Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Άρτι αφιχθείσα από διακοπές, μαυρισμένη και χωρίς παιδιά και σύζυγο. Όχι δεν χωρίσαμε... ούτε πρόκειται. Απλά η άδειά του ξεκίνησε αργότερα και τώρα κάνει τα μπάνια του με τα παιδιά που όπου νάναι θα μας εγκαταλείψουν να κάνουν από το επόμενο καλοκαίρι μόνα τους holidays. Μεγάλωσαν βλέπετε... Μια και δουλεύαμε εκείνη την Παρασκευή την περασμένη εβδομάδα μια φίλη από την Ν. Φιλαδέλφεια, επέμεινε να τσιμπήσουμε κάτι στον Μπαρμπαλιά, σχετικά νέα άφιξη στην περιοχή. Στις 9.45 καθίσαμε σε ένα από τα τελευταία εναπομείναντα τραπέζια και μετά λίγο δεν υπήρχε τίποτε διαθέσιμο παρά μόνον στον εσωτερικό χώρο που δεν τον προτιμουν οι θαμώνες τώρα το καλοκαίρι.
Για το χώρο και τη διακόσμηση ισχύουν με 100% ακρίβεια οι περιγραφές φίλων καλοφαγάδων του ask4food, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι αξιομνημόνευτο. Με την ευκαιρία όμως θα ήθελα να εκφράσω την προσωπική μου επιφύλαξη, για μια τελευταία τάση εδώ μέσα που “ευνοεί” τις υπέρ το δέον εκτεταμένες, σχοινοτενείς και ενίοτε αμετροεπείς κριτικές, που θέλουν τον πλατυασμό να επιβραβεύεται και την ακριβολογία και οικονομία του λόγου να θεωρείται αδυναμία. Θα είμαι λοιπόν όσο λακωνική χρειάζεται για τον Μπαρμπαλιά.

Τα νεαρά παιδιά του service υπήρξαν όσο γρήγορα και αποτελεσματικά χρειάζεται, χωρίς υπερβολικές και ψεύτικες ευγένειες αλλά με σεβασμό και ουσία. Μας έφεραν αμέσως νεράκι, δεν δυσανασχέτησαν στην επιστροφή του εμφιαλωμένου και την παράκληση για κανάτα (αν και δεν ήταν αρκετά κρύα... μήπως υπολανθάνει μια σκοπιμότητα εδώ, δεν ξέρω) και πήραν γρήγορα την παραγγελία.

Πήραμε λοιπόν μια πράσινη σαλάτα (ανάμικτο μαρούλι/καρότο/λάχανο και κάτι άλλο αρκετά δροσερή και σε πολύ καλή ποσότητα) και την εκδοχή Μπαρμπαλιά για αυγά με πατάτες (τεράστια μερίδα με πολλές πατάτες -προκάτ μου φάνηκαν χωρίς να κόβω το χέρι μου αλλά καλής ποιότητας- τρία αυγά μάτια και παστουρμά με σουζούκι οn top). Από κρεατικά παραγγείλαμε ένα απόλα (1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο,1 σούβλα κεμπάπ,1 σούβλα κασερλί κεμπάπ,1 καλαμάκι χοιρινό,1 καλαμάκι κοτόπουλο και 1 καλαμάκι σουτζούκι.... για το σουτζούκι θα διαφωνήσω με άλλους κριτικούς του ask4food γιατί μου φάνηκε όχι τόσο καυτερό και πικάντικο αλλά κάπου στη μέση) και μισή μερίδα γιαουρτλού κεμπαπ.
Τα δύο τελευταία μπορώ να πω ότι ζοριστήκαμε να τα καταφέρουμε κι ας είμαστε πεινασμένες.

Τα κρεατικά του Μπαρμπαλιά μου φάνηκαν αρκετά καλής ποιότητας κάτι που αποδεικνύεται την άλλη μέρα το πρωί αν δεν έχει κανείς καούρες και βαρυστομαχιές. Ουδέν πρόβλημα στην συγκεκριμένη παράμετρο! Ίσως ρόλο παίζει το ότι όντως τα ψήνουν επιτόπου και είναι φρέσκα και ζουμερά, δείχνοντας μαστοριά στο ψήσιμο αφού όλα τα κρεατικά της ποικιλίας “Να δοκιμάσεις απόλα” (κόστος 9 ευρώ) ήταν πολύ σωστά ψημένα κι ας ήταν διαφορετικά μεταξύ τους. Τα εύσημα στον ψήστη λοιπόν.
Πολύ καλό και το γιαουρτλού (μισή μερίδα 4,50 ευρώ) αν και του έλειπε λίγη σπιρτάδα, βέβαια δεν ήταν και Άδανα κεμπάπ να καίει.

Θα έλεγα ότι το φαγητό δικαιούται το 3/4 με μεγάλη άνεση και αμφιταλαντεύτηκα για λίγο παραπάνω αλλά όπως έλεγαν στο Λύκειο το 20 ανήκει στον καθηγητή και το 19 στον καλύτερο μαθητή.

Οπότε εμείς στο ask4food που περιοριζόμαστε στις 4 φτωχές ντοματούλες αναγκαζόμαστε να κάνουμε αλχημείες με τη βαθμολογία αν θέλουμε να παραμείνουμε αντικειμενικοί και ακριβοδίκαιοι και να έχουν κάποια αξιολογική βαρύτητα τα όσα γράφουμε. Καλά φάγαμε λοιπόν και σε λογική τιμούλα, ήπιαμε και από δύο μπύρες με τη φίλη και αποφασίσαμε να επανέλθουμε μετά των οικογενειών συντόμως.
Εις το επανιδείν, φίλοι μου.