Μεζεδοπωλεία - Κυψέλη, Αθήνα
Αυγ

Καλοκαιρινό, ζεστό βραδάκι και ο δρόμος μας μας έφερε σε μία από τις πιο ανθρώπινες πλατείες του κέντρου της Αθήνας. Την Πλατεία του Αγίου Γεωργίου. Είναι τόσο μικρή και γλυκιά που ακόμα και ο όρος «πλατεία» μπορεί να χαρακτηριστεί και ως υπερβολικός.
Ο φανοστάτης που βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της είναι ένα εξαιρετικό γλυπτό με μορφές που θυμίζουν αγγελάκια. Σωστή κλίμακα, χωρίς υπερβολές. Το δίδυμο αδερφάκι του έχει τοποθετηθεί –για κακή του τύχη- στην Πλατεία Εξαρχείων. Δυστυχώς εκείνο δεν λαμβάνει την ίδια αποδοχή, περιποίηση και αγάπη, αφού το έχουν σχεδόν καταστρέψει. Στέκει εκεί θλιμμένο, αναπνέοντας με δυσκολία, κάτω από τις μπογιές που έχουν ρίξει πάνω του. Θα μου πείτε τώρα: Μικροπταίσμα για μια ολάκερη περιοχή που οδεύει προς την γκετοποίηση (αν δεν είναι ήδη γκέτο…).
Ένα σύμπλεγμα διαφόρων καφέ, καφενείων, bars και μαγειριών σε όλο τον περιμετρικό της χώρο, έχουν σαν αποτέλεσμα ένα πολύ ζωντανό και ελκυστικό αποτέλεσμα. Το σύνολο συμπλήρωναν κάτοικοι που είχαν βγει στα εκεί παγκάκια και πάμπολλοι πιτσιρικάδες που συναγωνίζονταν για τις ποδοσφαιρικές τους ικανότητες. Χαζεύοντας τους θαμώνες, πρόσεξα ότι πολλοί από αυτούς χαιρετιόντουσαν μεταξύ τους. Έχουμε φτάσει στο σημείο να μας ενθουσιάζουν πράγματα που μερικά χρόνια πριν τα θεωρούσαμε αυτονόητα. Το όλο θέμα, σου βγάζει «γειτονιά» κι αυτό είναι κάτι που μου αρέσει πολύ.
Ήταν Κυριακή βράδυ, τέλη Ιουλίου. Όταν φτάσαμε υπήρχαν διαθέσιμα τραπέζια και επί της πλατείας και στο πεζοδρόμιο ακριβώς μπροστά τους. Μας φάνηκε ότι θα απολαύσουμε μεγαλύτερη ηρεμία στο πεζοδρόμιο κι έτσι κάτσαμε εκεί. Γενικά σε εμένα και την παρέα μου, μας αρέσει να απολαμβάνουμε τον χρόνο μας λίγο πιο απομονωμένοι από τον πολύ τον κόσμο. Πάντως λίγο αργότερα γέμισαν σχεδόν όλα (αν όχι όλα) τα τραπέζια τους.
Από εκεί που ήμασταν περιεργάστηκα λίγο τον εσωτερικό τους χώρο που. Μου έδωσε την αίσθηση ότι θα μου άρεσε πολύ να με φιλοξενήσει κι όταν ο καιρός κρυώσει κι αρχίσουμε να μαζευόμαστε στα ενδώτερα. Είναι ο κλασικός που συναντάμε σε αρκετά μεζεδοπωλεία και από διακοσμητικής άποψης και από τα χρώματα που έχουν επιλέξει να χρησιμοποιηθούν. Καθαρός, προσεγμένος, με χρώματα που σε χαλαρώνουν (ανάμεσά τους, μπόλικο πράσινο στις καρέκλες τους) και διάφορα καδράκια από διαφημίσεις ύφους vintage. Οι τουαλέτες τους ανακαινισμένες και πολύ πολύ φροντισμένες. Λεπτομέρεια? Όχι φυσικά.
Το τραπεζάκι μας ήταν ξύλινο, καλυμμένο με χάρτινο τραπεζομάντηλο μιας χρήσης που παραπέμπει σε λαδόκολλα. Πάνω στο τραπέζι μας υπήρχε μία κούπα εμαγιέ στην οποία είχαν τοποθετήσει προσεκτικά χαρτοπετσέτες σε έντονο κόκκινο χρώμα. Γενικά το κόκκινο χρώμα «έπαιξε» πολύ στο τραπέζι μας αφού στις ίδιες αποχρώσεις υπήρχε μία κόκκινη θήκη για το αλατοπίπερο και λίγο αργότερα μας έφεραν νερό σε κόκκινο μπουκάλι. Μόνο τα σερβίτσια είχαν σχήματα σε μπλε χρώμα. Για να γλυκάνει ακόμα περισσότερο το σύνολο, υπήρχε κι ένα μικρό γλαστράκι «ζωντανό» βασιλικό. Ίσως σε κάποιους να φανεί υπερβολή το «4» που έχω βάλει στον χώρο τους, όμως για τα δικά μου δεδομένα δεν έχω καλύτερο από το να κάθομαι σε μία μικρή πλατεία, αυτού του ύφους και ατμόσφαιρας.
Στην αρχή μας σερβιρίστηκε ψωμάκι με ντιπ και ελίτσες. Απλά κι ωραία.
Από ορεκτικά προτιμήσαμε:
Ψητό ταλαγάνι. Μας προσφέρθηκε με μαρμελάδα νεράντζι που θεωρώ ότι του ταιριάζει απόλυτα και μικρά παξιμαδάκια. Γενικά προτιμώ τις λίγο πικρές μαρμελάδες με τα ψητά τυρία. Καλό κομμάτι σε μέγεθος αλλά ήθελε λίγο παραπάνω ψήσιμο ώστε να βγάλει όλα τα έλαιά του και να αποδώσει στο έπακρο την γεύση του. Η τιμή του στα 5,6€.
Κολοκυθοκεφτέδες. Μας ήρθαν σε ένα σκεύος που θύμιζε μεταλλικό διχτάκι. Σαν μικρογραφία αυτού που έχουν μέσα οι φριτέζες. Πραγματικά μόλις είχαν βγει από την φωτιά και άχνιζαν με το που τους έκοβες. Ήταν τέσσερα μεγάλα τεμάχια από αυτούς. Από την εικόνα τους θα τους χαρακτήριζα απόλυτα σπιτικούς. Πολύ νόστιμοι και ζουμεροί. Περίτεχνα ψημένοι (δεν είναι και λίγες οι φορές που μου έχουν φέρει εντελώς αποτυχημένους στο ψήσιμο κολοκυθοκεφτέδες). Στο ζύμωμά τους είχε χρησιμοποιηθεί τυράκι που είχε αναδείξει ακόμα περισσότερο την γεύση τους. Τιμή στα 4,8€. Ένα ορεκτικό που σίγουρα θα ξαναπαραγγείλω.
Από κυρίως πήραμε ένα συκώτι μοσχαρίσιο και μία χοιρινή μπριζόλα (6,8€ και 6,9€ αντίστοιχα). Συνοδεύονταν από ολόφρεσκιες τηγανητές πατατούλες και λεμονάκι. Οι μερίδες ήταν αξιοπρεπέστατες κι επίσης πάρα πολύ καλά ετοιμασμένες. Απολαύσαμε την κάθε τους μπουκιά. Μου είναι επίσης αδύνατο να μη σχολιάσω την πολύ χαμηλή τιμή σε αυτά τα δύο πιάτα.
Για να δροσιστούμε πήραμε την αγαπημένη μου Alpha Weiss και τις δύο Νήσος που είχαν ανάμεσα στις προτάσεις τους (η πρώτη στα 3€ και οι άλλες δύο στα 4€). Ένα ακόμα θετικό που έχουν λίγο πιο ψαγμένες ετικέτες στις μπύρες τους. Προχθές έκατσα με την παρέα μου σε bar-restaurant του κέντρου της Αθήνας (μερικά μέτρα από την πλατεία Αγίας Ειρήνης), απλά για μια μπυρίτσα. Μου φάνηκε αδιανόητο ότι είχαν μόνο δύο μπύρες κι αυτές ήταν μάλιστα οι τόσο βαρετές και αδιάφορες που μας πλασάρουν οι μεγαλοκολοσσοί του σχετικού χώρου. Σηκωθήκαμε και φύγαμε ρίχνοντας μία ωραιότατη μαύρη πέτρα πίσω μας.
Πρόσεξα ότι έχουν πραγματικά μεγάλη ποικιλία πιάτων στον κατάλογό τους όπως επίσης και κάποια πιάτα ημέρας. Μερικά από αυτά τα έχω ήδη σταμπάρει για την επόμενη επίσκεψή μου, αφού τα είδα να σερβίρονται σε διπλανά μου τραπέζια και μου τράβηξαν έντονα το ενδιαφέρον μου.
Θα καταλήξω με το service που για τα δικά μου δεδομένα θα το χαρακτήριζα αψεγάδιαστο και ακριβώς του στυλ που κουμπώνει στο ύφος της Κυβέλης. Άνετο, γρήγορο αλλά πάνω από όλα φιλικό, άμεσο και χαμογελαστό. Κάποια στιγμή ήρθε από μόνος του ο –νεότατος- ιδιοκτήτης και μας συστήθηκε με το μικρό του όνομα, κάτι που πραγματικά εκτίμησα. Πιάσαμε ψιλοκουβεντούλα για το πότε ξεκίνησε την επιχείρηση καθώς και για το ότι σκέφτεται τον Χειμώνα να έχουν ζωντανή μουσική κάποιες ημέρες της εβδομάδας. Νομίζω ότι κάτι σε ελληνικό έντεχνο/ ελαφρολαικό θα του πήγαινε.
Αποχωρήσαμε απόλυτα ικανοποιημένοι, κάτι που αποτυπώνεται και στην πολύ υψηλή βαθμολογία που έχω βάλει. Δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση από το φεύγεις με τόσο ανεβασμένη διάθεση μετά από μία επίσκεψη σε κάποιο εστιατόριο. Για τα δικά μου δεδομένα, αυτό είναι και ο γνώμονας επιτυχίας μίας επιχείρησης. Εμείς προσωπικά, δεσμευτήκαμε ότι πολύ σύντομα θα επανέλθουμε.
Υ. Γ. Μέσα στο διάστημα που μεσολάβησε μέχρι να ανεβάσω την κριτική, το επισκεφτήκαμε ξανά και αυτή την φορά ήμασταν παρέα ατόμων. Μας δόθηκε η ευκαιρία να ξαναπολαύσουμε τους φανταστικούς κολοκυθοκεφτέδες τους, την χοιρινή μπριζολίτσα τους, την ομώνυμη πλούσια και δροσερότατη σαλάτα τους, την φάβα τους και την χοιρινή τηγανιά. Εγώ είχα την τύχη –με μία μικρή βοήθεια και προτροπή από το service τους- να απολαύσω το μοσχαράκι τους με τα φρέσκα μανιτάρια, συνοδευόμενο από τηγανητές πατατούλες. Πιάτο που θύμιζε «μανούλα» και Κυριακάτικο τραπέζι ανάμεσα σε φίλους. Επίσης μου είναι αδύνατο να μη σχολιάσω το ότι ο Παναγιώτης που ο ιδιοκτήτης είχε αφήσει στο «πόδι» του λόγω απουσίας του σε διακοπές, ήταν εξαιρετικός και έκανε ακόμα πιο ευχάριστη την παραμονή μας εκεί. Τα είχε όλα υπό έλεγχο και δεν έχασε ούτε στιγμή το χαμόγελο, την αμεσότητα και την καλή του διάθεση. Επειδή τόσο εγώ όσο και η υπόλοιπη παρέα μου δίνουμε μεγάλη σημασία στην εξυπηρέτηση που γινόμαστε αποδέκτες, είναι ένα από τα σημεία που μας κέρδισαν και μας έκαναν πελάτες τους.
Για να κλείσω την κριτική μου. Είναι μία ιδιαίτερα φιλότιμη και ιδιαίτερα προσεγμένη στις λεπτομέρειες προσπάθεια που αξίζει την προσοχή