Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Βράδυ καθημερινής, μας βρίσκει να ψάχνουμε απεγνωσμένα για παρκινγκ στα στενά της Νέας Σμύρνης που έχει κοπεί στα δύο από τις γραμμές του τραμ το οποίο εδώ κι αρκετά χρόνια περνάει από τα σωθικά της. Όταν το είχα πρωτοδεί κάπου με είχε ξενίσει το αποτέλεσμα, τώρα μάλλον το έχω συνηθίσει αφού δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.

Η περιοχή αυτή ήταν πάντα από τις πολύ αγαπημένες μου αν και κάποιες παλαιότερες απόπειρές μου να μετακομίσω εκεί είχαν απέβη άκαρπες, κυρίως λόγω των τσιμπημένων ενοικίων.

Αφού βολέψαμε το αυτοκίνητό μας κάτω από νερατζιές και δίπλα από γιασεμί που ξεχείλιζε από διπλανό μπαλκόνι και μας έσπαγε τα ρουθούνια με τις μυρωδιές του, κατευθυνθήκαμε προς το Bar b q.

Η ώρα ήταν ακόμα 8:30 και στον ομολογουμένως μεγάλο και προσεγμένο χώρο τους υπήρχαμε εμείς και μία ακόμα παρέα. Όμως δεν έλειπαν γύρω μας τα καπαρωμένα με reserve τραπέζια που όσο πέρναγε η ώρα φιλοξενούσαν την όλο και αυξανόμενη πελατεία τους.
Διαλέξαμε τραπέζι στον εξωτερικό τους χώρο και μάλιστα σε σημείο που από πίσω μας να μην υπάρχει τοίχος ώστε να απολαμβάνουμε την πολυπόθητη δροσιά και το ευχάριστο αεράκι. Το τραπέζι μας είχε από την μία πλευρά καναπεδάκι κι από την άλλη μεμονωμένα καθίσματα τα οποία ήταν πάρα πολύ βολικά.

Από το σημείο που καθόμασταν, χαζεύαμε τον επίσης πολύ όμορφα διακοσμημένο εσωτερικό τους χώρο με την κουζίνα τους που συχνά-πυκνά τραβούσε την προσοχή μας με τις φωτιές που ξεπηδούσαν από αυτή. Ευφάνταστα βρήκα και τα παράξενα φωτιστικά τους με τα λευκά ομοιώματα από ζώα που κρέμονταν από αυτά.

Γρήγορα ήρθε στο τραπέζι μας μια χαμογελαστή νεαρή και μας έφερε εμφιαλωμένο νερό που ζητήσαμε να αντικατασταθεί με νερό της βρύσης. Έτσι λίγο αργότερα επέστρεψε με μία μεταλλική κανάτα και σέρβιρε στα ποτήρια μας παγωμένο νερό.

Αντί των συνηθισμένων ντιπ-κερασμάτων, ήρθε στο τραπέζι μας ένα σκεύος με νοστιμότατη φάβα και φρυγανισμένο ψωμί με ελαιόλαδο. Το ψωμί ήταν γύρω στις 2 φέτες ανά άτομο και μας κόστισε συνολικά στα 3,6€ (1,8 Χ2). Στην τιμή αυτή ίσως συμπεριλαμβανότανε και το «κέρασμα» της φάβας.
Ο κατάλογός τους πολύ περιποιημένος και με αρκετές επιλογές, άλλες προσιτές οικονομικά ενώ άλλες ψιλοξέφευγαν.
Για όσους δεν είναι φίλοι του κρέατος, υπάρχουν προτάσεις για να καλύψουν και τα δικά σας γούστα και ορέξεις.
Την κυρίως εξυπηρέτησή μας ανέλαβε άλλος νεαρός ο οποίο ήταν το ίδιο χαμογελαστός και άμεσος. Σε κάποια στιγμή που ζητήσαμε την συμβολή και συμβουλή του, μας είπε την άποψή του και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν απογοητευτήκαμε από την πρότασή του.

Από σαλάτες (που έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μικρή ή μεγάλη μερίδα), διαλέξαμε αυτή με το σπανάκι, τα μανιτάρια και το καπνιστό χοιρομέρι. Εκτός από το σπανάκι, τα υπόλοιπα υλικά ήταν ψιλοκομμένα σε πολύ μικρά κομματάκια. Ίσως να προτιμούσα τα μανιτάρια σε μεγαλύτερα κομμάτια για να είναι πιο ευδιάκριτα. Το σύνολο συμπλήρωναν ψημένα ψωμάκια με brie στο μέγεθος και τη λογική του κρουτόν και dressing βινεγκρέτ μελιού και μπαλσάμικου. Αξιοπρεπέστατη μερίδα και πραγματικά νόστιμη σαλάτα. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως να μην ήταν και πολύ καλή επιλογή μας γιατί μάλλον την κατατάσσω στις χειμερινές σαλάτες. Δόξα τω Θεώ, ο κατάλογός τους έχει πιο καλοκαιρινές και δροσερές προτάσεις. Αυτό όμως έχει να κάνει με το γούστο και τις προτιμήσεις του καθενός. Επιλέξαμε την μεγάλη μερίδα που κόστισε στα 9,9€ ενώ αν είχαμε πάρει την μικρή θα καταβάλαμε το ποσό των 6,9 €.

Είχα πάει με την προοπτική να πάρω σκαλοπίνια με σπανάκι για τα οποία είχα διαβάσει εκθειαστικά σχόλια σε μία από τις κριτικές τους, όμως όταν τα έψαξα στον κατάλογο δεν κατάφερα να τα εντοπίσω στα κυρίως τους και απογοητεύτηκα. Θεώρησα ότι απλά έχουν αλλάξει το menu τους. Σε δεύτερες ματιές που έριξα, παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο πιάτο υπάγεται στα ορεκτικά τους.
Τελικά την προσοχή μας κέρδισε το ορεκτικό με τα τρία είδη λουκάνικου, συνοδευμένα αντιστοίχως με τρεις διαφορετικές μουστάρδες.

Η τιμή των 9,20€ που κόστισαν ίσως να ήταν τσιμπημένη αλλά τα λουκάνικα ήταν εξαιρετικά. Πολύ σωστά ψημένα και επιλεγμένα έτσι ώστε να ξεφεύγουν από αυτά που συναντάς ως συνήθως. Ταίριαξαν απόλυτα με τις προτεινόμενες μουστάρδες τους, τις μπύρες μας και την διάθεσή μας. Ένα πιάτο που θα ξαναπαράγγελνα με κλειστά τα μάτια και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Από κυρίως πήραμε:

• Χοιρινή μπριζόλα μαριναρισμένη σε μουστάρδα Παπαδημητρίου και σως από ντοματίνια και κάπαρη. Ο πουρές που την συνόδευε ήταν καλοδουλεμένος αλλά ευχάριστα συμπαγής, εμπλουτισμένος με λιαστή ντομάτα. Ήταν λίγο βαρύ σαν πιάτο (λόγω του πουρέ) αλλά άκρως απολαυστικό. Δεν θα με χάλαγε να ήταν λίγο μεγαλύτερο το κομμάτι της μπριζόλας και με λίγο λιπάκι στο σημείο του κόκκαλου της. Πάντως το κομμάτι ήταν παχύ και αριστοτεχνικά ψημένο. Η τιμή του πιάτου στα 13,90€.

• Μία μοσχαρίσια μπριζόλα Limousin, 450 γραμμαρίων. Ήταν ένα κομμάτι κόντρα μπριζόλας με κόκκαλο, σως peppercorn και ψητές baby πατάτες. Ένα επίσης νόστιμο και προσεγμένο πιάτο που όμως είχε την αστοχία να μη μας έρθει σε σωστή θερμοκρασία αφού όταν μας σερβιρίστηκε είχε ήδη αρχίσει να κρυώνει. Κόστος στα 17,9 €. Φυσικά όταν ένα πιάτο έχει αυτή την τιμή (αν και στον κατάλογό τους υπάρχουν σαφώς πιο ακριβές προτάσεις), θα πρέπει να σου σερβιριστεί αψεγάδιαστο. Θα μπορούσαμε κι εμείς να πούμε κάτι στο service τους αλλά προτιμήσαμε να το αποσιωπήσουμε. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν σωστή η τακτική που επιλέξαμε, αλλά δεν θέλαμε να χαλάσουμε την ωραία διάθεση που είχαμε ήδη δημιουργήσει.

Κλείσαμε το γεύμα μας με σοκολάτα πραλίνα που συνοδεύονταν από σπιτικό παγωτό βανίλια. Ήταν ιδανικό για να κλείσει όμορφα ένα τόσο επιτυχημένο γεύμα. Δύο κομμάτια, όσα άτομα είχε και οι παρέα μας, ώστε να αποφευχθούν οι έριδες μεταξύ μας. Μου θύμισε λίγο σεμιφρέδο, ίσως λόγω της πυκνότητας και της θερμοκρασίας του. Τα συγχαρητήρια μου σε όποιον το ετοίμασε γιατί θα ήταν απογοητευτικό αν το τραπέζι μας έκλεινε με μέτριες ή κακές εντυπώσεις από το γλυκό τους. Στην περίπτωσή μας, η γεύση του μας συνόδευσε γατζωμένη στον ουρανίσκο μας για αρκετή ώρα μετά και για όσο συζητάγαμε για το πόσο όμορφα περάσαμε εκείνο το βράδυ.

Κλείνω κι αυτή την κριτική μου λοιπόν, αναφέροντας ότι το BAR B Q είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση για την φάση που ο κυνόδοντάς σας θέλει να μπηχτεί σε νόστιμη και καλοψημένη σάρκα, παραδίδοντάς σας στα αρχέγονα ένστικτα του κυνηγού-θηλαστικού. Θεωρήσαμε τις τιμές του τσιμπημένες, αλλά την καλή ποιότητα ακολουθεί συνήθως και το αντίστοιχο αντίτιμο. Ένα κούρεμά τους πάντως, θα ήταν ευπρόσδεκτο και για τα δικά μου δεδομένα απαραίτητο για να με κερδίσουν ως μόνιμο πελάτη τους.