Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Επιστρέφω μετά από καιρό με κριτική για το συγκεκριμένο χώρο. Η αλήθεια είναι ότι το ανέβαλα συνεχώς να γράψω μια πιο πρόσφατη/ενημερωμένη κριτική και νιώθω να το χρωστάω σε ένα μαγαζί που μόνο όμορφες στιγμές μας χαρίζει εδώ και μήνες!

Το Red Elephant βρίσκεται αρκετά κοντά στο σπίτι μας και μαζί με τη γυναίκα μου δεν περνάει εβδομάδα που να μην το επισκεφτούμε τουλάχιστον μια φορά. Ομολογώ ότι στο παρελθόν είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με το φαγητό, πιθανότατα διότι έπεφτα πάνω σε διαφορετικό μάγειρα-κάποιες μέρες τα πιάτα ήταν ΟΚ ενώ άλλες φορές ήταν καταπληκτικά!

Συνοπτικά, η όλη γευστική εμπειρία όσο αφορά στη δική μας άποψη, δεν έχει απλά αναβαθμιστεί αλλά έχει απογειωθεί!!! Τα πιάτα πλέον είναι γευστικότερα από ποτέ και τολμώ να πω πως ό, τι και αν παραγγέλουμε είναι άρτιο από πλευράς γεύσης και παρουσίασης. Είναι επίσης ευνόητο ότι σε μια κουζίνα στην οποία ξεχωρίζουν οι χορτοφαγικές γεύσεις και τα μπαχαρικά/καυτερά, γίνονται πολλές υποχωρήσεις από πλευράς των εστιατόρων για να ανεκτούν τη διαφορετικότητα στις γεύσεις οι Έλληνες πελάτες, οι οποίοι είναι γνωστοί φαν του "πίτα-γύρο από όλα".

Είναι γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης-οικοδεσπότης προσπαθεί να εισάγει τους πελάτες του στις γεύσεις και προτείνει ο ίδιος ιδανικούς συνδυασμούς πχ ναν+ρύζι+γλυκό πιάτο+αλμυρό/καυτερό πιάτο. Στην αρχή έβρισκα τις προτάσεις κάπως "παρεμβατικές", στην πορεία ανακάλυψα ότι βελτίωσαν την συνολική εμπειρία μας και τις εκτίμησα.

Σημειώνω για όσους αναζητούν γεύσεις: παραγγέλουμε σταθερά είτε Raita (μοιάζει με γιαουρτάκι με δυόσμο, που σπάει τις καυτερές νότες από τα πιάτα και ηρεμεί τον ουρανίσκο), είτε μια άλλη σαλάτα με σως γιαουρτιού και πάλι για τον ίδιο λόγο. Επίσης, τιμάμε τα onion/chilli ναν, τα οποία είναι διαφορετικά από όσα σερβίρονται στα άλλα ινδικά της Αθήνας.

Αγαπημένο ρύζι το Zarda Pulao, αναντικατάστατο κάθε φορά, μαζί με τις φακές Dal Fry καυτερές στο 8/10/.

Το ωραιότερο πιάτο που έχει το μαγαζί για μένα είναι το Chicken Karahi, μια πανδαισία γεύσεων και must για όποιο θέλει να φάει καυτερό (ΚΑΥΤΕΡΟ όχι "να καίει λίγο"). Η γυναίκα μου μεγάλη φαν του butter chicken massala- η καλύτερη σως σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. Προσωπικά, το έχω δοκιμάσει σε 3 άλλα ινδικά στην Αθήνα, δεν το πλησιάζει κανένα!

Προσωπική επιλογή είναι το Palak Paneer, μου θυμίζει ένα γερμανικό πιάτο (το ram spinat) με λευκό τυρί και σπανάκι. Από τα πιάτα με γαρίδες, είναι όλες απλά γευστικότατες και αν τις κατέτασσα πρώτα θα έβαζα τις Mandras και μετά τις γαρίδες με σκόρδο.

Για όσους ενδιαφέρονται και για την τιμή, ένα nan, raita, zarda pulao και δύο πιάτα εξ όσων ανέφερα, η τιμή είναι μεταξύ 30-34Ε (χωρίς ποτά). Μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το μαγαζί είναι στα καλύτερα του από πλευράς γεύσεων, τιμών/ποιότητας και εξυπηρέτησης. Εξάλλου, αυτός είναι ο λόγος που το επισκεπτόμαστε συχνότατα και θα εξακολουθήσουμε να το κάνουμε! Μπράβο, συνεχίστε έτσι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Mourouzis2005.