Cafe - Restaurants - Πόρτο Ράφτη, Αθήνα
Αυγ

Επισκεφτήκαμε το Palmier, την Τετάρτη 10/8/16, το απόγευμα.

Ο λόγος που πήγαμε έιναι γιατί ένας από την παρέα συνεργάζεται μαζί τους οπότε μας το πρότεινε, αλλά για να είμαστε ειλικρινείς θα πηγαίναμε κάποια στιγμή ούτως ή άλλως καθώς το περιβάλλον είναι αρκετά ελκυστικό.

Μοντέρνος χώρος, με όμορφα χρώματα, άνετα καθίσματα, ωραία θέα και γενικά πολύ ευχάριστο περιβάλλον. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπήρχε και μουσική (όχι ζωντανή ασφαλώς αφού δεν ταιριάζει με το ύφος του μαγαζιού! ) αλλά σε τέτοια ένταση που ήταν ευχάριστη και καθόλου ενοχλητική! Κατάλογοι υπήρχαν παντού καθώς και σταχτοδοχεία (έξω που καθίσαμε εμείς, μέσα δεν πρόσεξα αν επιτρεπόταν το κάπνισμα).

Οι τουαλέτες ήταν αρκετά καθαρές, και υπήρχαν και τουαλέτες στο ισόγειο για ΑΜΕΑ.

Το σέρβις ήταν απο τα χειρότερα που έχω συναντήσει, αλλά νομίζω ότι ήταν θέμα σερβιτόρου, καθώς από ότι είδα οι υπόλοιποι σερβιτόροι φαίνονταν αρκετά φιλικοί. Για τις ικανότητες τους δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον ήταν πρόσχαροι!
Αυτός που έτυχε σε εμάς, ήταν κακοδιάθετος, κάναμε αρκετές προσπάθειες για να τον φωνάξουμε κάθε φορά και γενικότερα δεν μας άρεσε καθόλου. Καταννοώ βέβαια ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και είχε πολλή δουλειά, αλλά το να είναι ευχάριστος είναι ένα σημαντικό μέρος ακριβώς αυτής της δουλειάς!! Εγώ προσωπικά, δεν πρόκειται να ξαναπάω αν δω ότι είναι η βάρδια του συγκεκριμένου σερβιτόρου.

Παραγγείλαμε 2 virginia burger και 1 λινγκουίνι Σαντορίνη, 2 μπύρες βαρέλι μεγάλες και 1 μικρή και 1 κορμό σοκολάτας με μπισκότα (3 κομμάτια).

Τα μπιφτέκια ήταν πεντανόστιμα, ζουμερά και καλοψημένα. Η συνοδευτική σως επίσης ήταν πολύ καλή!. Το πιτάκι από κάτω και η τομάτα και το τυρί από πάνω ήταν "βιομηχανοποιημένα" και είχαν πλαστική γεύση όπως και οι πατάτες της γαρνιτούρας, που ήταν προτηγανισμένες και ξαναζεσταμένες.
Το μπιφτέκι ωστόσο ήταν εξαιρετικό και ισορροπούσε κάπως τις υπόλοιπες "κακοτεχνίες" του πιάτου.

Τα λινγκουίνι ήταν πολύ καλά, καλομαγειρεμένα, καθόλου λαπαδιασμένα και το μόνο που δεν άρεσε ήταν οι λιαστές τομάτες, αλλά αυτό ήταν λάθος του φίλου μας ο οποίος δεν ζήτησε να μην έχει το πιάτο λιαστές τομάτες, οπότε το μαγαζί δεν φέρει καμία ευθύνη. Εξάλλου είναι και θέμα προσωπικών γεύσεων και προτιμήσεων!

Ο κορμός ήταν φρέσκος, γλυκός όσο έπρεπε και τα μπισκότα σωστά μαλακωμένα.

Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές σε μέγεθος οπότε θα έλεγα ότι από θέμα μεγέθους οι τιμές ήταν ικανοποιητικές. Δίνω όμως μικρό βαθμό στο value for money γιατί η ποιόττητα του φαγητού ήταν μέτρια προς το κάτω του μετρίου. Οπότε υπολογίζω το τι πλήρωσα σε συνάρτηση με το πιάτο συνολικά, όχι μόνο σε σχέση με το μέγεθος.

Πληρώσαμε γύρω στα 33€ χωρίς τα ποτά, και 43€ με τα ποτά, ήτοι 11€ ανά άτομο χωρίς τα ποτά και 14€ ανά άτομο με τα ποτά. Το νερό ήρθε σε γυάλινες κανάτες (μπουκάλια για την ακρίβεια, αλλά εννοώ τα μπουκάλια που βάζουμε κι εμείς στο ψυγείο μας) οπότε δεν χρεώθηκε έξτρα.

Σε γενικές γραμμές θα μπορούσε να είναι μια πολύ ευχάριστη εμπειρία, που όμως δεν ήταν εξαιτίας του σερβιτόρου και του fast food φαγητού. Προσωπικά θα ήμουν πολύ πιο ανεκτική στο θέμα της ποιότητας του φαγητού (εξάλλου μην ξεχνιόμαστε, δεν πήγαμε σε εστιατόριο, αλλά σε μπιστρό) αν ο σερβιτόρος μας ήταν καλύτερος... Μας έκανε να νιώθουμε ότι τον ενοχλούσαμε που τον διακόπταμε από τις άλλες παραγγελίες, όχι ότι ήταν εκεί για να μας εξυπηρετήσει!

******************
Η συμβουλή μου...

Μια καλύτερη επιλογή προσωπικού και υλικών θα απογείωνε πραγματικά το κατάστημα!