Ιαπωνία - Sushi - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επιστροφη απο τις διακοπες και η προσαρμογη ειναι ακομη πολυ δυσκολη! Ας ελπισουμε ομως σε καμια αποδραση τα ερχομενα σαββατοκυριακα.
Μεχρι τοτε, ομως, μερικες βολτουλες για φαγητο επιβαλλονται για να εξομαλυνθει η επιστροφη!
Το sakana αποτελει μια σταθερη και καλη επιλογη για sushi. Eνα βραδυ καθημερινης ψαχναμε μια παρεα 6 ατομων κατι να τσιμπησουμε, παροτι φαγαμε αρκετα και καλα θαλασσινα στις διακοπες μας, η ιδεα για sushι αρεσε σε ολους.
Κατ'αρχας οσον αφορα το χωρο ειναι μικρος μεν, αλλα αρκετα καλογουστος και μοντερνος.

Τα χρωματα βγαζουν μια γαληνη, τα τραπεζια ειναι αρκετα ανετα.
Η εξυπηρετηση ειναι εξαιρετικη με χαμογελο, ταχυτητα, ευγενια και αληθινο ενδιαφερον για τον πελατη. Για παραδειγμα θυμουνται τις προτιμησεις μας απο προηγουμενες φορες και παντα προτεινουν τα καταλληλα πιατα.
Οσον αφορα την γευση, παροτι το σουσι δεν ειναι το φορτε μου, εχω δοκιμασει αρκετα πιατα και μπορω πλεον να πω οτι γινομαι σιγα σιγα φανατικη του ειδους.

Για αρχη προτεινω steam edamame (δηλαδη φασολακια σογιας στον ατμο εξαιρετικο συνοδευτικο).
Απο τα ορεκτικα εχω δοκιμασει tempura basket και ebi nuggets (και το δυο ορεκτικα περιλαμβανουν γαριδα και ειναι σωστα ψημενη και ζουμερη, οι σως που τις συνοδευουν ειναι ιδανικες). Απο σαλατες εχω δοκιμασει μονο την ομωνυμη του μαγαζιου (με baby ροκα και σπανακι και γαριδες την βρισκω γευστικη μεν αλλα οχι εξαιρετικη, η μεριδα εδω ισως ειναι λιγο μικρη).

Απο ρολακια εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα σας προτεινω λοιπον μεγαλη παρεα για να μπορειτε να δοκιμασετε μεγαλυτερη ποικιλια. Δε λειπει ποτε απο τη δικη μου παραγγελια καποιο απο τα τηγανιτα ρολακια. Δεν ξερω εαν ειναι τοσο αυθεντικες οι γευσεις και μαλλον δεν με πολυνοιαζει κιολας, αλλα σιγουρα ειναι γευστικο το αποτελεσμα.

Εχει καποια ενδιαφεροντα κοκτειλ εγω συνηθως πινω ενα μοχιτο με σακε, που δεν το εχω συναντησει αλλου και νομιζω οτι συνοδευει τελεια το σουσι.

Τελος και σημαντικοτερο ειναι το οικονομικο κομματι, γενικα το σουσι στην Αθηνα χρεωνεται πολυ ακριβα, εδω ομως πιστευω οτι με 15 ευρω το ατομο τρωει κανεις αρκετα εως πολυ ικανοποιητικα, δεδομενης της περιοχης, του χωρου και του ειδους τα θεωρω πολυ καλα. Τα κοκτειλ χρεωνονται απο 7-10 ευρω.
Υ. γ. εχω πληροφοριες απο φιλους που κινουνται στην περιοχη πιο συχνα απο εμενα οτι δεν δεχεται κρατησεις και καμια φορα υπαρχει καποια αναμονη, σε μενα δεν εχει τυχει διοτι το επισκεπτομαι σχετικα νωρις απο τις 8.30-9 το βραδυ ή αργα μετα τις 11.
Υ. γ.2 κανει και ντελιβερι στις γυρω περιοχες.
Υγ.3 το παρκιγκ στην περιοχη μετριας δυσκολιας.