Ελληνική κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Στο Γάιδαρο είχα ξαναπάει πριν πολλά χρόνια, χειμώνα, και δεν είχε τύχει να ξαναπάω παρόλο που το φαγητό και η ατμόσφαιρα μου άρεσε πολύ. Ψάχνοντας για ταβερνοκατάσταση προς τα βόρεια το περασμένο Σάββατο (27/8), ευτυχώς τον θυμήθηκα και τον πρότεινα. Και τι καλά που εκανα!

Ο εξω χώρος ειναι φανταστικός. Ησυχία, τζιτζίκια, δέντρα, τραπέζια αραιά και όμορφα στρωμένα, και σκεπή ο καλοκαιρινός ουρανός με τα αστεράκια του να λάμπουν.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μεγαλούτσικος αλλά όχι τόσο ώστε να σε μπερδεύει. Σαλατούλες, μπόλικα ορεκτικά, μεζεδάκια πονηρά, κρεατικά της ώρας και μαγειρευτά που ανάλογα τη μέρα σε ενημερώνουν ποια υπάρχουν και ποια όχι.

Το σερβις παραδειγματικό. Πραγματικά, από τα λίγα. Γρήγοροι, αποτελεσματικοί, ευγενικοί, πρόθυμοι και μόνιμα χαμογελαστοί.

Πάμε τώρα στα του φαγητού:

Ντολμαδάκια. Γιαλαντζί, με ρυζάκι σπυρωτό, αρωματικά, εντελώς χειροποίητα, παρεούλα με σάλτσα από γιαούρτι και μυρωδικά. Υπέροχα.

Μπουρεκάκια με τυρί και καπνιστό χοιρινό. Πιθανότατα τα καλύτερα μπουρεκάκια που έχω φάει ποτέ. Χωρίς ΙΧΝΟΣ λαδιού, με φύλλο χερίσιο, τραγανά, με μπόλικο (μπολικότατο! ) τυράκι, φρέσκια ντομάτα και -εδώ ερχεται η ένσταση- λιγότερο χοιρινό από ότι θα ήθελα. Επειδή το τυράκι ήταν πολύ, δυστυχώς το χοιρνό χανοταν. Παρόλα αυτά, θα τα ξαναέτρωγα ευχαρίστως γιατί ήταν πεντανόστιμα.

Χοιρινή τηγανιά. Τρυφερό κρεατάκι, χωρίς καθόλου παχάκια, πιπεριές χρωματιστές, όλα σε πήλινο.

Πατάτες τηγανιτές. Πολύ, πολύ, πολύ τραγανές και άνευ λαδίλας. Ελαφρώς αλατισμένες πριν το τηγάνι, για να μην χρειάζεται να τις "χιονίσουμε" στο τραπέζι. Άριστες.

Κουνέλι με σάλτσα μουστάρδας και σπιτικά λαζάνια. Εδώ έγινε ένα μικρό λαθάκι και το κουνέλι κατεύθασε με πατατούλες. Ο σερβιτόρος μας είπε να κρατήσουμε το πιάτο και θα μας φέρει και τα λαζάνια χωριστά, τα οποία κατεύθασαν εντός ενος λεπτού συνοδεία τριμμένου τυριού.
Το κουνελάκι ήταν νοστιμότατο. Τρυφερό, με υπέροχη σάλτσα. Πιπεράτη, κρασάτη, και μυρωδάτη. Και οι πατατούλες που είχαν βουτήξει στα σάλτσα επίσης πεντανόστιμες.
Τα λαζάνια (ταλιατέλες, για την ακρίβεια) από την άλλη ηταν ελαφρώς... βαρετά. Θα περίμενα να έχουν βάλει λίγη σάλτσα από το κουνέλι μιας και αυτή ήταν η παραγγελία μας αλλά, εντάξει, ίσως απλά δεν το σκέφτηκαν. Επίσης, ομολογώ πως αν και ήταν πολύ νόστιμη πάστα, δε νομίζω πως ήταν χειροποίητα. Εκτός του ότι παραήταν τέλεια και ομοιόμορφα, έμοιζαν πάρα πολύ με τις ταλιατέλες γνωστής ιταλικής μάρκας που την προτιμώ και την αγοράζω συνέχεια.

Ψητό μαστέλο. Μαστιχωτό και αλμυρό όσο πρέπει, η ιδανική παρέα για το απίστευτο ζυμωτό ψωμάκι που μας έφεραν (γι'αυτό το λόγο το παραγγείλαμε κιόλας το τυράκι, μόλις δοκιμάσαμε το ψωμί). Πραγματικά, τέτοιο ψωμί είχα χρόνια να φάω, και σίγουρα όχι στην Αθήνα.

Ήπιαμε ενάμισι λίτρο από το χύμα λευκό κρασί, στα 8 ευρώ το λίτρο. Σαββατιανό και Ροδίτης διάβασα στον κατάλογο, αλλά ο Ροδίτης επικρατούσε και γέμιζε κάθε γουλιά με αρώματα και φρεσκάδα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 54,5 ευρώ. Ως ποιότητα, δεν το λες ακριβό. Ως ποσότητα στις μερίδες, και λαμβάνοντας υπόψιν πως πρόκειται για μια ταβέρνα, το λες κάπως τσιμπημένο. Τρεις ντοματούλες λοιπόν, γιατί (54,5-12 για το κρασί) 42,5 ευρώ για ένα κυρίως, τέσσερα ορεκτικά και μία μερίδα πατάτες είναι πολλά!

Μας κεράσανε δροσερό καρπουζάκι, που ήταν ό, τι έπρεπε μετά από ένα χορταστικό γεύμα.

Εν κατακλείδι, ήταν ένα από τα καλύτερα γεύματα που έχω κάνει σε ταβέρνα. Από το σέρβις μέχρι την τελευταία μπουκιά, όλα ήταν τέλεια και οι αστοχίες ήταν ελάχιστες και άνευ ιδιαίτερης σημασίας. Σίγουρα θα ξαναπάω, ίσως πριν χειμωνιάσει γιατί όσο ατμοσφαιρικό κι αν θυμάμαι τον μέσα χώρα, η αυλή είναι απλά υπέροχη.

Να σημειώσω την ύπαρξη ξεχωριστής τουαλέτας για άτομα με ειδικές ικανότητες (και όχι ανάγκες). Μακαρι να ακολουθήσουν όλοι οι χώροι εστιάσης το υπέροχο αυτό παράδειγμα!!!