31 Αυγ 2016

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι Πεμπτη απογευμα κατα τις 9, διαθετει 5-6 παγκους εξω και αλλους 3-4 μεσα και φυσικα το μπαρ, μας εκανε αρκετα ασχημη εντυπωση οτι με εξαιρεση ενα τραπεζι-παγκο που ηταν ρεσερβε, στα υπολοιπα 3 εναπομειναντα καθισματα μας επετρεψαν να καθισουμε μονο σε ενα που κοιτουσε... το ντουβαρι.
Ειμασταν φυσικα δυο ατομα και το τραπεζι ηταν για 3, ενω τα αλλα ηταν για 4 ατομα, βεβαια κανενα δεν γεμισε μεχρι να φυγουμε ηταν αδεια..

Περαν απο την λιγο αγενη μετατοπιση μας στο μικροτερο τραπεζι, μαθαμε οτι εντος του καταστηματος δεν επιτρεπεται το καπνισμα αυτο ειναι Plus ακομα και για εμας του καπνιστες ευελπιστω να τηρειται.

Ηρθε ο σερβιτορος μας και εφερε καταλογους και νερο απο μπουκαλι δικο τους χωρις εξτρα χρεωση.

Ο καταλογος μικρος με καποια ορεκτικα ας το πουμε στην μια σελιδα και καποια κυριως στην αλλη.

Οι υπολοιπες τρεις σελιδες ηταν αφιερωμενες στα κρασια και τα ποτα.

Δοκιμασαμε μπρουσκετα με σαρδελες πολυ νοστιμο αλλα 5 ευρω μια φετα ψωμι λιγη ντοματα και σαρδελα-4 τεμαχιων?

Πλατο τυριων στα 10 ευρω με 3 παξιμαδακια, κομμενο φρουτακι, μικρο βαζακι μαρμελαδα ελιας και περιπου 150 γραμμαρια τυριων, επισης ακριβο για την ποσοτητα του.

Ντοματοσουπα με κομματια jamon μικρη επισης μεριδα αλλα στην λογικη τιμη των 4 ευρω αλλα λιγο ανοστη και στρειδια 5 τεμαχια στα 16 ευρω.

Επισης 2 ποτηρι λευκο κρασι που αντι 4.5 εκαστο χρεωθηκαν 5.50.

Εν ολιγοις συνολικη εμπειρια θες περιπου 50 ευρω το ζευγαρι για να φας μεζεδες, ισως ειναι λιγο πισω στην κουλτουρα μας αυτο το τσιμπολογημα αλλα σιγουρα με αντιστοιχα χρηματα ειτε σε ψαροταβερνα ειτε σε κρεατικα τρως πολυ παραπανω και χορταινεις.

Επισης οταν ειναι ζυγος αριθμος τα 3 παξιμαδια χτυπαει καπως ασχημα, δεν λεω για τα 5 στρειδια που εχουν και ενα κοστος αλφα σαν πιατο, αλλα για παξιμαδια.

Δεν νομιζω να το ξαναεπισκεφθω κυριως για το ασχημο καλωσορισμα που μου εμεινε, θα μπορουσαμε να αλλαξουμε τραπεζι με πιο ευγενικο τροπο και τις υπερβολικα μικρες και ακριβες μεριδες.

31 Αυγ 2016

lizouli86