Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Μετά από πρόκληση τριών φίλων αρχές Ιουλίου, μεσημεράκι Κυριακής, βρέθηκα στα Μελίσσια για τσιμπολόγημα θαλασσινών μεζέδων και κρασάκι. Η επιλογή μας ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ, κατόπιν επιμονής ενός εκ της παρέας, που το είχε επισκεφθεί αρκετές φορές. Εγώ πριν τη συνάντηση έριξα μια ματιά στο ask4food και η αλήθεια είναι ότι είχα κάποιες επιφυλάξεις, καθώς οι κριτικές που είδα σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούσαν ασφαλές δείγμα για σίγουρα επιτυχημένη έξοδο. Τέλος πάντων το ραντεβού είχε προφασιστεί, οπότε η παρουσία μου στα ΨΑΡΑΚΙΑ ήταν αναγκαία.
Τα ΨΑΡΑΚΙΑ βρίσκονται πάνω σε μια όμορφη πλατεία στα Μελίσσια, με διάφορα καφέ και χώρους εστίασης. Περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή μην μου ζητάτε, δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σας διαφωτίσω. Την περιοχή δεν την γνωρίζω καθόλου, ένας από τους φίλους της παρέας ήρθε και με παρέλαβε, κατευθυνθήκαμε στη Κηφισίας, στρίψαμε κάποια στιγμή στην Πεντέλης και οι γνώσεις μου σταματούν εκεί. Παρκάραμε το αυτοκίνητο σε ένα διπλανό στενό και κατά τις 2.30 ήμασταν στα ΨΑΡΑΚΙΑ, όπου μας περίμεναν οι άλλοι δύο της παρέας.

Ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού τυπικός ψαροταβέρνας, με το μπλε χρώμα να κυριαρχεί, είναι ό, τι θα περίμενες. Η βεραντούλα μπροστά του, στην οποία και καθίσαμε, ήταν αρκετά συμπαθητική και σχετικά άνετη, με μια τέντα να προφυλάσσει από τον ήλιο. Ευτυχώς η μέρα δεν ήταν πολύ ζεστή, οπότε δεν είχαμε πρόβλημα, τις πιο ζεστές μέρες ενδεχομένως η κατάσταση να ήταν κάπως πιο δύσκολη. Να προσθέσω επίσης, ότι έχουν τοποθετηθεί κάποια τραπεζάκια και επί της πλατείας, οπότε προσφέρεται και αυτή η επιλογή.

Η εξυπηρέτηση ήταν και ο τομέας που είχα τις επιφυλάξεις μου, λόγω της κριτικής της φίλης Uncook. Δεν ξέρω, μπορεί να έπαιξε και το ρόλο του το γεγονός ότι ένας εκ της παρέας έχει πάει αρκετές φορές στα ΨΑΡΑΚΙΑ, προσωπικά πάντως δεν βρήκα ψεγάδι να τους προσάψω στο θέμα εξυπηρέτηση. Σίγουρα οι σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν δεν ήταν και οι πιο χαμογελαστοί και φιλικοί που έχω συναντήσει, ήταν ωστόσο επαγγελματίες, τυπικοί και γρήγοροι στους χρόνους τους. Επιπλέον, μας κέρασαν ένα μισόκιλο κρασί, ενώ στο τέλος προσέφεραν μπόλικο γλυκό του κουταλιού και σιμιγδαλένιο χαλβά, αρκετά νόστιμα και τα δύο. Απόδειξη κόπηκε κανονικά, οπότε δεν θα τα χαλάσουμε στο γεγονός ότι το νερό ήταν εμφιαλωμένο και όχι βρύσης.

Ο κατάλογος τυπικός ψαροταβέρνας δεν προσφέρει ιδιαίτερες εκπλήξεις. Ο φίλος της παρέας, όπως μας ενημέρωσε, έχει κατά καιρούς δοκιμάσει και μεγαλύτερα ψάρια, τα οποία πάντοτε βρήκε φρέσκα, καλοψημένα και νόστιμα, ενώ και η τιμολόγησή τους, από μια γρήγορη ματιά που έριξα μου φάνηκε λογικότατη. Τέλος πάντων, προκειμένου να ικανοποιήσουμε όλα τα γούστα, στραφήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές (μικρά ψαράκια, καλαμάρια, χταπόδι κλπ. ), ούτως ή άλλως για τσιμπολόγημα πηγαίναμε (άσχετα εάν τελικά σκάσαμε από το μέγεθος της παραγγελίας, καθώς παρασυρθήκαμε και πήραμε πάρα πολλά πιάτα). Οπότε έχουμε και λέμε... η παραγγελία 4 ατόμων περιελάμβανε:
- βραστά λαχανικά (4,50 €), χωρίς εκπλήξεις, σωστά βρασμένα καταναλώθηκαν ευχάριστα.
- χόρτα (4,00 €), και εδώ οι ίδιες παρατηρήσεις.
- γαύρος μαρινάτος (4,50 € επί 2), το συγκεκριμένο μεζεδάκι το τιμώ πάντοτε, το ίδιο και οι υπόλοιποι της παρέας, οπότε οι 2 μερίδες που πήραμε καταναλώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ.
- πατάτες τηγανιτές (3,50 € επί 2), φρεσκοκομμένες και ωραία τηγανισμένες, δεν μας απογοήτευσαν.
- μελιτζανοσαλάτα (4,00 €), προφανώς χειροποίητη με το σκόρδο της, μια χαρά
- γαριδάκι συμιακό (6,50 € επί 2), δεν μπορούσες να αντισταθείς στο τσιμπολόγημά του, η πρώτη μερίδα εξαφανίσθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, μοιραία παραγγείλαμε και δεύτερη. Η ποσότητα επαρκέστατη, μην κοιτάτε που εμείς ήμασταν αχόρταγοι.
- καλαμαράκια τηγανιτά (9,00 €), κατεψυγμένα μεν, αλλά καλής ποιότητας, δεν πολυδοκίμασα, μου φάνηκαν συμπαθητικά πάντως
- χταπόδι ψητό (8,50 €), ικανοποιητική μερίδα και σωστά ψημένο.
- γαύρος τηγανιτός (6,00 €), φρέσκος και καλοτηγανισμένος
- 1,5 κιλό λευκό κρασί (2,5 € ανά μισόκιλο), ικανοποιητικό, δεδομένης και της τιμής του. Όπως προανέφερα, στο τέλος ήρθε επιπλέον ένα μισόλιτρο κέρασμα.
Ο κερασμένος σιμιγδαλένιος χαλβάς και το γλυκό του κουταλιού έκλεισαν ιδανικά την έξοδό μας.
Συνολικά, σε επίπεδο γεύσεων μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Νόστιμα πιάτα σε επαρκείς ποσότητες και καλομαγειρεμένα. Την τέταρτη ντοματούλα στην ποιότητα φαγητού θα την στερηθούν, κυρίως γιατί μου φάνηκε ότι το λάδι σε ορισμένα τηγανιτά πιάτα είχε μια κάπως βαριά γεύση (το διαπιστώσαμε ιδίως στην δεύτερη μερίδα γαριδάκι που πήραμε, ενδεχομένως να μην το άλλαξαν το λάδι εγκαίρως).
Επίσης, να αναφέρω ότι τις τιμές τις θυμάμαι κατά προσέγγιση και ενδεχομένως να υπάρχουν αποκλίσεις, μικρές σε κάθε περίπτωση. Για όλα τα παραπάνω λοιπόν (συν το εμφιαλωμένο νερό και το κουβέρ υποθέτω) ο τελικός λογαριασμός ήταν κάτι παραπάνω από 75 €, δηλ. παρά κάτι 20 € το άτομο.
Δεν μπορώ να πω, φάγαμε πολύ, ήπιαμε αρκετά, οι γεύσεις ήταν αρκετά νόστιμες, οπότε και ο τελικός λογαριασμός μου φάνηκε ικανοποιητικός. Σίγουρα εάν κάποιος προτιμήσει κανένα πιο ακριβό ψάρι, ο λογαριασμός θα κινηθεί σε πιο υψηλά επίπεδα, αλλά συνολικά οι τιμές είναι λογικές. Θα ξαναπάω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο...