
Καλή επιλογή καθισμάτων (οι κλασικές ψάθινες καρέκλες, που όμως δεν με κούρασαν καθόλου - το σχολιάζω γιατί πολλές φορές η μέση μου υποφέρει σε τέτοιου είδους καθίσματα! ) αν και θα συνιστούσα ένα βαψιμάτακι για φρεσκάρισμα (μικρολεπτομέρειες αλλά είπαμε να τα λέμε όλα! )

Γενικά ο χώρος είναι πεντακάθαρος, δεν είναι παραφορτωμένος με "τσάντζαλα - μάντζαλα" και τα τραπέζια κυριολεκτικά δίπλα στο κύμα, αφού από κάτω υπάρχει μια μικρή, σχεδόν ιδιωτική παραλία, πεντακάθαρη, όπου μπορείς δυνητικά να κάνεις το μπάνιο σου όσο περιμένεις (και λέω δυνητικά γιατί τα πιάτα έρχονται τόσο γρήγορα που το σχέδιο μου για μια "βουτίτσα ώσπου να έρθει το φαγητό" κυριολεκτικά ναυάγησε!! )
Ένα επίσης μεγάλο ΣΥΝ είναι ότι ο χώρος είναι ακριβώς όπως τον είδα στις φωτογραφίες - ούτε ρετουσαρίσματα, ούτε τίποτα! Ήταν τόσο όμορφα, όσο φαίνεται!
Τέλος, το μέρος είναι γεμάτο βασιλικούς, κάτι πολύ χρήσιμο για την αποφυγή κουνουπιών και ταυτόχρονα μοσχοβολάει ο τόπος.

Ας πάμε λοιπόν στο ψητό... ή για να ακριβολογούμε στο ψαρικό: )

Πρώτα πρώτα ο σερβιτόρος ήταν φιλικότατος, ευγενέστατος, γρήγορος και με χιούμορ.
Ζητήσαμε κατάλογο, αλλά πριν προλάβει να έρθει και συζητώντας με τον σερβιτόρο, ολοκληρώσαμε την παραγγελία μας, οπότε δεν είδα ποτέ τον κατάλογο και δεν μπορώ να έχω άποψη επ' αυτού....
Ένα από τα πολλά θετικά, ήταν ότι ο σερβιτόρος μας εξήγησε αναλυτικά τι ήταν φρέσκο και τι κατεψυγμένο, τι ιχθυοτροφείου, κ. λπ., οπότε ξέραμε εκ των προτέρων τι θα τρώγαμε.

Αφού παραγγείλαμε, ήρθε το κουβέρ (το οποίο ήταν ένα ολόκληρο φρατζολάκι οπότε ξέραμε ότι δεν προήλθε από κάποιο άλλο τραπέζι - παρεμπιπτόντως το ίδιο συνέβη και όταν ζητήσαμε ξανά ψωμί - και ήταν και φρεσκότατο), οι μπύρες και το νερό (εμφιαλωμένο Βίκος, αλλά προσωπικά εγώ το προτιμώ εμφιαλωμένο για πολλούς προσωπικούς λόγους) σε χρόνο dt.

Μέχρι να μοιράσουμε τα σερβίτσια και να γεμίσουμε τα ποτήρια, ήρθαν τα πρώτα πιάτα και μέχρι να σερβιριστούμε και να δοκιμάσουμε ήρθαν και τα υπόλοιπα.

Σε γενικές γραμμές οι μερίδες ήταν μεγάλες, το φαγητό πεντανόστιμο και όλα καθαρά. Σε καμία περίπτωση οι μερίδες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως "μερίδες εστιατορίου", είναι πολύ μεγαλύτερες.

Ας δούμε τώρα τα πιάτα αναλυτικά...

Δεδομένου ότι ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε και δεν ξέραμε το μέγεθος των μερίδων, παραγγείλαμε υπερβολικά πολύ φαγητό για 4 άτομα....

Λοιπόν τα πιάτα και η κριτική μου επ' αυτών....

- Πατάτες: Χεράτες, νόστιμες και χωρίς πολύ λάδι
- Βλήτα: Καλοπλυμμένα, καλοβρασμένα, χωρίς να έχουν λαπαδιάσει.
- Τυρί σαγανάκι: Το μόνο πιάτο που δεν μας άρεσε. Δεν είχε τηγανιστεί αρκετά και μόλις κρύωσε, έγινε σα λάστιχο. Οπότε συνιστώ οπωσδήποτε αλλαγή τυριού για το σαγανάκι.
- Καλαμαράκια: Κατεψυγμένα, αλλά όπως είπα αυτό το ξέραμε ήδη, μεγάλες ροδέλες, καλοτηγανισμένα και χωρίς να κρατάνε πολύ λάδι.
- Χταποδάκι βραστό: Όλα τα λεφτά (για εμένα προσωπικά! ). Μαλακό και νόστιμο, μου άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.
- Αθερίνα: Όπως ανωτέρω, καλοτηγανισμένη και χωρίς πολλά λάδια.
- Γαύρος: Ομοίως
- Μυδοπίλαφο: Ο λόγος που το παραγγείλαμε ήταν οι πολύ καλές κριτικές που είχα διαβάσει και δεν μας απογοήτευσε. Το αντίθετο μάλιστα. Super μέγεθος μερίδας και super γεύση!!! Αν πάτε στον Ηπειρώτη και δεν δοκιμάσετε το μυδοπίλαφο, απλά είναι σαν να μην φάγατε! Το πιάτο αυτό από μόνο του πέρνει όλα τα αστέρια της κριτικής!!!

Στο τέλος, υποψιασμένοι από τις κριτικές, ζητήσαμε μόνοι μας την καρυδόπιτα και δεν τους δώσαμε την ευκαιρία να μας την προσφέρουν από μόνοι τους, αλλά μας είπαν ότι είναι κερασμένη από εκείνους. Πολύ καλά σιροπιασμένη, με full καρύδι, τέλεια επιλογή για να "ξεπλύνουμε" την γεύση των θαλασσινών. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η πινελιά από σαντιγύ δίπλα, που ήταν λίγο "πλαστική". Χαλάει ένα κατά τα άλλα υπέροχο γλυκό.

Ας πάμε τώρα και στις τιμές...

Η παραγγελία αναλυτικά ήταν:
- 1 μυδοπίλαφο
- 2 μπουκάλια νερό
- επιπλέον κουβέρ
- 3 μπύρες
και ο λογαριασμός ήρθε στα 82,50€ με τα ποτά, 69,60 χωρίς τα ποτά, ήτοι 20,63€ ανά άτομο με τα ποτά, 17,40€ ανά άτομο χωρίς τα ποτά.
Εδώ θα πρέπει επίσης να αναφέρουμε ότι δεδομένου ότι δεν μπορέσαμε να τα φάμε όλα αυτά και μας έφτιαξαν και δυο "πακετάκια" για το σπίτι, αν παραγγέλναμε γνωρίζοντας το μέγεθος των μερίδων (άρα θα παραγγέλναμε λιγότερα πιάτα) θα ήταν ακόμα πιο οικονομικά.
Μια εξαιρετικά οικονομική επιλογή για καλό φαγητό, και ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για θαλασσινά!
***********
Γενικό συμπέρασμα...

Μια εξαιρετική επιλογή, με άκρως προσιτές τιμές που επιτρέπει σε όλους να ευχαριστηθούν ένα ωραίο γεύμα/δείπνο εν καιρώ κρίσης!
*********

Η συμβουλή μου...

Δεδομένου ότι ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας και ότι εγώ προσωπικά σας βρήκα πρώτα στο internet και μετά σας επισκεύθηκα, θα συνιστούσα να προβάλλετε λίγο περισσότερο την επιχείρηση online, γιατί είναι πραγματικά κρίμα τόσο καλές υπηρεσίες να μην προβάλλονται όσο τους αξίζει!

Όσον αφορά την εμπειρία μου, ασυζητητί συνιστώ να αλλάξετε το τυρί για το σαγανάκι και να αφαιρέσετε την σαντιγύ από την καρυδόπιτα!

2016-08-29 23:54:42

Καλησπερα σας.
Καταρχην θελουμε να σας ευχαριστησουμε για τα καλα σας λογια και για τον χρονο που αφιερωσατε για το μεζεδοπωλειο μας.
Ειμαστε μια οικογενειακη επειχηρηση που λειτουργει στο πορτο ραφτη απο το 1972.
Βασταμε οσο μπωρουμε εδω και 44 χρονια ποιοτητα - τιμη - και σεβασμο στον πελατη.
Οι κριτικες για τα πιατα που αναφερεστε.
Το χταποδι η ψητο η βραστο παντα χρησημοποιουμε φρεσκο.
Τα μυδια ειτε μυδοπιλαφο η μυδια αχνιστα επισης φρεσκα.
Τα τηγανητα μας ειναι με ηλιελεο και αλαζετε πολυ συχνα.
Τα βραστα μας βραζονται καθημερινα.
Οσο για το σαγανακι τυρι που αναφερεστε πιστευω ηταν αστοχια απο την κουζινα (πρεπει να τηγανηστηκε σε πολυ καυτω λαδι) ως αποτελεσμα....... ψημενω απο εξω και αψητω απο μεσα.
Επρεπε να ενημερωσετε τον σερβιτορο και θα γινοτανε αμεση αντικατασταση.
Η σαντηγη που αναφερεστε..... οπως και η καρυδοπιτα ειναι ιδιας παρασκευης.
Η σαντιγη ειναι φτιαγμενη με κρεμα γαλακτος, δεν ειναι ετοιμη.
Για το κερασμα που αναφερεστε...... να ξερετε οτι κερναμε ολο τον κοσμο μολις ζητηση λογαριασμο εκτος αν υπαρχει μεγαλο φορτο εργασιας οπου για να εξυπηρετησουμε τον κοσμο, ενα ποσοστο 5% περιπου δυστηχος μενει ακεραστο.
Ειναι κατι που γινετε οχι απο θεμα οικονομιας αλλα απο θεμα εξηπηρετισης.
Στο καταστημα υπαρχουν και μενου θαλασσινων (2 ατομων) με 27 ευρω και με 31 ευρω μαζι με ποτο που καλυπτουν ολες της αναγκες απο θεμα (ποιοτητα-ποσοτητα-τιμη).
Τελος θελουμε και παλι να σας ευχαριστησουμε και σας περιμενουμε παλι με χαρα να δοκιμασετε τα μενου μας οπου ειμαστε σιγουροι οτι θα μεινετε απολυτα οικανοποιημενοι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.

2016-08-30 01:54:57
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Elena_An.