Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα
Αυγ

Παρασκευή, 12/08, το μικρό μα απαραίτητο διάλειμμα από τη γονεϊκότητα τελείωσε. Με πολλή χαρά ξεκινάμε το πρωί να παραλάβουμε από την κατασκήνωση την -πρώην- μικρή, νυν τρελαμένη εφηβούλα μας, ξέρετε τώρα: ακουστικά στ΄αυτιά, (τουλάχιστον τα σύγχρονα είναι κομψά, όχι σαν τα δικά μας τα walkman), επιστροφή στην παιδικότητα- άλμα στην ενηλικίωση, νεύρα και νάζια που εναλλάσσονται ασκαρδαμυκτί, μα είναι στ΄αλήθεια στην πιο άχαρη ηλικία... Μετά από μια ωραιότατη βουτιά στον Κάλαμο που εσχάτως ανακάλυψα ως παραθαλάσσιο οικισμό και μ΄έχει ενθουσιάσει, διαπιστώνω ότι τα στομάχια μικρών τε και μεγάλων αρχίζουν να διαμαρτύρονται εντόνως!

Έχω, όμως, μεριμνήσει, λαμβάνοντας υπόψη τις εξής παραμέτρους:
- οικονομική στενότης (ψαράκια "παρά θιν΄ αλός" αποκλείονται, δεδομένου ότι όταν ο ΓΑΠ δήλωνε πως "λεφτά υπάρχουν", εμείς μάλλον κρατούσαμε ομπρέλα)
-επιθυμία για θαλασσινά μεζεδάκια
-απόσταση σχετικά κοντινή με το μέρος που βρισκόμαστε
Η κριτική της έμπειρης evi και του -μου φτιάχνει πάντα το κέφι- Χρυσανθεμακίου, μας οδήγησε γρήγορα και εύκολα στον ΨΗΤΟ ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟ του Χαλανδρίου.

Ο χώρος είναι μεγάλος, λιτός, καθαρός, τα τραπέζια σε καλές αποστάσεις, το προσωπικό υπεραρκετό, ακόμη και παραμονές Δεκαπενταύγουστου.
Ο φιλικά επαγγελματικός τρόπος του σερβιτόρου που μας εξυπηρέτησε, δίχως βαρυγκόμια και δυσφορία, έδειχνε άνθρωπο που είναι ευχαριστημένος από τη δουλειά του (δηλαδή τις συνθήκες εργασίας, το μισθό του, τα ρεπό του, το αφεντικό του... ) Ελπίζω να είναι έτσι.
Κι ας περάσουμε πια και στο θέμα μας που είναι ερώτηση: Αξίζει και είναι πραγματική η κατά κεφαλήν χρέωση των 13e, συμπεριλαμβανομένων των ποτών;
Καταρχήν να πω ότι οι μερίδες είναι πράγματι λιλιπούτειες και σερβίρονται σε μικρά μπολάκια ή μεταλλικά δισκάκια. Νομίζω ότι αποτελούν το ένα τρίτο μιας κανονικής μερίδας. Ωστόσο δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις (το μόνο προϊόν που χρεώνεται έξτρα είναι οι μπύρες), και, πρόθυμα και άμεσα ανανεωνόταν η παραγγελία μας.
Μια ιδιαίτερη αναφορά θα κάνω στο τηγάνι τους: ελαφρύ και με λάδι που έδειχνε να ανανεώνεται συχνά.

Πήραμε:
καλαμαράκια χ2, μικρά, φρέσκα, τραγανά
μύδια αχνιστά χ2, πολύ νόστιμο ζουμάκι, περνάει test καλών μαγαζιών ψαροφαγίας
πατάτες τηγανιτές, μου άρεσαν που ήταν λεπτοκομμένες σαν chips
ψιλό γαριδάκι, κι αυτό πολύ νόστιμο και τραγανό
σαγανάκι χ2, μια λεπτή φέτα τυριού καλοψημένη
ντομάτα χ4, αδιάφορη αλλά με τη δροσιά της βοηθούσε πολύ το τόσο τηγάνι!
σαρδέλα, δεν ήταν καθόλου καλή ούτε και φρέσκια, το μόνο κακό πιάτο
μπακαλιάρο σκορδαλιά, πολύ καλό και το ψάρι και η ελαφριά σκορδαλιά
καβουροσαλάτα χ2, ο εφιάλτης των μανάδων μας... πεντανόστιμη και ανθυγιεινότατη
Συνοδεύσαμε με ροζέ κρασί, πολύ ελαφρύ (ο κακοπροαίρετος το λέει και νερωμένο), αναψυκτικό.

Δεν έχω επισκεφθεί άλλη φορά τέτοιου τύπου μαγαζί και διατηρώ, γενικώς, επιφυλάξεις για το concept "ό, τι πάρεις εκατό". Το συγκεκριμένο είναι ένα έντιμο ως προς τις προθέσεις του μαγαζί, με καλά μεζεδάκια και άριστο vfm γι΄αυτό που προσφέρει.

Κλείνοντας, επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας το τραγούδι του φετινού καλοκαιριού: https: //www. youtube. com/watch?v=sZfZ8uWaOFI.
Ω, ναι. Dream on!