Κίνα & Ν. Ασία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

Επίσκεψη στον mr. Dim προχτές μετά από θερινό σινεμαδάκι στη νέα σμύρνη που έχει μία μικρή παράδοση σε διαφόρων ειδών ασιατικά, που κάποια έχουν κλείσει πλέον, κάποια συνεχίζουν ακόμα.

Σημείο γωνιακό εύκολο, ήσυχο off square και γνωστό στους νεοσμυρνιώτες, πίσω από τον άγιο σώστη, απέναντι από τα αδέλφια fratteli. Δρόμος που δεν περνάω και τόσο συχνά, ας είναι καλά η PP_Tina που μας έδωσε τα φώτα της.

Τα περισσότερα ήδη έχουν γραφεί από τους προηγούμενους επισκέπτες και είναι ακριβώς όπως τα έχουν πει, ας πω κι εγώ δύο λόγια: μικρός χώρος αλλά προσεγμένος στην λεπτομέρεια και ο σχεδιασμός του τον εκμεταλεύεται στο έπακρο ώστε πιστεύω κάθεσαι άνετα και μέσα, casual και απρογραμμάτιστα, κάτω από το αυστηρό βλέμμα της αριστοτεχνικά ζωγραφισμένης γκέισας που είναι σαν το σήμα κατατεθέν του καταστήματος. Εξωτερικά επίσης μικρός χώρος αλλά επαρκείς για να κάτσεις έξω στα λίγα αλλά καλοβαλμένα τραπεζάκια και να ξεφύγεις λίγο από την βοή της πλατείας.

Γενικά φροντισμένο και καθαρό με μοντέρνα όμορφη αισθητική τόσο στα μενουδάκια όσο και στα υπόλοιπα. Τα τραπεζάκια όλα στρωμμένα με τα σουπλά και τα πιατικά, όμορφα, μοντέρνα, δίνουν μία αίσθηση πολυτέλειας και τάξης που σε ξαφνιάζει ευχάριστα.

Από τον mr. Dim είχα παραγγείλει 2-3 φορές συνολικά από ηλεκτρονικό ντελίβερυ και είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Η κάρτα του είναι ιδιαίτερη, πιο μαζεμένη σε σχέση με άλλα ασιατικά, με επιλογές σε νούντλς, σαλάτες, τα πουγκάκια dim sum και τα επίσης ιδιαίτερα bao ψωμάκια τους. Κάποια μαγειρευτά πιάτα επίσης, επιλογές ημέρας σε σούσι, ο κατάλογός τους υπάρχει στην σελίδα του καταστήματος στο facebook.

Οταν πήγαμε εμείς, δεν είχε κόσμο αλλά το ντελίβερυ δούλευε αδιαλείπτως. Η παραγγελία ήταν τα pad thai noodles, ρολάκια σούσι για την παρέα μου και πήρα έξτρα τα dim sum ατμού με μοσχάρι και λαχανικά για να δοκιμάσω από περιέργεια. Α και μία μπύρα tsingtao, καλή. Σύνολο 18,70 ευρώ! Καλό; Καλό! Ε, ακριβό δεν το λες. Από γεύσεις και ποσότητα πιάτου πάει πολύ καλά, γεμάτη μερίδα τα νουντλς με ωραία εμφάνιση, για τα σούσι δεν έχω άποψη καθότι δεν με συγκινούν, γενικά θα έλεγα ότι είναι νόστιμη και ελαφριά η κουζίνα. Τα dim sum είναι ευχάριστα αλλά μικρά και λίγα, μου φάνηκε ακριβή η μερίδα για τέσσερα μεζεδάκια, τέλος πάντων οκ, αυτοί ξέρουν την κοστολόγησή τους. Αν θέλετε να ξεφύγετε λίγο από τα τετριμμένα θα πρότεινα να δοκιμάσετε τα burger τους που είναι πρωτότυπη ιδέα και τα έχω δοκιμάσει σε παραγγελία στο σπίτι: ειδικά το beef burger σαν γεύση θα το χαρακτήριζα θεϊκό, ήταν τόσο νόστιμο που ακόμα το θυμάμαι. Βέβαια θέλει προσοχή το bao ψωμάκι γιατί είναι τεράστιο και συμπαγές στη γεύση παρότι και αυτό είναι ιδιαίτερο και ξεχωριστό και μπορεί να βαρύνετε λίγο αλλά αν είστε του ψωμιού γενικά μάλλον θα σας αρέσει.

Αν μου έλειψε κάτι αυτό θα ήταν κάποια επιλογή σε ρύζι που είμαι μεγάλος φαν και αποτελεί σημαντικό μέρος της διατροφής μου, όπως και επιλογή σε σούπες που επίσης τρώω και λατρεύω, δυστυχώς διαθέτει μόνο ρύζι ατμού, ευλεπιστώ ίσως κάποια στιγμή τώρα τον χειμώνα που έρχεται, όταν κυλήσει το μαγαζί, να εμπλουτίσουν την κάρτα του.

Το σέρβις είναι πρόθυμο, ευγενέστατο, άμεσο από τα παιδιά που το τρέχουν, δείχνουν να εκτιμούν που επισκέπτεσαι το μαγαζί τους. Ε, τι άλλο να ζητήσει κανείς. Πληρωμή με κάρτα διαθέτει, νεράκι βρύσης από δική τους κανάτα, θα σας φέρουν και soy sauce την πράσινη, με λιγότερο αλάτι, λεπτομέρεια που όμως την εκτίμησα μια και το έχω περιορίσει στην καθημερινότητά μου.

Αν αυτό το μαγαζάκι άνοιγε κάπου κεντρικά στην πλατεία νομίζω θα γινόταν χαμός... Κατ' εμένα, συναγωνίζεται το Kikuko στο οποίο χρωστάω μία κριτική, κατά τα άλλα μπράβο και well done... και προσθέστε και κανά ρυζάκι ε!

A bien tot!