Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Αυγ

Το BYRAKI φιγουράρει εδώ και αρκετό καιρό στις πρώτες θέσεις των δημοφιλών επιλογών του site, με αρκετές και άκρως θετικές κριτικές από την πλειοψηφία των έμπιστων χρηστών. Επομένως, η επίσκεψή μου σε αυτό έπρεπε να δρομολογηθεί άμεσα. Εξάλλου, την περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, εάν και μου αρέσει αρκετά, δεν είχε τύχει να την επισκεφθώ εδώ και αρκετά χρόνια, κυρίως λόγω απόστασης.
Αρχές του καλοκαιριού, λοιπόν, ένα απογευματάκι προς βραδάκι καθημερινής, δύο άτομα κατευθυνθήκαμε προς το BYRAKI. Έχοντας διαβάσει τις κριτικές, η αλήθεια είναι ότι ανυπομονούσα για την συγκεκριμένη έξοδο. Αποχωρώντας, ωστόσο, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ή ότι άξιζε το να διανύσω τόση απόσταση για να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο, καθώς υπήρξαν κάποια πραγματάκια που δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Από την άλλη, όμως, για να είμαι δίκαιος, εάν κάποιος βρεθεί για οποιοδήποτε λόγο στην ούτως ή άλλως ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας, το BYRAKI αποτελεί μια ασφαλή επιλογή, καθώς προσφέρει νόστιμο και ποιοτικό φαγητό σε άκρως φιλικές τιμές. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή....

Δύο άτομα, κατά τις 8 το βράδυ φθάσαμε στην Ν. Φιλαδέλφεια με αυτοκίνητο, βρίσκοντας σχετικά εύκολα και γρήγορα parking. Αν κρίνω, ωστόσο, από τη γενικότερη εικόνα της περιοχής (πολύς κόσμος, αυτοκίνητα κλπ. ) μάλλον ήμασταν απλώς τυχεροί. Το BYRAKI βρίσκεται στην οδό Ν. Τρύπια, ένα πολύ όμορφο δρομάκι, με αρκετά café και μεζεδοπωλεία, το οποίο αρχίζει τελειώνει στην Λεωφόρο Δεκελείας.
Την ώρα που φθάσαμε, το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο, οπότε βολευτήκαμε άμεσα σε ένα τραπεζάκι. Εσωτερικά θα συμφωνήσω και εγώ ότι το μαγαζί, εάν και μικρό, είναι περιποιημένο, πεντακάθαρο, με πολλά χρώματα και χαριτωμένα διακοσμητικά που δημιουργούν μια χαρούμενη, χαλαρή και ανάλαφρη ατμόσφαιρα. Ο προθάλαμος, στον οποίο και καθήσαμε, στην ουσία αποτελεί συνέχεια του εσωτερικού χώρου (εξάλλου εάν κατάλαβα καλά και από τις λοιπές κριτικές το χειμώνα κλείνει, με αποτέλεσμα να αποτελεί έναν ενιαίο χώρο), ενώ ορισμένα τραπεζάκια επάνω στο πεζοδρόμιο συμπληρώνουν την εικόνα. Αν και δεν υπάρχει αυστηρός διαχωρισμός μεταξύ εξωτερικού και εσωτερικού χώρου, όπως προανέφερα, το περιβάλλον/ατμόσφαιρα του μαγαζιού τα βρήκα αρκετά συμπαθητικά. Το πρόβλημα άρχισε μετά τις 10.00, που αν και καθημερινή το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά, τα τραπεζάκια στριμώχτηκαν πολύ μεταξύ τους, γεγονός που, σε συνδυασμό με τη γενικότερη βαβούρα και φασαρία, και τους σερβιτόρους που έκαναν διάφορους ελιγμούς μεταξύ των τραπεζιών και έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα, δημιουργούσε μια κάπως δυσάρεστη ατμόσφαιρα. Μπορεί ενδεχομένως να έφταιγε και το γεγονός ότι λόγω μιας ψιλοβροχής, στον εξωτερικό χώρο είχαν κατέβει οι τέντες και ο χώρος είχε κλείσει περισσότερο. Δεν ξέρω, ίσως να είμαι περίεργος, αλλά όλο αυτό το σκηνικό με κούρασε κάπως και η αποχώρηση ήταν αναγκαία. Και εντάξει, αυτήν τη φορά πήγαμε νωρίς, οπότε απολαύσαμε την περισσότερη ώρα χαλαρά τους μεζέδες μας, δεν ξέρω όμως, εάν το BYRAKI ήταν εξαρχής γεμάτο, εάν θα άντεχα να καθίσω πολύ ώρα.

Στον τομέα εξυπηρέτηση επίσης δεν ενθουσιάστηκα. Χαλαρά, όπως προανέφερα τα πράγματα στην αρχή, χαλαροί και οι δύο σερβιτόροι (άνδρας και γυναίκα) που εξυπηρέτησαν. Για 5 – 10 λεπτά από την ώρα που καθήσαμε, δεν εμφανίστηκε κανείς τους καταλόγους τους πήρα μόνος μου από διπλανά τραπέζια και γενικά μια βαριεστιμάρα υπήρχε. Μετά δεν μπορώ να πω βέβαια, όταν το μαγαζί γέμισε, τα παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν, έτρεχαν για να τα προλάβουν όλα (με επιτυχία) προκειμένου να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι, οπότε δεν έχω κάτι άλλο να τους προσάψω. Επίσης νεράκι σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και γλυκάκι κερασμένο στο τέλος. Απλώς η αρχική εικόνα δεν μου πολυάρεσε και θα τους στερήσει αναπόφευκτα μία ντοματούλα.

Στο θέμα φαγητού τώρα. Ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτενής, κάθε άλλο μάλιστα, προσωπικά ωστόσο υπήρχαν αρκετά πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Εμείς παραγγείλαμε:
- ντακάκια (4,50 €), το κλασικό πλέον πιάτο, ελαφρώς παραλλαγμένο, με τραγανά παξιμαδάκια, ωραίο τυράκι και ντομάτα.
- απάκι με θυμάρι (4,50 €), αρκετά νόστιμο με ωραία αρωματικά, καταναλώθηκε ευχάριστα. Η ποσότητα μικρή, αλλά και τιμή σχετικά χαμηλή, οπότε ΟΚ.
- κυπριακό πιτάκι γεμιστό με κοτόπουλο, ξινόμηλο, κρεμμύδι και μαγιονέζα (3,50). Ένα πιάτο που έχει εκθειαστεί από τους περισσότερους φίλους του site, άρεσε και σε εμάς αρκετά, καθώς όλα τα υλικά έδεναν ταιριαστά μεταξύ τους και έδιναν ένα πολύ γευστικό αποτέλεσμα.
- ένα πιάτο με το όνομα «νοστιμιά» (6,00 €), το οποίο περιείχε μανιτάρια, ντοματίνια, άνηθο, παξιμαδάκια τριμμένα και σκληρό ανθότυρο. Η μοναδική παραφωνία της βραδιάς από άποψη γεύσεων. Τα υλικά ήταν νόστιμα και καλής ποιότητας, αλλά μου φάνηκαν τελείως ασύνδετα μεταξύ τους, χωρίς να κινούνται σε κάποια λογική.
- μπιφτέκια με μαγιονέζα, πατάτες και πιτάκια (7,00 €), νοστιμότατα τα δύο μπιφτεκάκια, ωραίες και φρέσκες οι πατατούλες, ενώ και η μαγιονέζα δεν μας απογοήτευσε. Συνολικά ωραίο πιάτο, που θα το συνιστούσα.
- 2 μπύρες ΜΥΘΟΣ 500 ml (3,00 € έκαστη).
Το φαγητό ανταποκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στις προσδοκίες μας. Μια βαθμολογία στο «3,5» ίσως ήταν δικαιότερη, οπότε να το λάβετε υπόψη σας.

Για τα παραπάνω, συν 1,00 € για το ψωμί (για το οποίο ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε), ο λογαριασμός ανήλθε στα 32,50 €. Οι μερίδες μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα μεγάλες, οι τιμές είναι ωστόσο αρκετά χαμηλές, ενώ σου δίνεται και η δυνατότητα να παραγγείλεις αρκετά πιάτα, για να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις. Οπότε στη σχέση ποιότητας – τιμής η βαθμολογία μου θα είναι η υψηλότερη δυνατή.

Ανακεφαλαιώνοντας, το BYRAKI φαίνεται να έχει δημιουργήσει το δικό του φανατικό κοινό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι βράδυ καθημερινής ήταν ασφυκτικά γεμάτο, ενώ αρκετές παρέες έρχονταν και αποχωρούσαν άπραγες. Οι προσωπικές μου παρατηρήσεις, κυρίως ως προς την ατμόσφαιρα και την εξυπηρέτηση, δεν συνιστούν αποτρεπτικό παράγοντα, επισημάνθηκαν απλώς γιατί σε μια έξοδο για φαγητό, όλες οι παράμετροι παίζουν το ρόλο τους και επηρεάζουν τη συνολική σου εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση, εάν βρεθώ στη Ν. Φιλαδέλφεια, θα έχω οπωσδήποτε στα υπόψη μου το BYRAKI, αρκεί να είναι σχετικά νωρίς, για να απολαύσω πιο άνετα α νόστιμα μεζεδάκια του.