Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
Αυγ

Δε θα ήθελα να περιττολογήσω αναφέροντας το πόσο όμορφα στημένο μαγαζί είναι. Θα ήταν περιττό να αναφέρω το όμορφο κλίμα που έχει, το πόσο ατμοσφαιρικό είναι, την ωραία του πολύ ξεχωριστή και ζεστή διακόσμηση.
Τα παιδιά στο service δυο φορές που πήγα είναι πολύ ευγενικά και πρόθυμα.
Και τις δύο φορές όμως που πήγα, η μία ήταν το χειμώνα και η άλλη στις 3 Αυγούστου, σε κάποιο σημείο με απογοήτευσε το μαγαζί. Η χειμωνιάτικη επίσκεψη ήταν για καφέ, ζητήσαμε ένα γλυκό, πάντα μου αρέσει να συνοδεύω σε έξοδο για καφέ τον καφέ με ένα γλυκό, και η απάντηση ήταν ότι είχε μόνο pancakes με σιρόπι φράουλα. Δεν προσέφερε γλυκά του καταλόγου για καφέ, προφανώς τα απολαμβάνουν μόνο όσοι γευματίζουν, με τον καφέ δεν διαθέτουν τα γλυκά τους. Το προσπέρασα και το ξεπέρασα. Βεβαίως δε μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση.
Στις 3 Αυγούστου έχοντας κατέβει στην Αθήνα για ψώνια με τη μητέρα μου, της πρότεινα να πάμε να φάμε μια σαλάτα, είχε τόση αφόρητη ζέστη που δεν μπορούσες να σκεφτείς και να επιθυμήσεις τίποτα άλλο για φαγητό εκτός από μια δροσερή σαλάτα. Για να την εντυπωσιάσω της είπα θα πάμε στο NOEL. Αυτό το πέτυχα. Όντως εντυπωσιάστηκε, και της άρεσε πολύ ο χώρος. Ήμουν σίγουρη ότι θα είχε δυο τρεις ωραίες δροσερές σαλάτες στο μενού. Δυστυχώς οι σαλάτες που προσέφερε είχαν πολύ περιορισμένη κάλυψη σε γενικότερες προτιμήσεις, και ειδικά στις προτιμήσεις που επέβαλλε η θερμοκρασία, η εποχή, η χώρα με τα τόσα ωραία καλοκαιρινά υλικά και η πόλη, όντας τουριστική. Η μία ήταν μοτσαρέλα ντομάτα βασιλικό, η άλλη είχε κινόα και η τρίτη είχε αβοκάντο. Η κινόα και το αβοκάντο δεν είναι υλικά τα οποία θεωρώ ότι αντικειμενικά μπορεί να αρέσουν σε όλους, αλλά δεν είναι και υλικά τα οποία μπορούν να αρέσουν όλες τις στιγμές. Καλά η μοτσαρέλα ντομάτα βασιλικός κατ΄εμέ δεν είναι καλά καλά σαλάτα. Έχοντας διάθεση να φάμε κάτι δροσιστικό και ελαφρύ δε μας κάλυψαν οι σαλάτες που προσέφερε στο καλοκαιρινό μενού του. Ζητήσαμε τότε σολομό, ο οποίος όμως είχε τελειώσει. Οι επιλογές που είχες τελικά ήταν 4 πιάτα με αυγό-(έχει παραγίνει λίγο και αυτή η αυγουλίλα στο κέντρο της Αθήνας για brunch, κατά τη γνώμη μου πάντα), δυο μακαρονάδες, εντελώς αδιάφορες ως επιλογή, δυο πιτσες. Δε νομίζω ότι μου διαφεύγει κάτι. Μα έχεις 4 επιλογές με αυγά, με αυγά και λουκάνικα για μεσημεριανή πρόταση φαγητού, στην καλοκαιρινή Αθήνα και δεν έχεις 5 σαλάτες?Ας είχαν αυτές τις τρείς με κινόα, με αβοκάντο, με ότι εντυπωσιακό υλικό τέλος πάντων, και δυο πιο βατές στο γενικό γούστο, με τόσα ωραία υλικά που υπάρχουν! Ζήτησαν και άλλες δύο κυρίες σολομό και
εφ΄όσων δεν είχε ήπιαν καφέ. Νομίζω ότι έχει ένα παθητικό σημείο στη διαμόρφωση του μενού και μια δυσκαμψία γενικότερα αν συνυπολογίσω και το ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά γλυκό για κάποιον που θέλει να πιεί έναν καφέ και να τον συνοδεύσει με ένα γλυκό (ούτε μπισκοτάκι της προκοπής συνοδεύει τον καφέ). Τα pancakes είναι για"breakfast" μια και που τα τόσα πιάτα αυγού σε έναν μικρό κατάλογο, είναι για "brunch"(υποθέτω ότι σε αυτή τη βάση υπάρχουν μια και που είναι και λίγο της μόδας το brunch, αν και στις 3 είναι lunch για την Ελλάδα). Οι επιλογές του καταλόγου για το μεσημέρι μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν "ότι να ΄ναι", καθόλου μελετημένος για ένα τόσο ωραίο μαγαζί, στο κέντρο της πρωτεύουσας. Λίγο από brunch, λίγο από ότι διευκολύνει το μαγαζί και όχι από ότι ικανοποιεί τον πελάτη. Και για το συγκεκριμένο μαγαζί παραθέτω την άποψη μου με διάθεση ενδιαφέροντος και όχι με διάθεση κριτικής!!!